Predstavljen interaktivni solarni atlas: Olakšan prelazak na obnovljive izvore energije

Cilj ovog veb alata je da motiviše građane, vlasnike privatnih i javnih objekata da koriste solarne panele i kolektore za proizvodnju obnovljive energije

Razvojni program UN (UNDP) u BiH predstavio je u Sarajevu Interaktivni solarni atlas (ISA), prvi javno dostupni alat koji pruža sve potrebne informacije o solarnom potencijalu u BiH.

Atlas, koji je razvijen u okviru projekta “Ubrzanje tranzicije ka čistoj energije korištenjem potencijala solarne energije u BiH – Solar CET”, uz finansijsku podršku Ministarstva finansija Slovačke, predat je na korišćenje Nezavisnom operatoru sistema BiH, saopšteno je iz UNDP-a.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Rukovodilac Sektora za energiju i zaštitu životne sredine u UNDP-u BiH Raduška Cupać zahvalila je Slovačkoj za finansijsku podršku za ovaj projekat, kao i Nezavisnom operatoru sistema, što su prepoznali značaj Atlasa.

Cupaćeva je rekla da je svrha projekta da olakša građanima u BiH prelazak na obnovljive izvore energije, što će na kraju doprinijeti smanjenju upotrebe fosilnih goriva, kao i izgradnji održive i ekološki prihvatljivije budućnosti.

“Ovaj solarni atlas, kao veb platforma je važan alat, sa podacima koji će moći da se ažuriraju u skladu sa aktuelnim promjenama u oblasti solarne energije. To je ujedno ključni korak za stvaranje pozitivnog okruženja za investicije u solarnu energiju u BiH”, navela je Cupaćeva.

Generalni direktor Nezavisnog operatora sistema Nemanja Pandurević rekao je da je BiH preuzela obaveze potpisivanjem Pariskog skorazuma i Sofijske deklaracije, a isto tako Ugovorom o uspostavljanju energetske zajednice.

“Nezavisni operator sistema radi na realizaciji postavljenih ciljeva, a kroz energetske i klimatske planove do 2030. godine smo zadali ambiciozne ciljeve gdje odnos između termoelektrana i solara treba da obrnemo u korist solarnih elektrana. Tu će nam ISA stvarno pomoći”, naglasio je Pandurević.

Cilj Interaktivnog solarnog atlasa je da motiviše građane, vlasnike privatnih i javnih objekata da koriste solarne panele i kolektore za proizvodnju obnovljive energije kao mjeru podrške tranzicije ka čistoj energiji, smanjiti efekte staklene bašte i zagađenje vazduha u BiH.

Otpravnik poslova u Ambasadi Slovačke Patrik Turošik naglasio je važnost ovog izuzetno korisnog alata, zahvaljujući kojem je BiH napravila iskorak ka održivoj budućnosti.

“Solar CET” je, osim izrade ovog alata, u proteklom periodu u saradnji sa jedinicama lokalne samouprave radio na razvoju finansijskih mehanizama, te implementaciji i subvencionisanju ugradnje solarnih sistema za vlastite potrebe na više od 60 objekata individualnog stanovanja na području Mostara, Cazina, Gradiške i Prijedora.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije