A GLADNIH JE SVE VIŠE Svakoga dana u BiH se uništi 767.123 obroka, jer se na doniranu hranu plaća PDV!

Podaci o količini bačene hrane u Bosni i Hercegovini su uznemirujući. Agencija Ujedinjenih nacija procjenjuje da se u našoj zemlji godišnje uništava i baca oko 400.000 tona hrane.  Od ovog dijela dvije trećine predstavlja otpad od domaćinstava, dok kompanije koje se bave prodajom i distribucijom hrane unište oko 140.000 tona.  Istovremeno u Bosni i Hercegovini imamo javnu kuhinju za bebe i djecu sa invaliditetom, te oko 60 javnih kuhinja u kojima se hrani najmanje 16.800 ljudi, a mnogi primaju dnevne obroke ili mjesečne pakete pomoći u namirnicama da bi preživjeli.

Zašto se onda hrana koja se uništava ne bi donirala ljudima kojima je potrebna?

U ovom pravcu su razmiišljali u Fondaciji Mozaik i odlučili pokrenuti kampanju protiv bacanja hrane “Niko gladan, niko sam”.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Kažu da su izračunali da se od 140.000 tona hrane koja se uništi godišnje može napraviti 280.000.000 obroka, što predstavlja 767.123 obroka dnevno.

„Predstavnici kompanija s kojima smo razgovarali kazali su nam da oni svakako doniraju hranu, ali da bi donirali značajno više ukoliko bi donacije hrane bile oslobođene od

plaćanja PDV-a . Zaključak je da se kompanijama sada više isplati platiti uništavanje hrane, kako ne bi ugrozili svoje poslovanje, nego donirati hranu koja je pred istek roka, a koja je i dalje sigurna za upotrebu“, priča za BUKU Aida Vežić, koordinatorica kampanje.

Dodaje da iako ne postoje objedinjeni podaci sanitarnih inspekcija koja količina hrane i u kojoj vrijednosti je uništena zbog isteka roka trajanja, na osnovu intervjua sa kompanijama procjena je da je samo u 2020. godini uništena hrana u vrijednosti od 126,6 miliona KM.   Prvi korak ka rješenju problema bacanja hrane je oslobađanje donacija hrane od plaćanja PDV-a. To bi omogućilo, pojašnjava naša sagovornica, da hrana bude donirana javnim kuhinjama i udruženjima koji brinu o ugroženom stanovništvu, a višestruku korist imale bi i kompanije-donatori, država, ali i svi građani i građanke BiH.

Obzirom da je izmjena zakonske regulative u oblasti Zakona o PDV-u u nadležnosti Uprave za indirektno oporezivanje BiH, održano je više sastanaka.

„Na sastancima sa predstavnicima UINO zaključili smo da prepoznaju problem i pokazuju spremnost da razmotre najbolji način da se ovo pitanje riješi u novom Zakonu o PDV, a kasnije i u donošenju Pravilnika o primjeni Zakona o PDV. PDV svakako nije plaćen na hranu koja biva uništena, te država uvođenjem ove mjere ne gubi novac, a dobija mnogo kroz brigu za najugroženije osobe.  Promjena Zakona o PDV je prvi korak u izgradnji efikasnog sistema koji bi pomogao da se uvećaju resursi za rad javnih kuhinja. U partnerstvu sa kompanijama, ministarstvima, bankama i javnim kuhinjama ćemo raditi na uklanjanju prepreka koje sada postoje, sa ciljem da više hrane dođe do većeg broja korisnika i korisnica i da smanjimo siromaštvo u cijeloj BiH“, ističe Vežić.

Primjeri i prakse iz drugih zemalja

Studija Evropske komisije iz 2020. godine ukazuje da većina država članica Evropske Unije, tačnije njih dvadeset i tri predviđa neku vrstu indirektnih poreskih olakšica za donacije u hrani, isto se odnosi i na Norvešku i Ujedinjeno Kraljevstvo. „Smjernice o donacijama u hrani“ koje je 2017. godine donijela Evropska komisija, a koje su dio Akcionog plana za cirkularnu ekonomiju imaju dvostruki cilj: 1) da olakšaju donatorima i primaocima viška hrane u humanitarne svrhe  i 2) da nadležnim organima država-članica olakšaju jednoobrazno tumačenje mjerodavnih propisa EU o doniranju viška hrane u humanitarne svrhe 

U Hrvatskoj, specijalni režim za doniranje hrane propisan je pravilnikom o PDV-u. Doniranje hrane tretira se kao poresko priznati manjak i izuzet je od PDV-a, ukoliko njegova godišnja vrijednost ne prelazi 2% ukupnog prihoda poreskog obveznika. 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije