Milorad Dodik je odlučio da nacrt zakona prođe u skupštini, koja je dala legitimitet činjenici da on sam odlučuje, kako bi osvojio neku vrstu političke pobjede i pokazao da, ma koliko ga pritiskali sa svih strana i ma šta da kažu novinari, on to može”, kaže Trifunović.
“To je ustvari jedan od najvećih političkih poraza Milorada Dodika jer ovoliki strah od javne riječi može da ima samo neko ko se javne riječi plaši. Ako već toliko voli da veliča svoj izborni rezultat, da je apsolutni pobjednik, čega se onda Dodik plaši? On je danas na svojoj strani imao 49 poslanika, duplo više nego što je bilo protiv nacrta zakona.
On ima mogućnost da institucionalno potpuno kontroliše politički život u Republici Srpskoj i njemu to nije dovoljno. On hoće da kontroliše i javni govor to takvih mikro nivoa da neko ko napiše kritiku na fejsbuku, komentar ili lajkuje neki komentar, vjerovatno može da odgovara zbog toga”, objašnjava Trufunović.
Postoji beskrajan broj mogućnosti zloupotrebe spornog zakona i njegove upotrebe u političke svrhe, naglašava Aleksandar Trifunović, pa potreba njegovog donošenja predstavlja još jedan dokaz koliko je on Dodikov politički poraz.
Neko ko ima toliku političku moći u BiH, jer je zvanično gospodar Republike Srpske i jedan od gospodara BiH, ima kontrolu i lagodno može da prođe kroz sve to. Nekoliko medija koji ga kritikuju realno ne mogu uticati na količinu političke moći koju ima.
Znači, ovo je jedna demonstracija sile koja treba dodatno da ponizi sve one koji nemaju namjeru da učestvuju u horskom hvalospjevu iz medija koje Dodik kontroliše”, kategoričan je Trifunović.
Trifunović se slaže sa ocjenama da je zakon o kriminalizaciji javne riječi uvod u diktaturu.
To više nije pitanje straha, to je pitanje mogućnosti jer gubite mogućnost da govorite u javnom prostoru bez sankcije koja je drakonska”, jasan je Trifunović.
Poruka koja je danas upućena svima, prije svega medijima je da mogu da pišu samo ono što vlast ne ljuti.
“Zastrašujuće je to što je danas u NS Republike Srpske neko rekao da moraju da nauče ljude da zdravo govore. Neko iz SNSD-a će valjda odrediti šta je to zdrav govor i kad mi pričamo nezdravo, odnosno bolesno. Možda će nas proglasiti bolesnicima ako konzumiramo slobodu govora na način koji mislimo da je prikladan”, istakao je Trifunović.
U javnosti vlada pogrešno mišljenje da se zakon odnosi samo na novinare, kaže Trifunović, podvlačeći da se on odnosi na svaku izgovorenu ili napisanu javnu riječ. Jedino rješenje je da se zakon povuče, nema sumnje.
“Nikakvi pregovori oko ovako lošeg zakona ne dolaze u obzir. Ako bismo pristali na pregovore, pristali bismo na jednu lošu namjeru, jedan katastrofalan naum. Ovo je politički jedan od najlošijih prijedloga zakona u Srpskoj od Dejtona na ovamo.
On treba da potpuno uvede autocenzuru javnog govora, u kafani, parku, na rođendanu… ali da posebno uplaši novinare da se upitaju nekoliko puta koju će riječ upotrijebiti ili koju rečenicu napisati za nekoga”, poručio je Trifunović.