Aarhus centar u BiH upozorava na potencijalnu ekološku katastrofu na Kupresu

Aarhus centar BiH, organizacija posvećena zaštiti ljudskih prava u oblasti okoliša, izražava ozbiljnu zabrinutost zbog najavljenog projekta izgradnje pogona za proizvodnju magnezija u općini Kupres.

Projekt investitora “BH Magnezij & Minerali”, čiji je vlasnik njemačka kompanija “Magnesium For Europe”, uključuje korištenje dolomita kao sirovine za proizvodnju magnezija.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Ovaj projekt, koji se planira na lokaciji Osmanlije, mogao bi imati ozbiljne negativne ekološke, društvene i ekonomske posljedice za lokalnu zajednicu i okoliš.

Izražavamo zabrinutost zbog potencijala ovog projekta da izazove trajnu ekološku štetu. Proizvodnja magnezija, koja uključuje teške hemijske procese, može uzrokovati značajnu zagađenost zraka, tla i voda. U opasnosti su ne samo prirodni resursi Kupresa, već i lokalna flora i fauna, koja je već sada ugrožena. Kao što je već naglašeno u komentarima stručnjaka, predviđene aktivnosti u okviru ovog projekta imaju potencijal da naruše ekosistem i ugroze životne uvjete stanovništva, koji se već suočavaju s problemima zbog klimatskih promjena i nepovoljnih ekoloških uvjeta – saopćeno je iz Aarhus centra BiH.

Osim ekoloških, prisutne su ozbiljne nesuglasice u vezi s planiranim projektom i strategijom prostornog razvoja općine Kupres. U skladu s Prostornim planom općine Kupres, ekonomske djelatnosti koje se predviđaju za ovu regiju uključuju poljoprivredu, turizam i prerađivačku industriju, dok je hemijska industrija isključena.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Iz Aarhus centra BiH poručuju da pokretanje hemijskog kompleksa za proizvodnju magnezija nije u skladu s tim razvojnim smjernicama i može ugroziti dugoročne ciljeve općine, uključujući inicijative za proglašenje Kupresa ekološkim područjem.

Uzimajući u obzir iskustva drugih projekta u svijetu, a koji su bili usmjereni na eksploataciju ove vrste, vidne su posljedice njihove realizacije na okoliš. To znači da postoji realna bojazan da i u Kupresu može doći do značajnog porasta zagađenja i smanjenja kvaliteta života stanovnika, što bi potencijalno moglo rezultirati masovnim egzodusom, padom cijena nekretnina i smanjenjem atraktivnosti regije za turizam i poljoprivredu.

Aarhus centar poziva nadležne vlasti da ozbiljno razmotre sve potencijalne negativne posljedice ovog projekta prije nego što se donesu konačne odluke, te poziva na transparentnost u procesu donošenja odluka i osiguravanje adekvatnog učešća lokalne zajednice u svim fazama izgradnje i operativnog rada ovog pogona.

Ovaj projekt mora biti pažljivo ocijenjen kroz sveobuhvatan ekološki, ekonomski i društveni okvir, kako bi se osigurao održivi razvoj Kupresa, a ne njegov ekološki kolaps. Nismo stekli dojam da su se dosadašnje aktivnosti odvijale transparentno i u duhu pozitivnih zakonskih propisa – navode iz Centra.

Mještani postavljaju brojna pitanja na koja nisu dobila konkretan odgovor, kao što je odgovor o pribavljanju prava služnosti zemljištem na kome bi se vršila geološka istraživanja velikih razmjera u površini od 47,5 ha.

Aarhus centar u BiH postavlja pitanja “čije je vlasništvo nad predmetnim zemljištem i sa kim je sačinjen Ugovor o pravu služnosti. Ako je to državno zemljište, onda je vlasnik država BiH. U pitanju je pretežno šumsko zemljište za koje je potrebno izvršiti prenamjenu. Ko je izdao odobrenje o sječi drvnih sortimenata na istražnom prostoru”?

Ovo su brojna, vrlo konkretna pitanja, koja su građani postavljali rukovodstvu Općine, a dobili su samo odgovor od bivšeg načelnika kako se radi o dobrom razvojnom projektu, a za kojeg Općina nije izdala nikakav dokumenat – stoji u saopćenju.

Aarhuska konvencija, a koju je BiH ratificirala, jasno propisuje da mještani koji su direktno pogođeni određenim projektom, kao i “javnost koju se predmet tiče” su ključni u procesu donošenja odluka, a njihovi komentari se moraju uzeti “uz dužni obzir.”

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije