300 hiljada građana BiH su socijalni slučajevi

Takav zaključak nameće izvještaj koji je za 2010. godinu napravio Helsinški komitet u BiH, prema kojem je protekla godina bila godina potpune blokade kada su u pitanju ljudska prava, koja su grubo kršena u gotovo svim oblastima života i rada.

Ništa bolja situacija ne može se očekivati ni u ovoj godini, zbog zastoja u provođenju reformi.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Kako kažu u Helsinškom komitetu, kao drastičan primjer odnosa vlasti prema ljudskim pravima izdvaja se neprovođenje presude Evropskog suda za ljudska prava donesene 2009. godine u slučaju Sejdić – Finci.

Presuda je ignorisana i po cijenu mogućih posljedica – suspenzije Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju BiH, preispitivanje legitimnosti bh. delegata u Vijeću Evrope, a neodgovorno ponašanje dostiglo je kulminaciju u predizbornoj kampanji, koja je bila u znaku jezika mržnje i nerealnih obećanja.

Glasači su dijeljeni isključivo po nacionalnoj pripadnosti, ljudska prava za čiju zaštitu nisu uspostavljene sve institucije su kršena na svakom koraku, bez mogućnosti da budu zaštićena.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Vera Jovanović, predsjednica Helsinškog komiteta kaže da su građani izloženi grubim kršenjima ljudskih prava u svim segmentima, a nemaju adekvatnu zaštitu niti su takvi slučajevi transparentni za javnost u BiH, čemu je doprinijelo ukidanje Doma za ljudska prava, entitetskih ombudsmena i prestanak rada Komisije za imovinska prava.

“Nadležnosti pomenutih institucija su prenesene na institucije čije funkcionisanje još uvijek nije u punom kapacitetu, čija uspostava predugo traje na čijem čelu se nalaze kadrovi koji su, uglavnom, birani po osnovi političke podobnosti. Zbog političke opstrukcije, nije donesen Zakon o pružanju besplatne pravne pomoći. Upravo država krši neka od temeljnih ljudskih prava neprovođenjem presude Evropskog suda za ljudska prava koji je presudio da Ustav BiH i Izborni zakon drastično narušavaju jednakost građana jer pripadnicima nacionalnih manjina priječe izbor u Predsjedništvo BiH i Dom naroda Parlamenta BiH”, rekla je Jovanović a prenio list San.

Tamo gdje država direktno ne krši prava građana, ona ih dovodi u tešku situaciju, jer je spora i neučinkovita, naročito u realiziranju socijalnih prava, što ugrožava egzistenciju više od 300.000 ljudi koji se mogu svrstati u kategoriju socijalnih slučajeva iz kojih je više od pola miliona nezaposlenih.

Unutrašnje političke podjele otežavaju stanje u zemlji i imaju negativan uticaj na rad i efikasnost pravosudnih organa, navedeno je u izvještaju Komiteta.

 

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije