Pored sjećanja na katastrofu koja je pogodila cijeli svijet, obilježavanjem Svjetskog dana obnovljivih izvora energije podiže se svijest o značaju korištenja energije iz vjetra, sunca, vode, biomase i geotermalnih izvora.
“Pravac kojim se trenutno krećemo istovremeno ohrabruje i zabrinjava. Usljed novonastale energetske krize koja je zadesila planetu, svjedočimo povećanju korištenja energije iz fosilnih goriva. Mnoge zemlje koje su odredile tačnu godinu u kojoj prestaju sa korištenjem uglja ovih dana pomjeraju tu granicu za nekoliko godina. Sa druge strane, energetska kriza potaknula je države i kompanije da ubrzaju prelazak na obnovljive izvore energije, čime postaju energetski suvereni i nezavisni. S tim u vezi, proizvodnja energije iz vjetra i sunca je u 2021. godini dostigla 10% ukupne globalne proizvodnje energije. Neminovno je da će u budućnosti taj procenat da se povećava, prvenstveno zahvaljujući napretku tehnologije i očuvanju životne sredine”, ističu iz Centra za životnu sredinu.
Što se tiče Bosne i Hercegovine, ohrabruje podatak da je u Republici Srpskoj stupio na snagu novi Zakon o obnovljivim izvorima energije.
“Do kraja godine trebalo bi da budu doneseni i podzakonski akti, čime bi zvanično moglo da se pristupi energetskoj tranziciji, s obzirom da kod nas postoji ogorman interes javnosti ali i očigledan potencijal za korištenjem čiste energije, prvenstveno energije iz sunca, jer Bosna i Hercegovina dobija oko 30% više energije iz Sunca u odnosu na Sjevernu Evropu. Svjedoci smo i podizanja svijesti građana i institucija u vezi štetnih energetskih projekata. U našem regionu veliki problem predstavljaju male hidroelektrana, projekti od kojih profitiraju isključivo pojedinci, a priroda i ekosistem na području malih hidroelektrana ispaštaju i dovedeni su maltene u nepovratno stanje”, dodaju.
Sa druge strane, ohrabruje podatak da je od 2020. do danas 12 opština u Bosni i Hercegovini potpisalo Deklaraciju “Opština bez brana”, čime su se obavezale da neće izdati nikakvu koncesiju, dozvolu ili preporuku za izgradnju brane ili hidroelektrana na teritoriji njihove opštine, bez konsultacije sa građanima.