Dok traje prebrojavanje glasova, u strankama traje prebrojavanje mandata i analiziranje postizborne situacije. Ko, gdje, kako i s kim? Redovna su pitanja koja se postavljaju nakon izbora na svim nivoima vlasti u Bosni i Hercegovini.
Iako proces brojanja glasova i potvrđivanje rezultata u BiH traje dugo, već nakon nekoliko dana mogu se, barem okvirno, izvući brojevi mandata koje će stranke dobiti, a samim tim može se izvući zaključak koje stranke će predvoditi vlast.
Na nekim nivoima je teško pretpostaviti ko će činiti vlast, zbog mogućih kombinacija, no, u sarajevskoj kantonalnoj skupštini je nekako izglednija buduća vladajuća većina.
NiP, SDA i SDP najbolje prošli
Naime, do sada je prebrojano 88 posto biračkih mjesta, i prema trenutnom stanju najviše zastupnika u Skupštini Kantona Sarajevo imat Narod i pravda i to osam.
Sve vrijeme NiP i SDA imaju skoro izjednačen broj glasova, a nakon današnjeg izvještaja CIK-a, NiP je u vodstvu sa 33.833 glasa, a SDA ga prati sa 33.708 glasova.
Ove dvije stranke su osvojile gotovo 40 posto glasova u sarajevskom kantonu.
Treći je SDP BiH sa 28.284 glasa, a potom slijede Stranka za BiH sa 23.768 glasova i Naša stranka sa 21.249 glasova.
U Skupštinu KS-a još će ući i Demokratska fronta koja trenutno ima 16.257 glasova, te politička grupacija Za nove generacija, koja ima 6.926 glasova.
Nakon nekoliko dana provedenih iznad cenzusa, danas je Narodni evropski savez (NES) pao na 2.99 posto glasova i prema trenutnom stanju neće naći svoje mjesto u Skupštini.
Pad SBB-a
Najveće negativno iznenađenje ovih izbora je Savez za bolju budućnost SBB, koji je u kantonu Sarajevo ostao ispod cenzusa – 2.57 posto glasova, a zanimljivo je da ova stranka neće biti parlamentarna ni na državnom nivou.
Podsjetimo, SBB je određeni period u prethodnom mandatu bio i na vlasti u KS-u zajedno sa SDA i DF-om, te imao svog premijera.
Nakon katastrofalnih rezultata, SBB je jučer raspustio sve stranačke organe.
Osim SBB-a nema nekih većih iznenađenja u Kantonu Sarajevo, osim što vrijedi napomenuti da stranka BOSS više neće imati svog zastupnika, a znamo da je upravo zastupnik BOSS-a u sarajevskoj skupštini znao biti ključni faktor, odnosno 18 ruka za formiranje vlasti.
Ukoliko bi do kraja ostalo isto stanje, stranka Narod i pravda bi imala osam zastupnika, SDA sedam, SDP šest, Stranka za BiH i Naša stranka po pet, Demokratska fronta 3, te Nove generacije jednog.
Prema raspoloživom stanju, vlast u Kantonu Sarajevo bi mogla ostati ista. NiP, SDP, Naša stranka, trojka koja trenutno čini vlast u ovom kantonu, imali bi 19 zastupnika, a za skupštinsku većinu je potrebno 18 ruku.
S obzirom da će u skupštinskim klupama ponovo sjediti Damir Marjanović, u ime Novih generacija, realno je očekivati da on podrži trojku, jer je i ranije bio dio skupštinske većine. Tako da bi, aktuelna vlast u Kantonu Sarajevo mogla nastaviti svoj rad uz podršku 20 zastupnika.
Kada je riječ o preostalim strankama, tu su SDA, DF i Stranka za BiH.
Prema dosadašnjim političkim odnosima, ali i najavama pojedinih stranačkih lidera, DF nije toliko poželjan partner za NiP, SDP i NS u Kantonu Sarajevo.
Efendić ubjedljivo prvi
Sa Strankom za BiH je nešto malo drugačija situacija. Iako su ranije Elmedin Konaković i Semir Efendić često upućivali kritike jedan prema drugom, čini se da bi u NiP-u sada prihvatili i saradnju s SBiH, a u cilju formiranja stabilnije skupštinske većine.
Zanimljivo je da Semir Efendić, predsjednik Stranke za BiH i aktuelni načelnik sarajevske Općine Novi grad, ima najviše glasova od svih kandidata u Kantonu Sarajevo – 18.486.
Dakle, sam Efendić ima više glasova nego svi kandidati koalicije DF-GS zajedno.
No, pitanje je koliko Efendić želi koalirati s aktuelnom trojkom, s obzirom da često kritikuje njihov rad, te da tvrdi da bi on mnoge stvari radio bolje