Zastupnički dom Parlamenta Bosne i Hercegovine usvojio je Prijedlog zakona o sprečavanju sukoba interesa u institucijama BiH. Zakon je usvojen po hitnom postupku, tako da zastupnici nisu mogli ulagati amandmane i popravljati tekst zakona. Zastupnicima opozicije je zasmetalo mnogo toga, od činjenice da ne mogu utjecati na kvalitet zakona, do pojedinačnih stavki u zakonu. Za usvajanje zakona je glasalo 23 zastupnika.
Teže sankcije
Prije izjašnjavanja o samom Prijedlogu zakona, ministar pravde BiH Davor Bunoza kazao je kako je zakon usklađen s evropskim standardima i da je strožiji u odnosu na dosadašnji.
“Najvažnija je depolitizacija povjerenstva koje će odlučivati o sukobu interesa, članovi neće moći biti 5 godina prije imenovanja članovi političkih stranaka i morat će imati 10 godina iskustva u radu. Prema starom zakonu su trebala po dva glasa iz svakog naroda, sada se donosi većinom. Propisane su kazne da osoba koja ostane bez funkcije ne može zasnovati radni odnos s javnim ustanova u periodu od godine dana. Propisane su i teže sankcije od 1.000 do 20.000 KM ukoliko nositelj javne funkcije namjerno dostavi pogrešne informacije o svojoj imovini. To u aktuelnom zakonu nije bilo propisano”, istakao je ministar Bunoza konstatirajući da Ministarstvo nije izbacilo ključne stvari iz zakona.
“Nismo izbacili ni manje bitne stvari. Radi se o neosnovanom prigovoru da smo mi izbacili važne stvari iz zakona”, kazao je Bunoza, dodavši da se zakon zove zakon o sprečavanju sukobu interesa u institucijama BiH zato što se tako oduvijek zvao.
Na ovo je odgovorio zastupnik iz SDA Safet Kešo, ukazavši da to nije tačno, te upozorio da se sada u zakonu ne mogu obavezati niži nivoi vlasti da ga poštuju.
“Otkuda potreba da se mijenja postojeći naziv zakona, ako on znači isto kao ono što pokušavamo prodati ovdje”, rekao je Kešo.
Zastupnik DF-a Zlatan Begić je kazao da neće podržati prijedlog zakona.
“Mi moramo imati jedan kompletan zakon na nivou cijele Bosne i Hercegovine. Vi imate ljude koji posluju s firmama na nižim nivoima vlasti. Da ne govorimo o raznim imenovanjima na svim nivoima vlasti. Morala bi postajati uniformna pravila za cijelu državu. Ima dobrih stvari u zakonu, koje treba pozdraviti”, rekao je Begić.
Upozorio je da se zbog brojnih mogućnosti blokada može desiti da se ne formira komisija o odlučivanju o sukobu interesa.
“Političko tijelo uspostavlja komisiju. Imamo takve blokade koje mogu dovesti do toga da se ta komisija nikada ne uspostavi. U prijedlogu piše da je Parlamentarna skupština uspostavila komisiju, valjda bi trebalo da piše da uspostavlja, a ne da je već uspostavila. Ako ne budemo imali pravila za cijelu državu, imat ćemo šupljine na raznim nivoima vlasti”, istakao je Begić.
Zakon ne ispunjava ono što EU traži od BiH
Zastupnik NES-a Jasmin Emrić je također upozorio na to da se zakon odnosi na institucije Bosne i Hercegovine.
“Suština je da smo ovim zakon trebali ispuniti GRECO preporuku, a to je da sistem sukoba interesa bude ujednačen na teritoriji cijele države, kako bi uradio ono zbog čega se uspostavlja, a to je da bi spriječio sukob interesa imenovanih osoba. Ne ispunjavamo ono što je glavni razlog ove reforme, i samim tim ne ispunjavamo obavezu koju nam je dala Evropska komisija. To ne postižemo ovim zakonom. Da li je to zbog političkog dogovora, to je sada drugo pitanje”, naglasio je Emrić.
Napomenuo je da su zastupnici dovedeni u situaciju da sada moraju voditi više računa o evropskom putu BiH, nego o tekstu samog zakona.
“Ovo neće biti efikasan model. Ovo je sistem koji je napravljen za blokade, i zbog toga je u zakonu postavljeno da je potrebno da dvije trećine članova komisije donose odluku. Ovo neće biti dobar sistem i nismo postigli ono što se očekuje od Bosne i Hercegovine, ali možda je to i cilj, da ovo sve bude ovako šareno. Član 18. ovog zakona nije u skladu s Ustavom BiH, iako piše da je u skladu s Ustavom. Mi smo sada u situaciji uzmi ili ostavi i ovo nije prvi put. Moralo je biti eksplicitno navedeno koje su kazne za one koji lažno nešto prijave u svojim imovinskim kartonima. Ima još problematičnih stvari u zakonu, ali ne vidim svrhu da dalje pričamo, kada ne možemo uložiti amandman niti nešto promijeniti, podvukao je Emrić.
Parlament će izabrati podobne u komisiju
Zastupnik PDP-a Branislav Borenović složio se s kolegom Emrićem, kazaviši da je rasprava o zakonu koji ne možete popraviti amandmanski besmislena.
“Pristalica sam da ovi zakoni budu najoštriji, najžešći, jer su korpucija i nepotizam ušli us vaku poru društva. Najžešći zakoni nama trebaju, a ovaj zakon koji mi imamo nije taj slučaj i slažem se s kolegom Emrićem kada kaže da u nekim slučajevima čak štiti imenovane”, poručio je Borenović.
“Jasno je da se odluke donose dvotrećinski, i nema etničkog glasanja, i ovo je klasični prijenos nadležnosti i uvodi se sistem preglasavanja. Zakon je tanak, nedovoljno jak. Razgovarao sam s ljudima iz Evropske unije posljednjih dana i jasno je da je dovoljno imati i dobar naslov da bi se dobilo otvaranje pregovore s EU zbog geopolitičke situacije. Međutim, ovaj zakon ne treba donositi samo zbog EU, već zbog nas samih. Da konačno uspostavimo red i zaustavimo dupliranje funkcija i korupciju, a to ovaj zakon neće uraditi. Mislite da će većina u Parlamentu formirati komisiju koja će uraditi depolitizaciju? Ne, izabrat će podobne ljude koji ispunjavaju formalne uslove. Je li moguće, hipotetički pitam ministra, da jedan sin ministra iz Savjeta ministara bude direktor zatvora u Foči, a drugi sin direktor zatvora u Zenici? Brčko distrikt je donio najrigidniji mogući zakon, u kojem sve jasno piše. Mene čudi da mi te praske nismo preuzeli u ovom rješenju”, istakao je Borenović.
Predloženi zakon je komentarisao i Šerif Špago, zastupnik SDA.
“U ovom zakonu nema nekih stavki koje su bile u Prijedlogu zakona koji smo mi predložili. Ovim zakonom je omogućeno da javni funkcioneri na predizborne skupove mogu ići s onim što im obezbijedi institucija u kojoj rade. Dalje, Prijedlog zakona kaže da će institucije sarađivati prilikom provjere podataka, a nigdje ne piše da su dužne dostaviti informacije, niti posljedice kada ne dostave. Ako je komisija za odlučivanje o sukobu interesa nezavisno tijelo, ne vidim razlog zašto se uvodi dvotrećinsko glasanje u komisiji kada se zatraži ostavka za funkcionera koji se našao u sukobu interesa. Nedostaje i član koji kaže da će se u roku u godinu dana donijeti novi zakon usklađen s evropskim standardima, jer ovaj nije usklađen, nemojte da se zamajavamo”, poručio je Špago.
Zastupnik SDS-a Darko Babalj je također upozorio da je zastupnicima uskraćena mogućnost da amandmanima poboljšaju zakon.
“Nemojte da ovo bude praksa. Jednostavno nismo spremni. Ako je on ovoliko hitan, očekivao sam da s lijeve strane bude još neko, a ne samo ministar pravde. Danas samo komentarišemo zakon, jer ne možemo na njega utjecati. Radi se o zakonu o sprečavanju sukoba interesa na nivou Bosne i Hercegovine. Ovo je mamac političkog komiteta SNSD-a na čelu s Miloradom Dodikom. Suština je da je nakon vrlo teškog perioda, vrijeđanja, omalovažavanja, grupa koja čini vlast iz Federacije BiH je natjerala Milorada Dodika da kapitulira. Sve ono što je pričao zadnjih godina, natjerali ste ga da sve poništi. Ostavili ste svi zajedno jedan manevar. Mislim da ste Milorada Dodika vratili na fabrička podešavanja, na onog Dodika iz 1998. godine. Izgubili smo entitetsko glasanje i prenijelo smo nadležnost. Trojka vas je natjerala da kapitulirate. Svakom će ostati pogleda na ovaj zakon, kako ga interpretirati”, kazao je Babalj.
Zastupnik SNSD-a Milorad Kojić je rekao da je Babalj iznio niz neistina.
“Ovim zakonom ne prestaje da važi zakon u Republici Srpskoj i nikakva nadležnost nije prenešena. Kolega Borenović je rekao da bi mi trebali donijeti zakon koji bi važio i u Republici Srpskoj. Potpuno je legitimno da kolega Babalj obmanjuje javnost”, istakao je Kojić.
Borenović je odgovorio da će sada svako zakon tumačiti na svoj način.
“Potpuno je jasno da sada slijedi igranka u kojoj će zakon svako tumačiti kako želi. Nemoguće je opravdati neke činjenice. Niste nam dostavili zakon o ustavnom sudu na čemu ste jahali mjesecima i u zakonu piše da nema kvalifikovanog glasa iz Republike Srpske”, rekao je Borenović.