Govoreći o projektu izgradnje Aerodroma u Trebinju Predsjednik RS Milorad Dodik je izavio da se čeka mišljenje od Hrvatske i da u junu ističu svi rokovi do kada se mora izjasniti.
Podsjetimo, dubrovačke vlasti poručuju kako neće dozvoliti izgradnju aerodroma bez prethodno urađene studije uticaja na životnu sredinu, tvrdeći da će trebinjska pista i prateći objekti biti građeni u zaštitnoj zoni rijeke Omble, te tako ugroziti izvorište pitke vode za Dubrovčane.
Dodik je rekao danas u Trebinju kako je aerodrom jedan od najvećih takvih projekata u ovom dijelu Balkana i istakao zloupotrebe Ustavnog suda BiH koji nije mogao donijeti nikakvu zabranu.
Radi se o presudi Ustavnog suda Bosne i Hercegovine koji je 7. februara 2020. godine odlučio u korist Bošnjaka i Hrvata da se svo poljoprivredno zemljište u Republici Srpskoj smatra imovinom Bosne i Hercegovine, a ne entiteta.
Ustavni sud BiH je ovime osporio dijelove Zakona o poljoprivrednom zemljištu Republike Srpske.
Međutim Uprava za geodetsko imovinsko pravne odnose Republike Srpske je u svom odgovoru za RSE navela je da pravo raspolaganja zemljištem na kojem bi trebalo da bude izgrađen aerodrom u Trebinju, nije u suprotnosti sa pomenutom odlukom Ustavnog suda BiH.
Pomenimo da je na snazi i Zakon o privremenoj zabrani raspolaganja državnom imovinom BiH koji je nametnuo OHR, što stvar dodatno komplikuje.
Da bi se sve to na neki način “zakonski izbjeglo” pobrinula se Narodna skupština RS.
Ona je usvojila 24. septembra ove godine, po hitnom postupku, Zakon o posebnom postupku eksproprijacije radi izgradnje aerodroma u Trebinju, međutim ni od tada nema niŝta konkretno, osim što se radi na eksproprijaciji zemljišta.
Premijer Srbije Miloš Vučević je rekao danas da ne razumije one koji opstruišu izgradnju aerodroma i hidroelektrane
“Ja vjerujem da ćemo aerodrom realizovati. Nema stajanja, naravno poštujući sva pravila međunarodne saradnje” kazao je premijer Srbije.
Govoreći o projektu Aerodroma Trebinje Višković je naglasio da je dosad u ekspropriaciju zemljišta uloženo dva miliona KM i da je za njen završetak potrebno još osam miliona KM.
Kako je objavljeno ranije, izgradnja aerodroma u Trebinju bi trebalo da košta više od 100 miliona eura a priča o izgradnji počela je davne 2006.godine.
Opozicioni poslanik Đorđe Vučinić kaže za BUKU da je tačno da se krenulo sa postupkom eksproprijacije, ali je takođe vrlo zanimljivo na koji način se sprovodi ista.
“Naime, vlasnicima zemljišta, koje je udaljeno 15-ak kilometara od Trebinja i koje mnogi ne koriste već generacijama, nude se barem tri puta niže cijene po kvadratu, odnosno 6KM, što mnogi iz neznanja i prihvataju, iako imaju pravo na besplatnu pravnu pomoć, odnosno da angažuju advokata o trošku nosioca eksproprijacije”
Aerodrom u Trebinju je već postao punoljetan, a na prvi let se još uvijek čeka.
“Uvijek su neki problemi, da li zbog ruže vjetrova, da li zbog neadekvatne lokacije koja ulazi u drugi entitet, da li zbog toga što ga želi napraviti Rodoljub Drašković ili sada što ga stopira Hrvatska ili Savjet ministara BiH. Nije ni lako više smišljati izgovore.” ističe Vučinić za BUKU.
Dodaje kako mu je žao što pored mnogih projekata koji čekaju godinama da se završe, poput Buk Bijele nije spomenut novac od 5,5 miliona evra za put od Foče prema Tjentištu koji je Srbija dala još 2018. godine.
“Jer to je zaista jedan od najfrekventnijih putnih pravaca, a ujedno i jedan od najgorih puteva u regionu, kojim se voze upravo građani Srbije kada dolaze u Trebinje i na primorje” zaključuje Đorđe Vučinić.