Sud Bosne i Hercegovine je 30. maja obavijestio Advokatsku komoru Republike Srpske i Advokatsku/Odvjetničku komoru Federacije Bosne i Hercegovine o nedostatku raspoloživih sredstava na poziciji troškova za branioce po službenoj dužnosti pred tim Sudom.
U saopštenju Advokatske komore RS navodi se da su prethodno, u periodu od skoro godinu dana, obje advokatske komore preko svojih predstavnika vodile intezivne pregovore sa predstavnicima entitetskih ministarstava pravde, kao i sa ministrom pravde Bosne i Hercegovine u pravcu jačanja advokature i poboljšanja statusa advokata, tj. o donošenju novih tarifa kojima se vrednuje rad advokata.
“Od obećanja da će se zahtjevi advokatskih komora uvažiti u razumnom roku došli smo u situaciju da nakon gotovo godinu dana od početka tih pregovora, sada nema sredstava za isplatu naknada braniocima po službenim dužnostima pred Sudom Bosne i Hercegovine u predmetima ratnih zločina. Ignorantski stav nadležnih instituacija prema nastalom problemu samo doprinosi jačanju nepovjerenja građana Bosne i Hercegovine u pravosudni sistem zbog njegove tromosti, a poraznom se ocjenjuje i činjenica da se i u drugim krivičnim postupcima pred nadležnim sudovima kasni sa isplatama naknada braniocima”, navodi se u saopštenju koje potpisuje predsjednik Advokatske komore RS, Dalibor Mrša.
U komori tvrde da su suočeni sa novim udarima na advokaturu nastojanjima da se iz članstva Visokog sudskog i tužilačkog savjeta Bosne i Hercegovine eliminišu predstavnici advokature koji su do sada bili predstavnici svojih komora. Podsjećaju da su se u bliskoj prošlosti “advokati morali boriti da budu uključeni u najznačajnije procese reformi zakonodavstva iz krivične i građanske oblasti, iako bi bilo potpuno prirodno da advokatura u tim procesima ima jedno od dominantnijih uloga”.
“Advokatima u Republici Srpskoj su odavno oduzeta mnoga ovlašćenja, posebno iz segmenta nadležnosti sastavljanja pravnih poslova o prometu nepokretnosti. Zbog nastale situacije, obje advokatske komore će u narednom periodu razmotriti načine preduzimanja radikalnijih mjera, i u tom smislu svakako mjeru obustave rada u segmentu odbrana po službenim dužnostima”, zaključuju u saopštenju.
Podsjećamo, advokati u Republici Srpskoj u oktobru prošle godine zatražili su povećanje tarife o naknadama za svoj rad za 30 do 50 odsto.