Transportna udruženja sa Zapadnog Balkana upozoravaju da nova šengenska pravila mogu od aprila dovesti do potpunog zaustavljanja teretnog saobraćaja sa Evropskom unijom. Stručnjaci iz Srbije i Bosne i Hercegovine smatraju da bi neprilagođene regulative dovele do kolapsa lanaca snabdijevanja i ozbiljnih ekonomskih posljedica.
Problemi na granicama
Prema novim odredbama, profesionalnim vozačima ostaje samo 9–10 radnih dana za ulazak u EU, što je premalo za isplativo poslovanje.
– „Ako se do 10. aprila ništa ne promijeni, 99,9% vozača iz Srbije, BiH i Sjeverne Makedonije više neće moći ulaziti u EU“, upozorava Neđo Mandić, predsjednik Udruženja za međunarodni transport.
Udruženja već mjesecima upozoravaju Evropsku komisiju i ambasade zemalja Šengena da su nove regulative neprovedive za legalne, profesionalne vozače kamiona.
Moguće posljedice
Stručnjaci ističu da bi novi režim mogao dovesti do:
Potpunog zastoja kamiona i prekida lanaca snabdijevanja,
Masovnog odlaska vozača u kompanije unutar EU,
Propasti domaćih transportnih preduzeća i neiskorišćenosti kamiona i infrastrukture,
Višednevnog čekanja na granicama i dodatnih troškova za prevoznike iz EU, što dodatno ugrožava poslovanje.
– „Ako vam trebaju tri dana za ulazak i još tri za izlazak – kako uopšte možete raditi, zarađivati i preživjeti?“ objašnjava Mandić.
Rok za rješenje
Udruženja pozivaju domaće i evropske vlasti da do 10. aprila pronađu rješenje, kako bi se izbjegao potpuni kolaps transporta. U suprotnom, planiraju blokade terminala za teretni saobraćaj na granicama, dok putnički saobraćaj neće biti pogođen.
– „Borimo se za opstanak naših preduzeća i naših vozača. Ako ne zaštitimo sektor sada, izgubićemo sve što smo gradili godinama“, dodaje Mandić.