Podaci stanica za mjerenje kvaliteta vazduha u Banjaluci pokazali su da je u proteklih sedam dana u nekoliko navrata bilo prekoračenja graničnih vrijednosti zagađujućih čestica PM 10 i PM 2,5, rečeno je u gradskom Odjeljenju za komunalne poslove.
Iz ovog odjeljenja su naglasili da kvalitet vazduha nije samo pitanje Banjaluke, već i cijelog regiona, te da je potrebno sprovesti dugoročne mjere kako bi se poboljšao kvalitet vazduha.
Grad, kako su naveli, dugoročno radi na smanjenju zagađenja vazduha sadnjom drveća, visokih i niskih zelenih barijera, izgradnjom kružnih tokova radi ubrzanja saobraćaja, čime se smanjuju emisije iz vozila koja stoje na semaforima i raskrsnicama, te uvođenjem alternativnih sistema prevoza poput električnih bicikala i električnih trotineta.
U ovom odjeljenju smatraju da je potrebno da se sve, kako lokalne, tako i republičke institucije uključe u rješavanje ovog pitanja.
Kvalitet vazduha, dodali su, u velikoj mjeri je uslovljen klimatskim parametrima, kao što su brzina vjetra, temperatura vazduha i vazdušni pritisak.
“Velika brzina vjetra ujedno znači bolje provjetravanje i manje koncentracije polutanata u vazduhu. Niska temperatura vazduha izaziva dodatno zagrijavanje stambenih i poslovnih prostora, a samim tim veću emisiju zagađivača u atmosferi”, pojasnili su u Odjeljenju za komunalne poslove.
Grad Banjaluka ima ukupno tri mjerne stanice, i to u naseljima Borik, Centar i Paprikovac.
Načelnik Odjeljenja za zaštitu životne sredine u Republičkom hidrometeorološkom zavodu Ranka Radić rekla je juče da su u proteklih sedam dana u Banjaluci zabilježene povećane koncentracije zagađujućih materija u vazduhu – sumpor-dioksida, azotnih oksida, ugljen-monoksida i lebdećih čestica PM 10.
Ona je dodala da su kiša i snijeg koji su juče padali uticali na znatno smanjenje koncentracije zagađujućih materija u vazduhu.