Aleksandar Glavaš: Zalagaću se za ulazak BiH u Otvoreni Balkan

Aleksandar Glavaš rođen je 1990. Zvanje diplomiranog ekonomiste stekao je na Ekonomskom fakultetu, Univerziteta u Istočnom Sarajevu. Od 2018-2022. godine je Narodni poslanik Sarajevsko-romanijske regije u Narodnoj skupštini Republike Srpske, gdje je zamjenik šefa kluba poslanika DNS i potpredsjednik odbora za Evropske integracije Narodne skupštine Republike Srpske. Član je Glavnog odbora DNS i Predsjedništva DNS, kao i predsjednik Opštinskog odbora Istočno Novo Sarajevo. U prethodnom periodu bio je odbornik u Skupštini grada Istočno Sarajevo i Skupštini Opštine Istočno Novo Sarajevo, gdje je obavljao funkciju predsjednika Skupštine Opštine Istočno Novo Sarajevo. Aleksandar Glavaš je istaknuti studentski lider u više mandata, dobitnik je povelje Univerziteta za izuzetan doprinos razvoju Univerziteta u Istočnom Sarajevu. Na izborima koji se održavaju za dva dana kandidat je DNS-a za Predstavnički dom Parlamenta BiH.

BUKA: šta su Vaši prioriteti ako uđete u skupštinske klupe, za šta ćete se zalagati?

Zalagaću se za tri ključna projekta za Republiku Srpsku i Bosnu i Hercegovinu koji su u prethodnon periodu bili predmet blokade na nivou BiH: gasifikacija Republike Srpkse, izgradnja hidroelektrane Buk-Bijela i  izgradnja aerodroma u Trebinju.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Zalagaću se za ulazak Bosne i Hercegovine u Otvoreni Balkan i formiranje jedinstvenog tržišta roba, ljudi i kapitala. Posebno ću se zalagati za jedinstvo svih političkih predstavnika iz Republike Srpske i poštovanje odluka i zaključaka Narodne skupštine Republike Srpske.

BUKA: Predsjednik Vaše stranke je rekao da je glas za DNS, glas za prosječnu penziju od 1.000KM. Je li to nerealno obećanje? Kako do tolikog povećanja penzija?

Ako uzmemo u obzir inflaciju i činjenicu da je budžet Republike Srpske zbog rasta cijena ostvario suficit od preko 300 miliona KM u prvom polugodištu, vrlo je jednostavno rasporediti suficit prema kategorijama koje inflacija najviše pogađa, a među njima su svakako penzioneri.

BUKA: DNS je bio vlast, sada opozicija. Dok ste bili na vlasti, plate i penzije su bile male kao što su i sada. Zašto da vjerujemo da će DNS sada raditi drugačije?

DNS je bio u vlasti, ali ne i na vlasti, uz činjenicu da DNS nije bio u prilici da svojim odlukama značajnije utiče na odluke Vlade RS. Nakon izbora, DNS će biti partner u vlasti jedino ukoliko se prihvati naš ekonomski program, a nadamo se da će sa dobrim rezultatom DNS sa svojim izabranim predstavnicima biti jedan od odlučujućih faktora za kreiranje sveukupne ekonomske situacije.

BUKA: Kandidat ste za najveći zakonodavni organ u BiH, koji je više od godinu dana u blokadi. Jeste li za kažnjavanje poslanika koji blokiraju rad, ne dolaze na sjednice…?

Institucije BiH su i mnogo duže u blokadi, za šta su zaslužni, prije svega, predstavnici koalicije SDA-HDZ-SNSD. Nisam pristalica bilo kakvog kažnjavanja izabranih predstavnika i imam razumijevanje za sve mehanizme blokade kojima se mogu ostvariti određeni politički ciljevi. Smatram da izabrane predstavnike mogu da kazne jedino građani na izborima.

BUKA: Da li ste za legalizaciju kanabisa u medicinske svrhe?

Da, pod strogo kontrolisanim uslovima, bez ikakve mogućnosti za zloupotrebu.

BUKA: Jeste li za evropske integracije BiH i hoćete li se zalagati da postanemo članicom najjače ekonomske unije u Evropi?

Ja sam za ulazak BiH u Evropsku uniju, ali vremenom postajem evroskeptik, pogotovo nakon činjenice da nas je i Ukrajina prestigla u procesu pridruživania Evropskoj uniji. Mislim da je protektoratsko uređenje Bosne i Hercegovine neprihvatljivo za Evropsku uniju, te da je ukidanje kancelarije visokog predstavnika i odlazak stranih sudija iz Ustavnog suda BiH, osnovna pretpostavka daljeg napredovanja prema EU. Mislim da treba da okrenemo Balkan, te da zajedno sa komšijskim zemljama napravimo bolju sredinu za život i ostanak svih njihovih građana.

BUKA: BiH i dalje nema Izborni zakon u skladu sa Evropskom konvencijom o ljudskim pravima. Kako biste Vi to riješili?

Vrlo jednostavno, reorganizacijom Federacije Bosne i Hercegovine na način da postoje dva etnički većinska kantona sa koja će birati dva člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine uz mogućnost kandidature svih naroda koji žive u Bosne i Hercegovini. Pristalica sam uvođenja sistema zatvorenih listi, pripadnosti mandata strankama, skeniranju glasačkih listića. Takođe, svi mehanizmi zaštite nacionalnog interesa u vidu Doma naroda i mogućnosti veta, moraju biti zadržani.

BUKA: Tužioci i sudije ne rade dobro svoj posao, često to cujemo. I sami ste govorili o tim temama. Kako je to moguće mijenjati?

Pravosudni sistem je, pored Oružanih snaga BiH, najlošiji dio sistema BiH i u najvećoj mjeri je odgovoran za postojeće stanje. Pored odlaska stranih sudija iz Ustavnog suda, jedini način uređenja pravosuđa je da sudije i tužioce biraju građani neposredno na izborima. Na taj način ćemo pokrenuti odogvornost izabranih sudija i tužilaca i njihov rad izložiti javnosti.

BUKA: „Poboljšati zaštitu i uključivanje ranjivih grupa, posebno osoba s invaliditetom, djece, LGBTI osoba, pripadnika romske zajednice, zatvorenika, migranata i trazilaca azila, kao i raseljenih osoba i izbjeglica u skladu s ciljem potpunog provodenja Aneksa VI Dejtonskog mirovnog sporazuma”, jedan je od uslova na putu ka EU. Jeste li za unaprijeđenje statusa i poštivanje ljudskih prava svih nabrojnih marginalizovanih grupa?

Ovo je jedan od lakših uslova za pristupanie EU i smatram da većinu ovih grupa treba posebno zaštititi i unaprijediti njihov položaj.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije