BARDAČA: Pogled iz ptičje perspektive (FOTO)

 

Fotografije su napravljene dronom i pokazauju ono što je od Bardače ostalo, dok je veći dio pretvoren u polja kukuruza.

Ovaj biser Lijevča polja danas devastiran. Iako je 2007. g. prepoznat kao Ramsarsko područje od svjetskog značaja zaštita na nacionalnom nivou izostaje. Umjesto zaštite u periodu 2010-2012 dešava se velika devastacija – Agroimpaks isušuje 8 od 11 jezera, uklanja okolna stabla i područje pretvara u oranice.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

"Sve se ovo desilo uz prećutnu podršku institucija! Zbog pomenutih intervencija močvarni kompleks Bardače je uništen – gubi prirodne vrijednosti zbog kojih je pomenute 1969. godine steklo status posebnog rezervata prirode i od tada ne stoji rame uz rame sa NP uspostavljenim šezdesetih godina u bivšoj Jugoslaviji! Možda fond može kroz svoje aktivnosti da pomogne i podrži revitalizaciju ovog vrijednog područja?! Vjerujemo da će se to i desiti", rekli su ranije za BUKU iz Centra za životnu sredinu.

Viktor Bjelić iz Centra za životnu sredinu nedavno je za BUKU rekao da Bardača više nema ni jedan jedini element Ramsarskog područja, odnosno vlažnog staništa od međunarodnog značaja.

"Ono što se desilo na Bardači desilo se prije više od jedne decenije. Sistematsko uništavanje Bardače je završena, a ono što se može uraditi jeste revitalizacija tog područja, ali to zahtjeva jedan zaista uporan i posvećen rad institucija RS da vrate Bardaču u svoje vlasništvo što je i trebalo da bude, kao što to i jeste bilo, a onda da se kroz mjere revitalizacije i plan upravljanja vrati ono što je moguće vratiti Bardači. Priroda se može regenerisati, ali ako će je čovjek podržati da se regeneriše”, ističe Bjelić.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

FOTOGRAF DAMJANOVIĆ

Banjalučanin Tomas Damjanović kaže da je prije više od deset godina uzeo prvi ozbiljniji foto-aparat u ruke, to je bio Canon 20D i tada se rodila strast prema fotografiji.

"Volim prirodu i sve oko nje, a Banjaluka ima toliko detalja da je malo i životni vijek da se sve u fotografijama to i dokumentuje. Izviđač sam i vozim bicikl od kad znam za sebe", kaže Damjanović za BUKU.

Damjanović je rođen u Banjaluci prije 43 godine, radi kao konobar i ima iza sebe par pokušaja odlaska iz Bosne i Hercegovine. Slobodno vrijeme provodi u prirodi i fotografiše. Fotografije trenutno radi sa foto-aparatom Canon 100 D i dronom DJI Mavic Pro.

Pogledajte footgrafije koje je Damjanović napravio na Bardači i koje nam je ustupio za objavu:

 

 

 

 

 

 

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije