Afera “diplome”: Šta se može očekivati od daljeg suđenja?

Nakon što je nedavno potvrđeno da nekoliko optuženih za trgovinu diplomama iz akcije Klaster pregovara sa Tužilaštvom Bosne i Hercegovine o priznanju krivice, pitanje je da li će ova afera konačno da pokrene širu borbu protiv lažnih diploma, a provjerili smo i kako u međuvremenu rade ustanove koje su obuhvaćene ovom optužnicom?

Nakon što su pojedinci u predmetu trgovine diplomama poznatijem kao Klaster, priznali krivicu i potpisali sporazum sa Tužilaštvom BiH, Sud Bosne i Hercegovine je razdvojio predmet.

U međuvremenu većina visokoškolskih ustanova radi kao i do sad. Bivši rektor Univerziteta za poslovni inžinjering i mendažment Dragan Đuranović obuhvaćen je optužnicom, međutim direktor ove ustanove kaže da Univerzitet radi normalno.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“Mi smo u postupku akreditacije, taj postupak ne zavisi od Univerziteta, zavisi isključivo od Agencije za visoko obrazovanje RS, odnosno HEA-e na nivou BiH, tako da mi jesmo u postupku, ispoštovali smo sve rokove koji se postavljaju pred nas. Studenti potpuno normalno studiraju. Odvija se bez problema univerzitetski život na univerzitetu”, kaže direktor PIM-a Dejan Kojić.

Kojić kaže da se isipisalo samo nekoliko studenata iz Crne Gore, nakon što je ova zemlja odlučila da ne nostrifikuje diplome ustanova obuhvaćenih akcijom Klaster, a od Suda BiH očekuje oslobađajuću presudu.

U međuvremenu je Agencija za visoko obrazovanje Republike Srpske odbila da akredituje Visoku školu Prometej, koja je zatvorila vrata za studente.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Nezavisni univerzitet Banja Luka čiji je bivši rektor Zoran Kalinić prvooptuženi u predmetu Klaster za sada je dobio privremeno rješenje o produženju akreditacije.

Rješenje o produženju perioda akreditacije je privremenog karaktera, ono važi do okončanja postupka akreditacije, a najduže 18 mjeseci od isteka važenja akreditacije, kako bi se izbjegle negativne posljedice novonastale situacije po zaposlene na Visokoškolskoj ustanovi, njene sadašnje i buduće studente.

Dok većina privatnih univerziteta obuhvaćenih ovom optužnicom i dalje radi, Sud BiH je postupke razdvojio za četiri fizička i dva pravna lica obuhvaćena sporazumom o priznanju krivice.

“Ja se nadam da će taj proces biti adekvatan. Kod pravosuđa se nikad ne zna, vi znate da je i pravosuđe jedan od problema u našem društvu, ali bolje da imamo nešto nego da je sve ostalo samo na priči”, kaže Jelena trivić, predsjenik Narodnog fronta i univerzitetski profesor.

Put do vraćanja kvaliteta i povjerenja u obrazovni sistem je dug, smatraju universitetski profesori, međutim jedan od glavnih faktora ovakvog stanja je i javni sektor koji je godinama zapošljavao osobe sa sumnjivim diplomama.

“I da prilikom zapošljavanja i zauzimanja odgovarajućih mjesta kada je u pitanju profesionalni angažman zaživi institucija konkursa da na ta mjesta dolaze oni koji imaju znanja, vještine kompetencije a ne partijske privilegije ili neku vezu kumovska rodbinska i tako dalje što je kod nas redovna situacija”, kaže univerzitetski profesor Branko Blanuša.

U optužnici koja je potvrđena prošle godine pored privatnih visokoškolskih ustanova iz Banjaluke, pominju se i ustanove iz Brčkog i Mostara. Ova afera je samo potvrdila navode o kupovini i trgovini diplomama iza kojih ne stoji nikakvo znanje.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije