Apeli za spas Une i Neretve i na svečanom otvaranju 30. SFF-a

Među brojnim zvanicama na crvenom tepihu pred otvaranje 30. Sarajevo Film Festivala bile su i aktivistkinje koje se bore za spas rijeka Une i Neretve.

Kako su navele, u narednim danima će brojni glumci, glumice i režiseri nosti majice s porukom za spas Une i Neretve.

“Njihova podrška ovim važnim borbama, u toku najvećeg i najznačajnijeg filmskog događaja u regiji izazvala je veliku pažnju i omogućava da apeli za odbranu naših prirodnih resursa dođu do velikog broja ljudi. Godine iza nas pokazale su da borbe za spas rijeka širom Balkana nadilaze sve nametnute podjele, gradeći neraskidivo zajedništvo koje, bez obzira na sve opstrukcije, kontinuirano raste i nastavlja da teče kao rijeka koja ne poznaje granice. Upravo u ovom udruživanju, običnim, narodskim borbama za spas naših rijeka i šuma, leži snaga za odbranu života na ovim prostorima. Dok su rijeke širom Balkana napadnute različitim štetnim projektima, koji ozbiljno prijete njihovom opstanku, iz dana u dan raste podrška borbama ljudi iz lokalnih zajednica koji se udružuju kako bi spasili rijeke koje život znače”, istakle su.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Napomenule su da i dalje postoje planovi za izgradnju oko 3.000 malih u velikih hidroelektrana na Balkanu.

“A posljednja dešavanja pokazuju nam da za investitore više ne postoje ‘nedodirljive’ rijeke. To potvrđuju trenutne aktivnosti na Vrelu Une i gornjem i donjem toku Neretve, smaragdnih kraljica i simbola Hrvatske i Bosne i Hercegovine. Una je napadnuta planovima za izgradnju male hidroelektrane ‘Una – mlin’ neposredno ispod njenog jedinstvenog kraškog vrela koji privlači pažnju ljepotom i dubinom. Iako se radi o lokalitetu koji je zaštićeni hidrološki spomenik prirode još od 1968. godine i dijelu mreže Natura 2000, u julu ove godine počela je izgradnja spomenute mHE na osnovu dozvola ishodovanih prije osam do 10 godina. Građani i građanke već sedmicama tijelima čuvaju Vrelo Une, čekajući odluku o obustavi radova na ovom štetnom projektu”, istakli su pa nastavili: “Neretva, Božanska rijeka, kako su je nazivali drevni Iliri, živi vjerovatno najteže trenutke u historiji. Osim izgrađene četiri velike hidroelektrane u bivšoj državi, u toku su završni radovi na izgradnji hidroelektrane (HE) “Ulog” kod Kalinovika, ekološke bombe koja predstavlja veliki sigurnosni rizik, s obzirom da se, kako stručnjaci upozoravaju, gradi na geološki nestabilnom terenu. U toku su i aktivnosti na realizaciji Gornjih horizonata, vjerovatno najkontroverznijeg hidroenergetskog projekta u Bosni i Hercegovini i regionu, u okviru kojeg je planirano prebacivanje velikih količina voda iz sliva Neretve u sliv Trebišnjice. To posljedično znači i drastično smanjenje kapaciteta izvora Bune, Bunice i Bregave, što plodnu hercegovačku zemlju može pretvoriti u pustinju”.

Marsela Pećanac iz Fondacije Atelje za društvene promjene – ACT još je jednom apelovala na domaće vlasti da konačno počnu zastupati interese građana i građanki koji ih biraju i plaćaju.

“Mi istinski vjerujemo da umjetnici i aktivisti, kada djeluju sinergijski, mogu učiniti svijet boljim mjestom. Neka ove poruke sa SFF-a budu još jedan apel i zahtjev vlastima u Hrvatskoj da obustave nelegalne radove na izgradnji male hidroelektrane na Vrelu Une, vlastima u Bosni i Hercegovini, na svim nivoima, da konačno urade nešto konkretno po pitanju zaštite Neretve i vlastima u Srbiji da izađu iz zagrljaja stranih rudarskih kompanija i prestanu s uništavanjem života svojih građana i građanki. Navedeno, što predstavlja samo djelić ekoloških problema u regionu, nisu nikakva politička ni nacionalna pitanja, već puno više od toga – ovdje se radi o pitanju našeg opstanka na ovim prostorima”, poručila je Pećanac.

Majice je dizajnirala, svjetski poznata bh. umjetnica Šejla Kamerić, u saradnji sa Fondacijom ACT, a u sklopu svoje kontinuirane podrške odbrani naših rijeka. Svi koji žele podržati borbu za spas ovih rijeka mogu naručiti majice koje su na crvenom tepihu Sarajevo Film Festivala nosile poznate ličnosti

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije