Bankari u RS, oglasiće se danas prvi put o gašenju računa fizičkim i pravnim licima zbog sankcija

Institucije iz bankarskog sektora, prije svega Agencija za bankarstvo RS i Udruženje banaka BiH, oglasiće se danas prvi put o gašenju računa fizičkim i pravnim licima koja su na listi sankcija američkog ministarstva finansija, saznaje Mondo.

Očekuje se da bankarska udruženja i nadležna agencija objave kakve mjere su preduzeli i šta će tek preduzeti i preporučiti povodom ugašenih računa osoba i pravnih lica kojima je na taj način otežano ili onemogućeno poslovanje i najobičnije novčane transakcije.

Agencija za bankarstvo FBiH o novonastaloj situaciji oglasila se šturo prošle nedjelje.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Zatvaranje računa počelo je prije nekoliko dana, a računi su zatvoreni svima koji su stavljeni na listu Kancelarije za kontrolu imovine stranaca (OFAC) Ministarstva finansija Sjedinjenih Američkih Država (SAD).

Banke u Bosni i Hercegovini našle su se pod prijetnjom službenika američkog ministarstva finansija da bi prema njima mogao biti primijenjen neki vid sankcija (od strane institucija SAD) ukoliko nastave da opslužuju račune fizičkih i pravnih lica koja su već na listi sankcija američkih institucija.

Bankama je zaprijećeno da će im biti onemogućene međunarodne transakcije (pod kontrolom finansijskih i državnih institucija SAD i zapadnih zemalja), transakcije preko korespodentnih banaka i da će izgubiti pristup kartičnim servisima za plaćanje (VISA, Mastercard).

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Ministar finansija u Vladi RS Zora Vidović u petak je izjavila da Zakon o bankama štiti korisnike u ovom slučaju i da se njima računi ne mogu zatvoriti.

“Svako od osoba kojima su zatvoreni računi, ako tuži banku, dobiće na sudu i toga su banke svjesne”, objasnila je Vidovićeva koja je i prošle godine otkrila da je RS imala “problema” u transakcijama novca prema inostranstvu.

Pod sankcijama OFAC-a (Kancelarija za kontrolu imovine stranaca Ministarstva finansija SAD) nalazi se 47 pravnih i fizičkih lica iz BiH. U nastavku slijedi spisak po abecednom redu:

SPISAK sankcionisanih lica i firmi iz BiH

Agape Gorica Dodik i Ivana Dodik S.P. Banja Luka, Agro voće d.o.o. Laktaši, Al Furqan, Al-Haramain & Al Masjed Al-Aqsa Charity Foundation: Bosnia branch, Al-Haramain Islamic Foundation, Alternativna televizija d.o.o. Banja Luka, Benevolence International Foundation, Bio Corporation, Milovan Bjelica, Bosanska Idealna Futura, Miloš Bukejlović, Marinko Čavara, Željka Cvijanović, Savo Cvijetinović, Petar Đokić, Gorica Dodik, Igor Dodik, Milorad Dodik, Fruit Eco d.o.o. Gradiška, Edin Gačanin, Global Liberty d.o.o., Global Relief Foundation inc., Srebrenka Golić, Hotel Casa Grande Sarajevo, Integral inžinjering a.d Laktaši, Inžinjering-BN Bijeljina, Diana Kajmaković, Naser Keljmendi, Savo Krunić, Osman Mehmedagić, Fadil Novalić, Branislav Okuka, Jelena Pajić Baštinac, Duško Perović, Puma Secuity Company, Revival of Islamic Heritage Society, Asim Sarajlić, Alen Šeranić, Srpska Demokratska Stranka (SDS), Dragan Spasojević, Dragan Stanković, Slobodan Stanković, Nenad Stevandić, Gordana Tadić, Taibah International, Dragomir Vasić, Radovan Višković.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije