Grad Banjaluka mijenja način subvencionisanja boravka djece u privatnim vrtićima, pa će tako umjesto direktnih subvencija roditeljima, sredstva će biti isplaćivana vrtićima, uz uslove koje će odrediti grad.
Naime, Grad Banjaluka raspisao je javni poziv na koji se mogu prijaviti privatne predškolske ustanove, zainteresovane za realizaciju procesa sufinansiranja troškova usluge boravka djece u privatnoj predškolskoj ustanovi na teritoriji grada Banjaluke.
“Svrha ovog javnog poziva je uspostavljanje novog modela sufinansiranja boravka djece u privatnoj predškolskoj ustanovi, radi zaštite sredstava koje Grad obezbjeđuje roditeljima, odnosno radi zaštite ekonomsko – socijalnog statusa roditelja”, navode iz Gradske uprave.
Kako dodaju, ovaj Javni poziv otvoren je 30 dana od dana objavljivanja, dok će se novoosnovane ustanove prijavljivati u kontinuitetu.
“Proces sufinansiranja realizovaće se kroz potpisivanje ugovora između Grada Banjaluke i privatne predškolske ustanove, a u svrhu sufinansiranja roditeljima troškove usluge boravka djece u privatnoj predškolskoj ustanovi, a na javni poziv može se prijaviti svaka privatna predškolska ustanova sa teritorije grada koja posjeduje rješenje nadležnog ministarstva o odobrenju za rad predškolske ustanove i koja je upisana u registar predškolskih ustanova koji vodi nadležno ministarstvo”, navode oni.
Aleksandara Malević, iz Udruženja privatnih vrtića, za “Nezavisne novine” kaže da je zabrinuta zbog konkursa jer po njoj nedostaju jasni parametari i konkretna uputstva.
“Konkurs je izrazito opšti, a od nas se traži da iznosimo podatke o četiri parametra, bez ikakvih objašnjenja kako će ti parametri biti korišćeni, niti šta to tačno podrazumjevaju. Kao profesionalac sa skoro 30 godina iskustva, smatram da je ovakav pristup neprihvatljiv, jer naš posao je mnogo kompleksniji od jednostavnih četiri parametra”, kazala je Malevićeva za “Nezavisne novine”.
Kako je dodala, nedostatak konkretnih uslova i detalja ostavlja prostor za manipulacije i nejasnoće u primjeni, što stvara nesigurnost među privatnim ustanovama.
“Dodatno, zahtjevi za dostavljanje faktura i drugih poslovnih dokumenata smatram neopravdanim, jer ovo predstavlja prekomjernu kontrolu nad našim poslovanjem i nepotrebno opterećenje. Pored toga, nejasno je zašto se od nas traži objašnjenje cijena, dok istovremeno javni vrtići, koji često imaju veće troškove, ne moraju opravdavati svoje cijene. Ovo stvara ozbiljan problem u ravnoteži i pravičnosti u odnosu na privatne ustanove, koje već pružaju usluge po znatno nižim cijenama”, kazala je ona.
Kako je dodala, s obzirom na sve ove nejasnoće, smatra da je neophodno da se hitno organizuje sastanak sa predstavnicima Gradske uprave kako bi se razjasnili svi ovi parametri, te da se definišu jasni i pravični uslovi za subvencionisanje boravka djece u privatnim vrtićima.