Advokat iz Banjaluke za BUKU: Uvođenje klevete u krivični zakon je otvoren i neskriven atak na slobodu

“Na ovaj način se realizuje ono što je najavljivano i protiv čega se javnost izjašnjavala, a to je svojevrsna cenzura, tačnije podstiče se autocenzura. Drakonskim kaznama se prijeti medijima, i to u formi kvalifikovanog oblika djela, što predstavlja otvoren i neskriven atak na Slobodu. Svi izuzeci koji su najavljeni su samo fasada i puko zadovoljavanje minimuma Slobode koje države moraju garantovati, ali u praksi to neće uticati na primjenu ovih odredaba i na efekte na koje predlagači računaju.” rekao je Jokić za BUKU.

Podsjetimo, Ministar pravde RS Miloš Bukejlović iznio je juče medijima nacrt zakona kojim se u krivično zakon uvodi krivično djelo uvrede, klevete i iznošenja ličnih i porodičnih prilika.

Ovim nacrtom nisu predviđene zatvorske kazne za počinioce, ali novčane kazne idu do 30 000 KM.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“Unosi se nova glava, krivično djelo protiv časti i ugleda i prvo krivično djelo koje je difinisano je uvreda, koje jasno i eksplicitno kaže da ko uvredi drugoga kazniće se novčanom kaznom od 5 do 20 hiljada maraka”, kazao je ministar Bukejlović.

Ako je uvreda upućena putem sredstava javnog informisanja ili na javnom skupu, ili je na drugi način pristupačna većem broju lica, počinilac će biti kažnjen iznosom od 10 do 15 hiljada konvertibilnih maraka, kazao je ministar.

“Odluka izvršne vlasti u Republici Srpskoj da krene ovim putem da guši medije u Republici Srpskoj je u najmanju ruku zabrinjavajuća i stvara bojazan da želi da potpuno uguši medije. Može se postaviti i pitanje zašto se sama kazna nije podigla u zakonu u prekršajima, već je kleveta ubačena u Krivični zakon. Razlog je jednostavan, zato što će u ovom slučaju tužilac biti taj koji će odlučivati protiv koga će pokretati krivični postupak, a to znači da se on može rukovoditi nekim političkim motivima i biti pod uticajem političara u Republici Srpskoj. To znači da će se moći odbacivati krivične prijave koje su pod kontrolom vlasti, a prihvatati krivične prijave i pokretati krivični postupci protiv medija koji kritikuju vlast i upravo zbog toga im je trebalo da ne ostane u domenu prekršaja”, rekao je za BUKU Siniša Vukelić, predsjednik Kluba novinara Banjaluka.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Tanja Topić,
politička analitičarka,
kaže da ovakva odluka Vlade Republike Srpske praktično znači ukidanje slobode mišljenja i govora.

“Ako su kazne ovako drakonske, postavlja se pitanje ko od medija i novinara će moći da ih plati. U konačnici
je objašnjenje veoma jednostavno – flaster na usta ili zatvorske rešetke”, kaže
za BUKU Topić.

Juče su se oglasili i iz Vijeća za štampu BiH online medije u BiH

Upravni odbor Vijeća oštro je osudio najnovniji potez Vlade Republike srpske koja je usvojila Nacrt zakona o
izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika, čime uvodi klevetu u krivično
zakonodavstvo i time direktno ugrožava ionako upitnu medijsku slobodu i
pravo na slobodu izražavanja.

“Dužnost medija u demokratskim društvima je da donose,
objavljuju sve informacije, propituju i istražuju o svakom pitanju koje
je od javnog interesa i značaja za građane, i dajući nadležnost tužiocu
da ispituje i analizira novinarske priloge i tekstove po svakoj
prijavi, predstavlja direktno miješanje u novinarski posao koji ima
svoje regulatore i samoregulatore.

Duška Jurišić, zamjenica ministra za izbjeglice i raseljena lica, uputila je pismo ministru pravde Republike Srpske Milošu Bukejloviću. Pozvala ga je da zatraži povlačenje Nacrta zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika Republike Srpske, koji je Vlada Republike Srpske utvrdila na sjednici održanoj u četvrtak.

“Krivični progon novinara potpuno je neprihvatljiv u zemlji s visokim stepenom ugroženosti ljudskih prava, korupcije i organizovanog kriminala, te će izazvati nesagledive posljedice limitiranjem medijskih sloboda, uvođenjem verbalnog delikta, odnosno gušenjem slobode riječi”, rekla je Jurišić.

Upravni odbor Udruženja/udruge BH novinari najoštrije je osudio jučerašnju odluku Vlade Republike Srpske o uvođenju klevete u Krivični zakonik tog entiteta te zahtijeva hitnu reakciju predstavnika međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini kako bi se spriječila kriminalizacija klevete.

Upravni odbor BH novinara upozorava da proces kriminalizacije klevete koji su pokrenule vlasti u Republici Srpskoj predstavlja otvoreno gušenje slobode medija i nezavisnog, istraživačkog novinarstva u tom entitetu. Činjenica da su vlasti RS-a odlučile kroz izmjene postojećeg zakona odrediti čak i visinu novčanih kazni za klevetu, te da su predviđene kazne znatno veće od iznosa koje su sudovi u BiH do sada presuđivali po tužbama za klevetu, predstavlja ništa drugo do institucionalni pokušaj zastrašivanja novinara i medija, posebno onih koji kritički pišu o potezima vlasti, gušenje slobode medija i uvođenje (auto)cenzure”

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije