Ministar obrazovanja kantona Sarajevo je, kao što je poznato javnosti, podneo ostavku zbog stalnih pretnji i napada kojima je izložen on i njegova porodica. Na režimskoj televiziji je rečeno da je Emir Suljagić podneo ostavku zbog transparentnosti svoga ministrovanja i jer je dobro vodio svoj resor! Pa zar to ne bi bio razlog da neko ostane i da se bori da ostane na svom poslu a ne da zbog svoje tzv. transparentnosti podnosi ostavku! Ovaj navod režimske televizije mi je bio utoliko zanimljiviji što je faktički dve sedmice dnevnik bavio samo kataklizmičkim nevremenom koje nas je nenadano snašlo. Ali ovaj put, dnevnik nije počeo sa slikama zavejanih i neprohodnih puteva već informacijom o ostavki ministra.
Kao neko ko u malom mozgu krije rudimente kritičke svesti, moram se zapitati nad ovakvim režimskim interpretacijama. Ono što me posebno čudi je da neko kao Suljagić podneo ostavku bez ispaljenog metka! Metak je stigao u koverti bez indicija da li će i kad opaliti, a ministar i njegovi saborci su četiri godine odolevali direkt ispaljenim mecima i agresorskim granatima pa otkud sad ovako laka predaja!
Ono što posebno kopka moju maštu su navodi koji su se pojavili u nezavisnim medijima a koji su govorili o razvojnom putu i uspehu našeg Bore Šnajdera. Kulminacija su svakako navodi da je fizički nasrnuo na suprugu ali je i to ubrzo demantovano kako od njega a kasnije i od strane supruge. Bura se naizgled stišala… A onda je stiglo pismo. No, pitanje i pravim razlozima ostavke ostaje skriveno od očiju javnosti.
Suljagić će svakako ostati poznat javnosti po svom ‘umeću skandalizma’, gde svakako spada pokušaj ukidanja veronauke dekretom i preko noći, izjave da je iftario čvarke i sl. Iako sam i sama skeptična prema modelu konfesionalne veronauke i načina na koji se ona izvodi u BiH, no, moram primetiti da Suljagićevo ponašanje zaista ima elemente blasfemije. On kao ministar nije predstavnik samo onih koji su ga birali već svih građana i građanki među kojima ima dosta vernika/ca koje ovakvo ponašanje vređa.
Ima još jedna stvar koja javnosti nije ni poznata, a koja bi takođe trebala biti razlog ostavke. Za vreme svoga ministrovanja Suljagiću su se obraćali i roditelji dece autističnog spektra ukazujući da se krše prava njihove dece na obrazovanje. Ovo je posebno postalo relevantno dolaskom doktorice Nirvane Pištoljević iz Amerike a koja je u proteklom periodu razvila sjajan program obrazovnog rada sa ovakvom decom, koji se bazira na najnovijim iskustvima iz SAD-a. Program raste i proširuje se, najpre je bilo uključeno desetak a sada osamdeset dece. Zbog uspeha ovog programa još toliko dece je na listi čekanja. Ovaj program su podržale i ugledne institucije kao što su BiH akademija nauka, ali ne i ministar koji se oglušivao na sve apele doktorice Nirvane i roditelja. U nedelju, 19.02. u emisiji OBN televizije Dejana Talk Show javnost je imala prilike da bude upoznata sa problemima ove dece, njihovih roditelja i stručnih ljudi koji faktički na golom entuzijazmu i uz nesigurnu podršku stranih donacija kojih je sve manje pokušavaju da održe ovaj program. No, ono što je potrebno je sistemsko rešenje i uključivanje ovog programa u obrazovni sistem a ne olako prepuštanje NVO sektoru.
Ovom prilikom želim još jednom zahvaliti doktorici Nirvani na entuzijazmu, predanošću i posvećenošću svom poslu, koji unosi mir u roditeljska srca i daje nadu u napredak dece. Najveći „greh“ ove stručnjakinje je što je suviše sposobna i referentna, što se svakako ne sviđa partijskim aparatčicima koji po ko zna kojim kriterijumima dobijaju fotelje ali ni partijskim šefovima koji ovakve ljude ne mogu da kontrolišu i ucenjuju.
Moram skrenuti pažnju da su neki tzv. aktivisti i stručnjaci civilnog društva koji se bave svim i svačim, uključujući i obrazovanjem, ponudili svoje usluge i pomoć ali su se ubrzo predomislili, verovatno od straha da im neku od donacija ne „otme“ udruženje koje radi sa decom autističnog spektra. No, postoje i svetle strane i tačke oslonca u ovoj bh. priči koja daje nadu. Naime, ženske nevladine organizacije su prepoznale značaj i važnost rada doktorice Nirvane, uvrstivši i njeno ime u predlog alternativne ženske vlade. Tu naročito zahvaljujem Fondaciji CURE i Helsinškom parlamentu građana Banja Luke.
Priča sa Suljagićem izgleda još nije završena. Nedavno su se ispred Parlamentarne skupštine okupile prosvetni radnici/e noseći transparente podrške Suljagiću: ne damo ministra Suljagića je bila najčešća parola. No, ja ću je ipak preformulisati: Suljagića dajemo, Nirvanu ne dajemo! Jer stručnjaka u oblasti autizma u BiH i nema, a takvih kao Suljagić ima na hiljade i hiljade. Zbog onemogućavanja u svom radu, doktorica Nirvana može krenuti nazad putem Amerike. A tek to bi bilo svetogrđe bez presedana!