Crnadak: Priče o ukidanju RS-a idu direktno u korist SNSD-u i skreću pažnju sa korupcije

Najava ministra odbrane Bosne i Hercegovine Zukana Heleza o mogućem savjetovanju na kojem bi se govorilo o ukidanju Republike Srpske izazvala je burne reakcije u ovom entitetu. Opozicija u RS-u upozorava da ovakve poruke direktno koriste vlastima predvođenim SNSD-om, jer skreću pažnju sa brojnih afera i problema u kojima se Republika Srpska nalazi.

Zastupnik PDP-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Igor Crnadak ocijenio je da je riječ o politički štetnim inicijativama koje homogenizuju biračko tijelo oko vlasti i umanjuju pritisak zbog korupcije i lošeg upravljanja.

– Nije došlo i nikad neće doći vrijeme za ukidanje Republike Srpske, prestanite pomagati režimu. Nije došlo vrijeme za raspravu o postojanju entiteta u BiH, niti će ikada doći vrijeme za to. Republika Srpska je neupitna, čvrsto utemeljena i međunarodno priznata u svom kapacitetu, u skladu sa Ustavom BiH – poručio je Crnadak.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

„Ovakve inicijative pomažu korumpiranoj politici“

Crnadak smatra da su poruke o ukidanju RS-a izrazito štetne za političke procese u entitetu i da najviše koriste upravo vladajućoj strukturi.

– Ovakve inicijative su izrazito štetne i nezdrave, najviše pomažu SNSD-u i njihovoj retrogradnoj i korumpiranoj politici koja je Republiku Srpsku mnogo koštala u posljednjih 20 godina – naveo je on.

Prema njegovim riječima, svaka rasprava o statusu Republike Srpske koristi se kao politički štit kada se vlast suoči s ozbiljnim aferama i pritiskom javnosti.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

– Možda se u Federaciji može dobiti neki politički poen sa ovakvim nastupima, ali se mora znati da takve stvari toliko idu „na mlin“ režima, da mnogi u Republici Srpskoj misle da su unaprijed dogovorene – upozorio je Crnadak.

„Skretanje pažnje sa afera i propasti javnih preduzeća“

Crnadak tvrdi da vlast u Republici Srpskoj ovakve izjave koristi kako bi izbjegla odgovornost za brojne probleme.

– Svaki put kada opozicija i demokratski dio Republike Srpske naprave politički pritisak zbog krupnih afera, uništenih javnih preduzeća, privatizacije institucija i sličnih pitanja, vlast se brani izjavama poput Helezove i kaže: „Kakva korupcija, kakav Vijadukt, kakav Srpska Open, vidite li vi da Sarajevo hoće da ukine Republiku Srpsku?“ – rekao je Crnadak.

Poziv na stabilnost i odgovornu politiku

Na kraju je poručio da političke poruke u BiH moraju biti usmjerene ka stabilnosti, a ne ka dodatnom produbljivanju podjela.

– Dejtonski sporazum je jedina garancija dugoročnog mira, stabilnosti i razvoja u Bosni i Hercegovini i niko nikada neće ukinuti Republiku Srpsku, jer je to nemoguće. Zato se treba suzdržavati od ideja koje produbljuju razdor i, što je najgore, pospješuju i povlađuju najgorim i najkorumpiranijim politikama u ovoj zemlji – zaključio je Crnadak.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije