Američki istraživači Ben Bernanke, Daglas Dajmon i Filip Dajbvig, dobitnici su Nobelove nagrade za ekonomiju.
Švedska kraljevska akademija nauka odlučila je da dodijeli ovogodišnju Nobelovu nagradu za ekonomiju Amerikancima Benu Bernankeu, Daglasu Dajmonu i Filipu Dajbvigu.
Nagrada je američkim stručnjacima dodijeljena za istraživanja o bankama i finansijskoj krizi.
Ben Bernanke, bivši predsednik američkih Federalnih rezervi, pokazao je u radu iz 1983. godine na bazi statističke analize i istorijskih izvora da je upravljanje bankama dovelo do propadanja banaka, što je bio mehanizam koji je relativno običnu recesiju pretvorio u depresiju tridesetih godina prošlog vijeka, najdramatičniju i najozbiljniju krizu na svijetu koja je viđena u modernoj istoriji, rekao je Džon Hasler, član komiteta za Nobelovu nagradu za ekonomiju.
“Akcije koje preduzimaju centralne banke i finansijski regulatori širom svijeta zbog dvije nedavne velike krize – velike recesije i ekonomskog pada koji je bio izazvan pandemijom – velikim dijelom su motivisani istraživanjem laureata”, saopštila je Švedska akademija prilikom proglašenja dobitnika nagrada.
Američki trio se pridružuje zvijezdama kao što su Pol Krugman i Milton Fridman, koji su prethodni dobitnici prestižne nagrade.
Dobitnici nagrade, posljednje od ovogodišnjih Nobelovih nagrada, podijeliće sumu od 10 miliona švedskih kruna (883.954 dolara).
Nagrada za ekonomiju nije bila ustanovljena kao jedna od pet nagrada u zaveštanju industrijalca i pronalazača dinamita Alfreda Nobela iz 1895. godine.
Ovo priznanje je osnovala centralna banka Švedske i ono je prvi put dodijeljeno 1969. godine.