Aktivisti pozivaju na potpisivanje Deklaracije o sprečavanju odlaganju radioaktivnih u blizini državnih granica

Pozivaju organizacije civilnog društva iz BiH, bilo da su ekološke, omladinske, sportske ili drugog tipa, da se pridruže potpisivanju Deklaracije. Slučaj Trgovska gora je presedan koji donosi odluku i stvara novu praksu na međunarodnom nivou, da li je prihvatljivo graditi nuklearne objekte, smještati radioaktivne i druge opasne otpade direktno uz granice drugih zemalja.

U deklaraciji se ističe da su administrativne granice, bilo da su lokalnog ili državnog tipa, ne predstavljaju samo mjesto razgraničenja, već su u suštini mjesto susreta i prilika.

“Jednako tako, odgovornosti pojedinaca, grupa i država, nisu i ne smiju biti isključivo ograničena na područja ograničena administrativnim cjelinama. Na bazi toga, od nemjerljive važnosti je afirmisati odgovornosti i razvijanje saradnje koja doprinosi regionalnom razvoju i napretku. Budućnost kojoj težimo, mora imati osnovu u odgovornom donošenju odluka, a ogledalo odluka koje donosimo u sadašnjosti, su ono šta ostavljamo u nasljeđe budućim generacijama. Ideje, inicijative i pokušaji koji su u suprotnosti sa prethodno navedenim, ne mogu biti prihvaćeni ni u kom obliku, već zaslužuju odbacivanje ili revidiranja do onog trenutka dok ne postanu dovoljno odgovorni i prihvatljivi građanima”, ističe se u tekstu Deklaracije.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Dodaju da je u skladu sa tim neprihvatljiva namjera izgradnje nuklearnog objekta uz samu granicu Hrvatske i Bosne i Hercegovine, odnosno namjera da se na području Trgovske gore deponuju radioaktivni otpadi iz Slovenije, kao i drugi opasni otpadi sa teritorije čitave Hrvatske.

“Neprihvatljivo je da se izmještajući navedene otpade sa mjesta nastanka, građanima Bosne i Hercegovine nameću rizici odnosno posljedice, tog što su Hrvatska i Slovenija imale energetske i ekonomske benefite od rada nuklearne elektrane Krško. U svjetskim razmjerama, ne postoji identičan slučaj, gdje se 24 godine istrajava na ideji da se protivno volji stanovništva i susjedne države najopasniji otpadi smještaju uz samu granicu dvije zemlje. Na vrijeme upozoravamo, ukoliko bi se desio presedan da se u graničnom području Hrvatske i Bosne i Hercegovine smještaju pomenuti otpadi, to bi obesmislilo čitav niz međunarodnih konvencija, ali i otvorilo Pandorinu kutiju koja bi kao ultimativno rješenje upravljanja opasnim otpadima nametnula novu praksu smještanja otpada uz granice”, dodaje se.

Ističu da je regiji potreban napredak, vođen ciljevima održivog razvoja, a ne projekti koji direktno podrivaju održivu budućnost, na području ekonomski i socijalno oslabljenom usljed brojnih sukoba u prošlosti.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“Vodeći se potrebom za razvojem kulture mira i društvenog prosperiteta, neprihvatljivo je nepoštovati stavove građana. Neprihvatljivo je ignorisati jasno iskazane stavove putem deklaracija i rezolucija, na lokalnom, kantonalnom, entitetskom i državnom nivou. Interesi građana i generacija koje dolaze, ne smiju biti u sjenci prilika za jednokratne ekonomske dobiti i politika koje bježe od odgovornih postupanja. Život rijeke Une, sjeverozapadne Bosne i Hercegovine kao i Bosne i Hercegovine uopšte, brani se odgovornim činjenjima i suprotstavljanju idejama koje promovišu model da u materijalnom društvu sve mora biti na prodaju. Životi nisu i ne smiju biti na prodaju. Rijeka Una nije na prodaju, nije bila, niti će ikada biti. Zbog toga, braneći živote i rijeku Unu, braneći principe međunarodnih konvencija i zdravog razuma, braneći princip izgradnje dobrosusjedskih odnosa i odgovornih ponašanja kada su u pitanju pogranična područja, protivimo se ideji izgradnje nuklearnog objekta u graničnom pojasu, kog bi pratili radioaktivni i drugi opasni otpadi”, ističe se.

Od vlada i institucija Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Slovenije i Evropske unije zahtijevamo da:

– Uvaže glas i stav građana te odmah zaustave procese koji za cilj imaju dugoročno skladištenje i/ili odlaganje radioaktivnih i drugih opasnih otpada u graničnom području Bosne i Hercegovine i Hrvatske.

– Pronađu adekvatnu lokaciju odlaganja radioaktivnog otpada, poštivajući zakone, mjere, odgovorne prakse i principe poput međunarodno uvaženog ekološkog principa “zagađivač plaća”, na način da odgovornost nastanka i teret zbrinjavanja radioaktivnog i opasnog otpada ne bude prebačen na nevinu stranku/stranke, odnosno na stranku/ke koja je nije kreirala, odnosno nije učestvovala u njenom kreiranju.

– Obezbijede dosljednu primjenu svih relevantnih međunarodno priznatih konvencija, te zajedno rade na artikulisanju stava koji će neprihvatljivom definisati namjeru bilo koje zemlje, da u graničnom području može skladištiti i/ili odlagati radioaktivne, kao i druge opasne otpade.

– Uvaže značaj rijeke Une koja predstavlja svjetsko, ekološko i hidrološko blago.

– Usmjere naučne i ekonomske resurse na razvoj drugih tehnologija u cilju proizvodnje elektične energije u skladu sa održivim razvojem, te u skladu sa tim, kontinuirano i racionalno organičavaju dalja ulaganja u korištenje nuklearne energije za proizvodnju elektične energije, s obzirom na opasne i dugotrajne posljedice koje ova tehnologija ima, te kreira neopravdan teret kako za sadašnje, tako i za buduće generacije.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije