Albin Muslić: Previše je Une proteklo, a jako malo je urađeno u proteklih 30 godina od završetka rata

Nova vlast, stare navike. Tako bi se u mnogim aspektima djelovanja mogao opisati rad aktuelne većine na državnom nivou, a posebno u načinu funkcionisanja. Iako je usvojeno nekoliko zakona za koje se vjeruje da su korak naprijed ka članstvu u Evropskoj uniji, mnoge su stvari, poput blokada rada institucija, ostale iste. Dok Trojka vjeruje da ćemo napredak ostvariti i da se Dodik može ukrotiti, sve izgleda kao da će većina funkcionisati kao i onda kada je u vlasti bila SDA. Jesu li institucije u blokadi, da li su promjene u BiH fantomske, čeka li građane Federacije novo poskupljenje… samo su neka od pitanja na koje u Buka intervjuu odgovara zastupnik SDP-a u Predstavničkom domu BiH Albin Muslić.

BUKA: Zakon o sudovima u BiH skinut je sa dnevnog reda Savjeta ministara, da li smo u još jednoj institucionalnoj krizi?

Razočaran sam činjenicom da tako važan propis još nije došao u Parlamentarnu skupštinu Bosne i Hercegovine, da se o njemu raspravi i da ga usvojimo. Blokade nikada nisu, niti će dobro donijeti bilo kome, a uslijed čega najviše ispaštaju građani Bosne i Hercegovine. Evropska unija (EU) nas čeka, ali i traži da ispunjavamo jasno definirane obaveze koje su stavljene pred Bosnu i Hercegovinu.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

BUKA: Na posljednjoj sjednici Doma naroda nije usvojen nijedan zakon, šta građani da očekuju nakon što smo toliko pričali o „promjenama“? Sve se čini da promjena ipak nema.

U odnosu na protekle sjednice Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, gdje smo usvojili značajan broj zakona na evropskom putu Bosne i Hercegovine, trenutno smo u fazi blokade. Uzrok je u Dejtonskom mirovnom sporazumu i Aneksu IV  (Ustav Bosne i Hercegovine) koji je, pored ostalog, utvrdio složeni način odlučivanja u državnom parlamentu u okviru kojeg je dato toliko mogućnosti da se određeni propis ne usvoji. Ponovit ću, ovakva praksa ništa dobro neće donijeti građanima Bosne i Hercegovine, te ćemo i dalje imati nefunkcionalan sistem, uz napomenu da EU neće biti niti malo bliže.

BUKA: Prethodno je ipak usvojeno nekoliko zakona koji su predstavljeni kao reformski, ali čini se da ipak nisu. Zakonom o VSTV-u nisu zadovoljni ni OSCE, ni Venecijanska komisija. Jesu li ovo zakoni fantomskog napretka na EU putu?

Ne bih se složio sa konstatacijom da je riječ o fantomskom napretku Bosne i Hercegovine ka EU. Na koncu, očekujemo novi izvještaj o napretku i vjerujem da će u ovom segmentu biti pozitivan. Da li je dovoljno što smo usvojili pet zakona na evropskom putu, naravno da nije, ali da je riječ o napretku u odnosu na raniji period, sigurno jeste. Ipak, želim i ovaj put istaknuti, nisam zadovoljan dinamikom, navedene propise smo mogli usvojiti i početkom godine.

BUKA: Kako komentarišete ponašanje SNSD-ovih funkcionera i nosilaca izvršne i zakonodavne vlasti? Jeste li zadovoljni njihovim političkim djelovanjem?

Ako je riječ o konstruktivnom djelovanju, tada takav pristup ima moju podršku. Međutim, ako je riječ o opstrukcijama, takav način nije prihvatljiv.

BUKA: SDP je imenovao brojne kadrove na bitne funkcije, a koji su veoma sporni, od presuda, optužbi do nosilaca funkcija u javnim preduzećima koji su članovi stranke. Bira li SDP najkvalitetnije ljude ili najpodobnije?

Mi u SDP imamo organe koji, pored ostalog, kandidiraju kadrove. Naravno, svaki oblik vanpravnog ponašanja pojedinaca koji se nalaze na odgovornim pozicijama nije prihvatljiv.

BUKA: Ministar finansija Bosne i Hercegovine Srđan Amidžić izjavio je da će predložiti manji budžet za 2024. u odnosu na 2023. i da su vlasti prevarile građane, gradiće se manje kilometara autoputa. Osjećate li vi kao zastupnik zbog toga stid i, evo, je li vrijeme da imamo bar autoput od Banjaluke do Sarajeva?

Ovdje je riječ o zamjeni teza. Zastupnički dom je birao Vijeće ministara Bosne i Hercegovine, a u okviru toga i gospodina Amidžića. Zastupnički dom je taj koji će dati konačnu riječ na Budžet. Naravno, konačno je vrijeme da se radi o ravnomjernom razvoju Bosne i Hercegovine. Građani i Unsko-sanskog kantona i Kantona 10 doprinose punjenju fondova i očekuju povrat sredstava i podršku. Svaki drugi vid ponašanja nije prihvatljiv. Evo konkretno, ove sedmice ću tri puta putovati od Bihaća do Sarajeva i nazad i to po cestama koje su građene prije 50 i više godina i koje su u užasnom stanju. To je neprihvatljivo. Mi koji živimo na Unsko-sanskom kantonu zaslužujemo adekvatnu putnu komunikaciju barem u rangu brze ceste prema Sarajevu.

BUKA: Predsjednik Centralne izborne komisije Bosne i Hercegovine Suad Arnautović uputio je pismo OHR-u, Delegaciji EU, Misiji OSCE-a, te ambasadama članica Kvinte da je CIK pod političkim pristicima i da je loša namjera koalicije da predloži izmjene zakona kojima bi se u imenovanje uključio i Dom naroda BiH. Kako Vi to komentarišete?

Centralna izborna komisije Bosne i Hercegovine treba biti oslobođena svakog oblika pritiska, naročito ovog političke prirode. Mene zanima kako implementirati modele da se pospješi integritet izbornog procesa i da se na izborima zaštiti stvarna volja građana. Treba razgovarati o uvođenju novih tehnologija, sprečavanju malverzacija. Dakle, protiv sam svakog upliva politike u izborni proces i nosioce tog procesa, pri čemu mislim na Centralnu izbornu komisiju Bosne i Hercegovine.

BUKA: Eleketroprivreda BiH žali se na to da dugo nije bilo poskupljenja električne energije, očekuje li nas budući da su tamo kadrovi SDP-a poskupljenje energije?

Bosna i Hercegovina raspolaže sa značajnim resursima za proizvodnju električne energije. Mnogi od resursa su neiskorišteni. Prvo treba težiti ka maksimalnoj iskoristivosti potencijala, a tek na kraju tog lanca razgovarati o eventualnim poskupljenjima. Znamo čemu to vodi, vodi ka lančanoj reakciji poskupljenja troškova ionako skupog života u Bosni i Hercegovini.

BUKA: Vi dolazite iz Krajine, znamo da je to često zanemaren kanton i u pitanjima poput migrantske krize prepušten sam sebi i ostavljen od centralne vlasti. Kakav je odnos Sarajeva prema Krajini?

Za sada nismo zadovoljni. Mi u Unsko-sanskom kantonu osjećamo zapostavljenost i to želimo mijenjati. Ne može nas ohrabriti 5 km treće trake za spora vozila. Mi želimo savremenu putnu komunikaciju u nivou brze ceste za Sarajevo, želimo brzu cestu od Ključa, preko Bosanskog Petrovca i Bihaća i dalje prema Cazinu, Bužimu i Velikoj Kladuši. Želimo adekvatnu putnu vezu sa Bosanskom Krupom i Sanskim Mostom. Previše je Une proteklo, a jako je malo urađeno u proteklih skoro 30 godina od završetka rata. Dosta je obećanja, očekujemo djela i konkretnu realizaciju projekata. Na koncu, mi ne želimo da čekamo po pet i više sati da pređemo državnu granicu dok istovremeno na nekim graničnim prijelazima u drugim dijelovima Bosne i Hercegovine imamo nizak stepen kontrole prelaska. To nije prihvatljivo rješenje i mi se borimo protiv toga.

BUKA: Dragan Stevanović dugogodišnji član SDP-a kaže da u toj stranci postoje tri struje, kojoj Vi pripadate i ima li zaista tih struja?

Pripadam struji Socijaldemokratske partije Bosne i Hercegovine.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije