Ako studirate u BiH, a želite raditi u SAD-u… onda je ova informacija za vas

Johnny Rocket, vlasnik restorana iz Južne Karoline (SAD) doći će u Banjaluku 7. februara da razgovara sa zainteresovanim studentima iz BiH koji žele da rade u njegovom restoranu.

Johnny Rocket je oblast u kojoj se nalazi njegov restoran opisao kao manje mjesto na istočnoj obali, u državi Južnoj Karolini. Objasnio je da će oni koji budu radili kod njega imati manje troškove za život, a kako je mjesto turističko može se naći prilika i za dodatnu zaradu koja zaista može da bude velika.

“Takođe imate sniženu cijenu za hranu za 50 odsto, jer moći ćete se hraniti u restoranu, a iz iskustva znam da u većini slučajeva ako se vi pokažete kao dobri radnici hrana vam bude i besplatna”, rekao je Rocket.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

U opisu posla navedene su i napojnice od jedan odsto.

Silvana Vasić iz BHV konsaltinga
rekla je da je ovo svakako prilika da se svim zainteresovanim objasni kako se i na koji način dijele napojnice i koliko one prosječno iznose za svakog radnika.

Zainteresovani za dolazak na intervju sa Rocket-om trebaju da se jave na e mail [email protected] da bi se na vrijeme napravio raspred za svakog ko želi da upozna ovog vlasnika restorana.

Vasićeva je objasnila da će se napraviti grupe od po troje zainteresovanih, a svima će ranije biti proslijeđena pitanja koja se mogu postavljati poslodavcu, kao i pitanja koja će eventualno on postavljati studentima.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“Raspored sa tačnim vremenom intervjua svako će dobiti dva dana prije samog intervjua sa poslodavcem, a potpisivanje ugovora za posao nije obavezno, što znači da možete obaviti intervju, ali ako vam se iz nekog razloga ne svide uslovi rada ne morate ih prihvatiti i potpisati ugovor”, kaže Vasićeva.

Ona dodaje da je ovaj poslodavac imao ranije kontak sa radnicima iz BiH, a ove godine odlučio je da angažuje što više studenata iz BiH.

“Taj poslodavac je od ranije u ovom programu i definitivno je zadovoljan sa našim studentima koji mu dolaze na sezonski rad i zato je odlučio doći u BiH kako bi lično upoznao naše studente i potpisao ugovor s onima s kojima njegova ponuda bude odgovarala”, objasnila je Vasićeva za BUKU.
 
JOB FAIR

Job Fair održaće se početkom marta u Banjaluci, a o detaljnim informacijama javnost će na vrijeme biti informisana. Na Job Fair-u će svi zainteresovani studenti za odlazak na rad u SAD moći obaviti intervjue sa predstavnicima američkih poslodavaca.

Vasićeva je istakla je da Job Fair sajam poslova koji se svake godine održava u Banjaluci. Dodala je da je ovaj intervju koji organizuju u februaru jedinstvena prilika da se zainteresovani za rad upoznaju sa poslodavcem prije samog sajma poslova.

WORK AND TRAVEL

Konkurs za novu sezonu „Work and travel“ USA program za ljeto 2014. još uvijek je otvoren za 60 pozicija. Prijave se primaju do popume mjesta, a zainteresovani bi se trebali javiti najkasnije do kraja marta.

„Svake godine je sve veći broj prijavljenih za ovaj program i tokom prošlog ljeta otišlo je preko 400 studenata iz BiH u SAD. Međutim, ako to uporedimo sa zemljama u okruženju onda je to jako mali broj, jer iz Bugarske i susjedne Srbije za ovaj program godišnje aplicira preko 5.000 mladih. Oni koji se prijavljuju na ovaj konkurs moraju biti studenti ili postdiplomci koji redovno polažu ispite. Trebaju imati do 30 godina starosti i poznavati engleski jezik na komunikacijskom nivou“, rekla je ranije za BUKU Vasićeva.

Objašnjava da oni koji odu u SAD mogu legalno raditi maksimalno 4 mjeseca, a minimalno 3, a nakon toga mogu ostati još jedan mjesec turistički i putovati kroz države, što znači da je najduži boravak onih koji odu u Ameriku kroz ovaj program maksimalno 5 mjeseci.

Ona objašnjava da su studenti najviše zainteresovani za poslove koji uključuje bakšiš, jer u tom slučaju mogu jako dobro da zarade.

„Uglavnom su to poslovi sobarica, pomoć u kuhinji, spasioci na bazenu koji se prethodno testiraju, konobari u restoranima, čistači, rad u vešeraju, rad na recepciji, hostese i slično, a moram naglasiti da je izbor posla ograničen poznavanjem jezika“, kaže Vasićeva.

BHV konsalting već osam godina sprovodi ovaj program u BIH.

Više o samom programu možete saznati na internet stranici.

 

 

Vezan tekst:

 

Tromjesečni rad u Americi: Mladi iz BiH odlaze „preko bare“ po džeparac 

 

 

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije