Dokument služi za potvrdu namjera najuticajnijih evropskih država i razbijanje iluzija o nekažnjenom razbijanju Bosne i Hercegovine, kažu sagovornici BHRT-a.
Predsjednik bh. entiteta RS Milorad Dodik non paper vidi kao produbljivanje krize.
Rigorozni alati
Ukidanje neustavnih zakona i povlačenje nacrta novog Ustava RS. Prema medijskim navodima, ovo je neposredni cilj postavljen u pariško-berlinskom dokumentu koji vodi ka povratku RS u ustavnopravni poredak Bosne i Hercegovine i trasiranju nepovratnog evropskog puta zemlje. Alati su rigorozni.
Obustava projekata finansijske podrške Evropske unije u RS, sankcije pojedincima, insistiranje na povratku evropskim integracijama i potpuna izolacija optuženih i osuđenih zvaničnika.
Vlasti u Banjoj Luci za sada se ne osvrću na moguće posljedice, ali imaju svoje viđenje uzroka političke krize. Insistiraju na rješenjima koja su na tragu nedavnog obraćanja Milorada Dodika u Narodnoj skupštini RS.
Pozivamo sve da se uozbiljimo, da shvatimo da je jedini isključivi krivac za krizu u BiH Nijemac Kristijan Šmit (Christian Schmidt) kojeg je poslala njemačka vlada i da je to jedino što je izazvalo ovo stanje u kojem se trenutno nalazimo i da samo kroz dijalog unutrašnjih faktora u BiH, pa onda i unutrašnih faktora sa sa međunardnim faktorima je moguće iznaći rješenje za izlazak iz ove krize – rekao je portparol SNSD-a Radovan Kovačević.
Činjenica da je non paper bio tema Savjeta za nacionalnu bezbjednost susjedne Srbije, za ambasadora Bosne i Hercegovine pri Ujedinjenim nacijama Zlatka Lagumdžiju dokaz je upletenosti ove zemlje u realizaciju dokumenta proizašlog iz „Svesrpskog sabora“ juna prošle godine.
– Mislim da ovaj non paper nije nam ništa novo dao. On je samo da tako kažem razbio iluzije razbijačima ove zemlje da mogu proći nekažnjeno. Nema, to je završeno – ističe Lagumdžija.
Jasno opredjeljenje
– Bez obzira šta misli Srbija, bez obzira ko piše non paper, opredjeljenje mora biti jasno. Bosna i Hercegovina od Save do mora, od Une do Drine sa institucijama koje će insistirati na hapšenju svih onih koji krše zakone – kaže potpredsjednik Federacije BiH Igor Stojanović.
Na sve smo upozoravali, poručuju iz opozicije. Uz civilno društvo oponente zvaničnoj politici Banja Luke u dokumentu tretiraju poželjnim partnerom, što ovi žele iskoristiti za sprečavanje ozbiljnijih posljedica.
– Ja mislim da nažalost ovaj non paper pokazuje da smo sad došli u fazu da će izalacija i jedan katastrofalan položaj našeg rukovodstva početi direktno da se prenosi na samu RS i da nas sada čekaju veliki problemi – smatra Igor Crnadak (PDP).
Uvođenje ekonomskih sankcija
– Želimo da ih zamolimo da ne uvode ekonomske sankcije RS jer građani RS nisu krivi i ne trebaju da ispaštaju zbog režima. Srpski narod želi mir i stabilnost, kao i ekonomski napredak. Želi biti dio evropske civilizacije, a ne crna tačka na karti Evrope – poručio je predsjednik SDS-a Milan Miličević.
Čini se da Milorad Dodik ne razmišlja o posljedicama vlastite politike, vjeruje urednik magazina Buka Aleksandar Trifunović. Iako detalji francusko-njemačkog dokumenta nisu obavezujući, s obzirom na poteze vlasti RS, čine se logičnim.
– Jer vi uporno optužujete upravo te zemlje, prozivate ih, napadate, istjerujete ministricu jedne od najvećih evropskih zemalja i hvalite se s tim i očekujete da će takve situacije proći bez posljedica – navodi Trifunović.
Zlatko Lagumdžija vjeruje da rezultat napora uticajnih u Briselu neće biti novi Dejton, već konačna transformacija dejtonske u evropsku fazu zemlje s konačnim ciljem – Bosnom i Hercegovinom kao punopravnom članicom Evropske unije.