Skoro tri mjeseca od lokalnih izbora 2024. godine, Banja Luka se danas suočava s paralizom na više nivoa – od političkih blokada, nemogućnosti izglasavanja budžeta za narednu godinu, ali i formiranja skupštinske većine pa sve do infrastrukturnog kolapsa. Dok građani čekaju rješenja za svakodnevne probleme, politički lideri zapleteni su u međusobnim obračunima i borbi za moć, ostavljajući grad da tone u haos.
Situacija se nalazi na ivici potpunog političkog kolapsa. Građani sve teže trpe posljedice političkih sukoba i neodgovornosti vlasti, dok infrastruktura, zagađenje i komunalni problemi svakodnevno negativno utiču na kvalitet života.
Za sada se ne vidi izlaz iz ove situacije.
Politički haos
Lokalni izbori donijeli su identičnu političku konselaciju političkih snaga, ali koje su ovoga puta stvorile politički ćorsokak. Skupština grada je podijeljena, Gradonačelnik Drško Stanivuković ne može obezbijediti većinu za donošenje ključnih odluka pa se sjednica ni ne zakazuje. Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), kao najjača politička opcija s 11 mandata, ne želi samostalno voditi gradsku vlast u skupštini, i poziva Stanivukovića da obezbijedi 16 glasova u Skupštini grada i da formira većinu. Dakle, Draško ne može, a SNSD ne želi da tu većinu sastavi. Pat pozicija. Niko trenutno ne pregovara ni sa kim a izvjesna je ogromna politička kriza. Banjaluka nema izglasan budžet za 2025. godinu,a prvi kvartal biće u tzv. privremenom finansiranju.
O političkoj situaciji u Banjaluci nakon izbora objavili smo opširan tekst koji možete pročitati:
U njemu smo nagovijestili mnoge stvari koje su se počele ostvarivati.
“Ovo je grad talac političkih igara. Niko od njih ne razmišlja o građanima, nego samo o tome ko će biti na vlasti, a problemi se gomilaju” rekla nam je u izjavi jedna Banjalučanka, a koja ne krije svoje razočarenje trenutnom stuacijom.
Grad u infrastrukturnom kolapsu
Dok političari vode rat za mandate, za većinu, za pozicije u Skupštini Grada, svakodnevni život Banjalučana postaje sve teži. Banja Luka se suočava s nizom infrastrukturnih problema koji se nagomilavaju bez ikakvog konkretnog rješenja.
Sa dolaskom zime, kvalitet zraka u Banjaluci ponovno je među najlošijima u regionu. Kombinacija zastarjelih sistema grijanja i intenzivnog saobraćaja dodatno se pogoršalo situaciju. Nijedna vlast u Banjaluci nije se uhvatila u koštac sa ovim ozbiljnim problemom, a kako stvari stoje niti će. Samo konstatovanje problem sigurno riješiti neće.
Ove zime, prve veće snježne padavine još jednom su “iznenadile” gradsku vlast, uprkos tome što su najavljene danima unaprijed. Nepočišćene ulice i trotoari učinili su kretanje gotovo nemogućim, a stvorile su se ogromne količine leda, koje samo ozbiljne mašine mogu ukloniti sa ulica i ivičnjaka. Sela u okolini Banjaluke pa i pojedina banjalučka naselja danima su bila odsječena a ljudi nisu mogli mrdnuti. Nadekvatan odgovor zimskih službi je gradonačelnika Draška Stanivukovića naveo da se javno izvini građanima
Novi problem nastao je u vezi sa odvozem smeća u najvećem gradu Srpske. Kontejneri prepuni smeća postali su svakodnevna slika.
Širom grada kontejneri su zatrpani smećem koje danima niko nije odvozio, a ulice su postale ne samo neugodne za prolazak, već i potencijalno opasne za zdravlje. Građani, već frustrirani zbog kašnjenja u uklanjanju snijega, sada se suočavaju s još jednim izazovom.
“Odvoz smeća je postao prava misterija. Danima prolazim pored prepunih kontejnera, a niko ne dolazi da to pokupi,” rekli su nam stanovnici iz naselja Borik. Tek peti ili šesti dan kamioni su došli da odvezu smeće, ali čak i danas u centru grada uočili smo pretrpan kontejner.
Problemi s javnim komunalnim preduzećima očigledno su rezultat neadekvatnog upravljanja i nesposobnosti da se reaguje pravovremeno.
Osim što se Gradonačelnik Stanivuković izvinio Banjalučanima, situaicje nije bitno promijenjena a problemi su se nastavili nagomilavati. Sve je moralo biti efikasnije. Sa druge strane njegova ponuda da Dragan Milanović bude kandidat za novog Predsjednika skuštine grada nije ništa drugo do pucanj iz prazne, jer se zna da Milanović ne može dobiti potrebni broj ruku za izglasavanje. Činjenica je da osim toga, zvanično, ništa se ne poduzima na tome da se pronađu odbornici koji će biti uz Stanivukovića.
na drugu stranu, kada je novinar BUKE upitao jednog od odbornika SNSD-a zbog čega ne žele da sastave skupštinsku većinu, jer je očigledno da im je narod povjerio najveći broj mandata da tu većinu i formiraju, odgovoreno mu je da je očigledno da “građani žele identičnu situaciju kao što je bila u prethodnom mandatu, a to su i dobili”.
To zaista nije pravi odgovor i očigledno je da su političari zaboravili da im je zadatak služiti građanima, a ne sopstvenim partijskim interesima. Ako se politička blokada ne riješi, a vlast ne počne hitno rješavati goruće infrastrukturne probleme, Banja Luka rizikuje ne samo gubitak povjerenja svojih stanovnika već i trajnu stagnaciju. Bez jasne vizije i neke vrste dogovora među političkim akterima, Banjaluka rizikuje da postane primjer neuspjeha.