Utvrđen je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o policiji i unutrašnjim poslovima, po hitnom postupku. Njime se omogućuje da MUP RS, u situacijama u kojima je prijavljen nestanak maloljetnog djeteta, nakon izvršene procjene, hitno putem savremenih sredstava komunikacije obavijesti javnost o nestanku.
“Javno će objaviti informacije koje mogu biti od značaja za pronalazak. Dodatno se definiše zakonski okvir za uvođenje sistema hitnog obavještavanja javnosti o nestanku djeteta, odnosno uspostavljanje „Amber Alert” sistema ili sistema „Pronađi me“ na području Republike Srpske”, saopšteno je iz Vlade.
Vlada RS je usvojila informaciju o uspostavljanju sistema „Pronađi me“. Objašnjeno je da je nedavni slučaj nestanka djevojčice Danke Ilić u Srbiji, podstakao MUP RS da intenzivira aktivnosti na uvođenju ovog sistema u Republici Srpskoj.
MUP RS je od 2018. godine aktivan član nevladine organizacije „Amber Alert Europe” koja okuplja veliki broj zemalja. Međutim, članstvo u ovoj nevladinoj organizaciji ne omogućava aktiviranje sistema hitnog obavještavanja javnosti u slučaju nestanka maloljetne osobe.
“MUP je analizirao kako takvi sistemi funkcionišu u SAD, Evropi i zemljama iz okruženja, te smo odlučili početi sa realizacijom aktivnosti i definisanjem kriterijuma za uspostavljanje sistema u Republici Srpskoj po uzoru na „Pronađi me“ u Srbiji”, istakli su iz MUP-a.
Njihov sistem, u slučajevima nestanka djeteta, omogućava policiji da hitno, putem savremenih sredstava komunikacije obavijesti javnost i tako u potragu uključi širu društvenu zajednicu, objavljujući informacije putem medija, televizijskih i radio emisija, interneta, SMS poruka, ekrana na autoputevima i sl.
Samim tim, kod građana se dodatno razvija osjećaj sigurnosti i učvršćuje povjerenje u policiju, te pruža osjećaj korisnosti kroz angažovanje građana u pružanju pomoći u konkretnim slučajevima.
Istovremeno, samo postojanje sistema preventivno djeluje tako što odvraća buduće izvršioce saznanjem da će se u specifičnim slučajevim nestanka djece aktivirati sistem i angažovati šira zajednica.
“Sistem se ne pokreće u svim slučajevima prijave nestanka, već isključivo u slučajevima sa elementima prijetnje po život sa ciljem obavještavanja i alarmiranja javnosti kako bi se u što kraćem roku veći broj građana informisao, a samim tim potraga za nestalim maloljetnim licem učinila efikasnijom”, saopšteno je iz Vlade.
Nosilac aktivnosti uspostavljanja sistema “Pronađi me” biće MUP, kreiraće i koristiće svoj softver i platformu.