Milorad Dodik, lider SNSD-a i predsjednik Republike Srpske gostujući sinoć na Face TV iznio je nekoliko spornih tvrdnji, u nedostatku političkih ideja kojima okuplja i homogenizuje svoje biračko tijelo.
Satjeran u ćošak od sankcija, u trenutku kada njegovi najbliži saradnici plate primaju u kovertama ili na šalteru pošte, a računi u bankama su zatvoreni i njegovoj djeci, Dodik bježi od poziva na otcjepljenje i proglašenja samostalnosti svjestan da je odavno prešao crvenu liniju i da strpljenja za njega nema ni u međunarodnoj zajednici.
Politički, destruktivni, vokabular Dodik je modifikovao pa se više ne bahati izrazima poput samostalnosti već secesionističke ideje pokušava opisati blažim terminima. Sada se, on ili neko iz njegovog tima, dosjetio novog pojma u političkom rječniku prvog čovjeka u Republici Srpskoj – razdruženje.
“Niko ne proglašava secesiju, mi se ne odvajamo od Bosne i Hercegovine. Mi nemamo bilo kakav plan secesije. Plan je ako svi naši napori ne uspostave korektan sistem odnosa – da se razdružimo sa Federacijom BiH. Podvala je priča o secesiji”, rekao je Dodik gostujući na Face TV.
U tom proces razdruživanja Dodik je spreman, kako kaže, Federaciji dati Potočare, i još dvije milijarde konvertibilnih maraka u narednih 10 godina.
Dodik dobro zna da je takav dogovor potpuno nemoguć, da njegovu ponudu niko neće prihvatiti i da promjena granica nema i neće biti.
No, najzanimljivije u cijeloj apsurdnoj i bespotrebnoj „ponudi“ je što se Dodik stavlja u poziciju finansijski jačeg, iako je entitet Republika Srpska u finansijskoj dubiozi i opstanak javne uprave i institucija zavisi od kredita.
Tako se fond Zdravstvenog osiguranja Republike Srpske zadužuje za 100 miliona KM kako bi se građani mogli liječiti. Brojne institucije u Republici Srpskoj su opterećene kreditima, a vlasti nisu godinama sposobne da obezbijede novac za izgradnju puta Foča-Šćepan Polje pa mjesecima traje agonija da li će se Vlada za 100 miliona evra zadužiti kod EBRD-a i Svjetske banke ili kod kineske Exim banke.
Vlasti nemaju novca ni za putnu infrastrukturu, pa brojni putevi na istoku i jugu entiteta više liče na seoske, a ne na magistralne putne pravce. Novca u Republici toliko nedostaje da su plate doktora uvredljive pa sve češće napuštaju entitet i razdružuju se sa zdravstvenim sistemom Republike Srpske, budući da su za svoj rad u Federaciji puno plaćeniji. Da je entitetska kasa prazna svjedoči i odgovor Ministarstva porodice, omladine i sporta RS na pitanje o subvencijima za rješavanje stambenog pitanja mladih bračnih parova.
“S obzirom na to da je prethodna budžetska godina bila izazovna i da se isplate iz budžeta vrše prema određenim prioritetima, došlo je do odstupanja u redovnosti isplate subvencija. Svim korisnicima se zahvaljujemo na strpljenju i ponavljamo da će sve obaveze Ministarstva biti regulisane do kraja budžetske godine“, rekli su početkom godine iz Ministarstva.
Spisak javnih ustanova koje uzimaju kredite da servisiraju obaveze je podug, ali jasno ukazuje na to da bi bez kredita desetine hiljada građana bile bez socijalnih primanja, hiljade uposlenih bez plata, a samim tim i građani bez usluga pa je pitanje koji novac Dodik nudi, kad i sam konstantno traži novac.
Tako je od Evropske unije krajem 2022. tražio čak 20 milijardi evra za Bosnu i Hercegovinu.
Bitno je uočiti da je Dodik onaj koji traži i troši novce, a ne onaj ko daje novac jer ga nema.