Rusi podmićivali evropske političare da šire propagandu protiv Ukrajine

Istražitelji su tvrdili da su Rusi koristili popularnu veb stranicu Glas Evrope kao sredstvo za plaćanje političarima. Češka i Poljska saopštile su da ta mreža ima za cilj da utiče na evropsku politiku.Češki mediji su, pozivajući se na obaveštajne izvore, javili da su političari iz Nemačke, Francuske, Poljske, Belgije, Holandije i Mađarske plaćeni od Glasa Evrope kako bi uticali na predstojeće izbore za Evropski parlament, prenosi Vreme.

Nemački list „Špigel“ navodi da je novac ili predat u gotovini na tajnim sastancima u Pragu ili putem berzi kriptovaluta.

Ko je Viktor Medvedčuk

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Češka Republika tvrdi da iza mreže stoji proruski ukrajinski oligarh Viktor Medvedčuk.

Medvedčuk je uhapšen u Ukrajini ubrzo nakon ruske invazije, ali je kasnije prebačen u Rusiju sa oko 50 ratnih zarobljenika u zamenu za 215 Ukrajinaca.

Češke vlasti su takođe imenovale Artjoma Marčevskog, navodeći da je on upravljao svakodnevnim poslovanjem veb stranice. Obojicu su sankcionisale češke vlasti.

U Poljskoj zaplena 80.000 evra

Poljska obaveštajna agencija saopštila je da je izvršila pretrese u regionima Varšave i zaplenila oko 80.000 evra.

„Novac iz Moskve je iskorišćen za plaćanje nekih političkih aktera koji šire rusku propagandu“, navodi se u saopštenju.

Dodaje se da su te sume iznosile „milione” čeških kruna (desetine hiljada evra).

Navodna propagandna mreža „imala je za cilj da sprovodi aktivnosti protiv teritorijalnog integriteta, suvereniteta i nezavisnosti Ukrajine“, saopštila poljska obaveštajna služba.

Na ruskom platnom spisku i poslanici EP

Oni su izneli i imena političara koji su navodno umešani. Međutim, belgijski premijer Alekander De Kro je naveo da su među njima bili i članovi Evropskog parlamenta.

„Na primer, pokazalo se da se Rusija obratila poslanicima EP, ali i platila ih da ovde promovišu rusku propagandu“, rekao je De Kro belgijskim poslanicima.

Internet stranica Glasa Evrope je u četvrtak bila van mreže. Arhivirana verzija njegove početne stranice pokazala je nekoliko članaka koji naglašavaju unutrašnje podele u evropskim zemljama i izražavaju skepticizam u pogledu podrške Ukrajini.

Među njima su: „Protest u Pragu: glas ljudi protiv korupcije, vojna podrška Ukrajini i vladi“, i „Ukrajinska vojska se suočava sa sve većim nedostatkom trupa usred tekućih izazova“.

Glas Evrope je imao više od 180.000 pratilaca na društvenoj mreži Iks. Publikacija nije odgovorila na ove tvrdnje i pitanja novinara.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije