Advokat o slučaju ubistva Alme Kadić: Vrhovni sud je postupio pravilno, nije mogao izreći veću kaznu

Zbog propusta Kantonalnog suda u Sarajevu kazna ubici Alme Kadić smanjena sa 35 na 20 godina

Ubici Alme Kadić Eldinu Hodžiću Vrhovni sud Federacije Bosne i Hercegovine izrekao je maksimalnu kaznu zatvora od 20 godina. To je 15 godina manje od kazne koju je izrekao Kantonalni sud u Sarajevu. Zbog toga će sutra građani Sarajeva na proteste u 12 časova ispred zgrade Vrhovnog suda Federacije. 

“Pozivamo vas da sutra stanete uz porodicu Kadić, da zajednički zahtijevamo: 

·      izmjene Krivičnog zakona FBiH i pooštravanje kaznenih politika za počinitelje femicida.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

·      da pravosudni sistem prestane minimizirati živote žena olakšavajućim okolnostima za nasilnike.

·      da nasilnicima prestanemo finansirati sudske procese iz budžeta dok porodice žrtava ostaju same sa svojom boli”, navodi se u pozivu na proteste na Facebook stranici Fondacije “Cure.”

Detalji presude još nisu poznati, ali u saopštenju Vrhovnog suda Federacije jasno je da je sud izrekao nakveću moguću kaznu od 20 godina. Iako se činilo da je za smanjenje kazne zatvora odgovoran Vrhovni sud, ispostavilo se da je odgovornost na prvostepenom sudu. Advokat Nikola Andrić za Buku kaže kako je Vrhovni sud donio ispravnu odluku. 

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“Uvažavajući prirodu samog slučaja, činjenicu da se radi o tragičnom događaju, te uz izraze iskrenog saučešća porodici ubijene osobe, sa profesionalnog aspekta se mora istaći da je Vrhovni sud donio pravilnu odluku”, kaže Andić. 

On pojašnjava da je u činjenično-pravnoj situaciji u kakvoj je odlučivao Vrhovni sud, Sud zapravo izrekao kaznu zatvora u maksimalnom trajanju. 

“Zašto to kažem? Krivično zakonodavstvo prepoznaje dvije posebne vrste kazni zatvora i to kaznu zatvora i kaznu dugotrajnog zatvora. Kazna zatvora se može izreći u trajanju do 20 godina, a kazna dugotrajnog zatvora u trajanju od 21 godinu do 45 godina. Kantonalni sud je prvostepenom presudom izrekao kaznu zatvora u trajanju od 35 godina, koja kao takva uopšte nije propisana”, rekao je Andrić. 

Kazna dugotrajnog zatvora od 35 godina bi bila zakonito i pravilno odmjerena, da je ona na takav način presudom definisana. 

“Dakle, izostanak riječi “dugotrajnog” proizvela je za posljedicu nezakonitost odluke i nemogućnost da Vrhovni sud učini bilo šta drugo osim da svojom odlukom kaznu zatvora izrekne u zakonom propisanim okvirima”, kaže sagovornik Buke. 

U ponovljenom predmetu, a nakon što je Vrhovni sud uočio pomenutu grešku Kantonalni sud pravi istu grešku. No, dodatni je problem to što se na prvostepenu presudu Tužilaštvo nije žalilo pa nije postojala mogunost da Vrhovni sud sam otkloni nelogičnosti u presudi Kantonalnog suda. 

“Vrhovni sud nije imao procesnu mogućnost da po službenoj dužnosti izrekne kaznu dugotrajnog zatvora u trajanju od 35 godina i time “ispravi” prvostepenu presudu, jer bi to značilo da presuđuje na štetu optuženog primjenjujući posve drugu vrstu kazne, kod situacije da optužba nije izjavila žalbu protiv prvostepene presude”, zaključuje Andrić. 

Prije nego što je ubijena Alma Kadić je mjesecima bila žrtva maltretiranja, prijetnji koje je Hodžić na kraju realizovao. Hiljade prijetećih poruka nisu bile dovoljne institucijama da nasilnika sklone od žrtve. Institucije su propustile da zaštite Almu, a kasnije su pravosudne institucije dovele do toga da propuste priliku nasilnika kazniti dugotrajnom kaznom zatvora. 

Alma je ubijena pred očima svoje majke. 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije