Banjaluka se već gotovo mjesec i po dana nalazi u političkom vakuumu, a Skupština grada nije formirana ni nakon potvrde izbornih rezultata. Zastoje izazvane nesuglasicama među političkim partijama stavljaju grad pred ozbiljan izazov u pogledu donošenja ključnih dokumenata, usvajanja budžeta i daljeg razvoja. Brojni Banjalučani strahuju da bi ovakva situacija mogla ozbiljno ugroziti normalno funkcionisanje Banjaluke.
Dragan Milanović, kandidat PDP-a za predsjednika Skupštine grada, jasno upozorava na opasnosti koje nosi ova politička blokada. Milanović za BUKU navodi da rok za formiranje Skupštine grada ističe za 20-ak dana, tačnije do 5. februara. Prema Zakonu, sve lokalne samouprave dužne su da formiraju svoje skupštine tri mjeseca nakon potvrde izbornih rezultata, a Banjaluka, kao i druge opštine, u ovom trenutku nema zakonodavno tijelo. Ukoliko se do tog roka ne postigne dogovor, postoji mogućnost da se raspisu vanredni izbori, a tada bi Narodna skupština, na prijedlog vlade, mogla raspuštiti lokalni parlament, imenovati privremeni organ i organizovati nove izbore.
Međutim, pravna nejasnoća u vezi sa procedurom i politički motivisane procjene vlasti mogu usmjeriti razvoj događaja u potpuno nepoznatom pravcu. Milanović ističe da bi u slučaju vanrednih izbora, sve odluke bile politički motivisane. “Da li će vlast pokrenuti raspuštanje, to zavisi od političkih interesa. Ko će imati koristi od takve odluke, teško je sada reći”, dodaje on.
Tanja Topić, politička analitičarka, navodi da Banjaluka već dugo nije imala ovako zategnutu političku situaciju. Prema njenim riječima, političari su građane Banjaluke pretvorili u taoce vlastitih sukoba, zacementiravši ih u politici inata. “Predstavnici republičke vlasti dali su jasnu poruku – Banjaluka ih ne zanima. Situacija je takva da se stiče utisak da neće postaviti privremenu upravu, barem dok je na čelu grada Draško Stanivuković”, kaže Topić.
Iako političari pokušavaju da se bore za vlast, stvarna slika je puno tamnija – građani se suočavaju s rastućim dugovima, smetlištima u ulicama i stagnacijom u razvoju. Izbori su, prema Topić, jedino rješenje, a proces ponovljenih izbora za Skupštinu grada već je postao izvjestan.
Situacija u Banjaluci je duboko zabrinjavajuća, jer dok političke stranke igraju svoju igru, grad je sve bliže tački u kojoj bi mogao da doživi ozbiljan politički i administrativni kolaps. Ovaj vakum se mora hitno razriješiti, jer Banjaluka zaslužuje mnogo više od političkog zastoja.