Europsku javnost u petak je šokirala vijest da je uhićena jedna od potpredsjednica Europskog parlamenta, grčka zastupnica Eva Kaili. Agencije su ubrzo javile da je Kalili uhićena u sklopu istrage o korupciji u Belgiji. Nedugo potom, stigla je vijest da je Kalili izbačena iz Panhelenskog socijalističkog pokreta (PASOK), svoje matične stranke u Grčkoj, kao i iz Progresivnog saveza socijalista i demokrata, grupacije kojoj je pripadala u Europskom parlamentu.
Nove informacije o jednom od najgorih korupcijskih skandala u tijelima Europske unije nastavile su stizati tijekom čitavog dana. U Bruxellesu je u petak obavljeno 16 pretresa i uhićeno još šestero ljudi, doznali su novinari iz ureda briselskog javnog tužitelja. Osim Kalil, ostali uhićeni su talijanski državljani, među kojima je i partner grčke parlamentarke. Pretresi su nastavljeni i u ponedjeljak.
una
Mediji su ubrzo otkrili kako istraga uključuje navodnu kriminalnu organizaciju i pokušaj trgovanja utjecajem jedne zaljevske države koja je platila znatnu svotu kako bi na taj način utjecala na odluke zastupnika u Europskom parlamentu. Nije službeno potvrđeno o kojoj je zemlji riječ, ali većina svjetskih medija bez ograda piše da je u pitanju Katar. S obzirom na to da su vijesti o skandalu pristizale u fragmentima tijekom čitavog vikenda, donosimo temeljiti pregled ovog slučaja.
Tko je uhićena parlamentarka?
Kaili, 44-godišnja bivša novinarka, radi u Europskom parlamentu kao savjetnica za pitanja vanjske politike i ljudskih prava. Posljednjih je godina postala glavna figura socijaldemokrata u svojoj zemlji, a zbog rada na televiziji prije početka političke karijere Kaili u rodnoj Grčkoj uživa celebrity status. Čak su je i europski mediji u više navrata proglašavali najglamuroznijom europarlamentarkom.
U međunarodnoj politici Kaili se istaknula čvrstom potporom Kataru i vladajućim strukturama te bogate arapske države. Izjava koju je Kaili dala nakon sastanka s ministrom rada Katara u studenom, a prema kojoj je ta zemlja „predvodnica u pitanjima radničkih prava“, zazvučala je groteskno u trenutku kada je cijeli svijet brujao o strašnim uvjetima u kojima su radili i živjeli radnici zaposleni na izgradnji infrastrukture za Svjetsko nogometno prvenstvo.
Tko je još priveden?
S bliskoistočnom regijom povezan je i partner grčke zastupnice Francesco Giori, koji je također pritvoren nakon policijske akcije. On je savjetnik za regiju Bliskog istoka i Sjeverne Afrike u Europskom parlamentu, te osnivač nevladine organizacije pod nazivom Fight Impunity, čiji je cilj promicanje “odgovornosti kao središnjeg stupa arhitekture međunarodne pravde”. Uhićen je i predsjednik spomenutog NGO-a Pier Antonio Panzeri.
Panzeri je bivši talijanski eurozastupnik, također član grupacije socijalista i demokrata. Uhićen je u petak ujutro, a tijekom istoga dana talijanska policija privela je njegovu suprugu i kćer. Portal Politico došao je do naloga za uhićenje članova obitelji, prema kojem je Panzieri osumnjičen za “političku intervenciju među članovima koji rade u Europskom parlamentu, a za dobrobit Katara i Maroka”.
Talijanski mediji javljaju da je pritvoren i Niccolo Figa-Talamanca, direktor druge nevladine organizacije nazvane No Peace Without Justice, blisko povezane s organizacijom Fight Impunity. Pritvoren je i Luca Visentini, koji je prošlog mjeseca postao glavni tajnik Međunarodne konfederacije sindikata (ITUC). Osim uhićenih, istražitelji proučavaju djelovanje još nekoliko osoba u Bruxellesu i Italiji.
Što su pronašli istražitelji?
U subotu su belgijske novine L’Echo objavile da je u briselskom domu Eve Kaili otkriveno “nekoliko vreća punih novčanica”.
Policija je nastavila s pretraživanjem domova i ureda, a čini se da je iznenadila i europarlamentarkina oca u čijem je koferu, prema EuroNewsu, također otkrivena velika količina gotovine. Navodno je zaplijenjeno ukupno 600 tisuća eura u gotovini, te je oduzet veći broj mobitela i računala.
Što je Katar zapravo plaćao?
Ništa, tvrde predstavnici te države, koji su objavili kako je “bilo kakvo povezivanje katarske vlade s navedenim tvrdnjama neutemeljeno i predstavlja ozbiljnu dezinformaciju”. No, malo tko ozbiljno shvaća negiranja zemlje koju se već dugo sumnjiči za to da je mitom kupila organizaciju aktualnog Svjetskog prvenstva. Logika situacije kaže da se Dohi itekako isplatilo imati pouzdane saveznike u Europskom parlamentu i utjecajnim nevladinim organizacijama.
Naime, mnogi politički analitičari vjeruju kako se Katar prihvatio organizacije Svjetskog prvenstva kako bi se svijetu predstavio kao politički utjecajna, ekonomski moćna, moderna država. No, plan se katarskoj vladi obio o glavu kada su pažnju medija privukle već spomenute optužbe za podmićivanje u procesu dobivanja organizacije Prvenstva i robovski uvjeti za strane radnike. Dodatni udarac Kataru su nanijeli liberalni kritičari koji su iskoristili su trenutak da napadnu stavove te konzervativne muslimanske države o pravima žena i LGBTQ+.
U takvoj situaciji upomoć Kataru priskače Kaili. Osim neutemeljenih pohvala na račun pitanja radničkih prava, zabilježeno je još slučajeva kada se potpredsjednica Europarlamenta založila za tu zemlju. Politico spominje kako je 24. studenoga, kada je na plenarnoj sjednici donesena rezolucija kojom je Europarlament prozvao Katar zbog smrti tisuća radnika migranata”, Kaili izašla za govornicu kako bi pohvalila “povijesnu transformaciju” koju je toj zemlji donijelo Svjetsko prvenstvo.
Prije desetak dana pojavila se kako bi glasala za liberalizaciju viznog režima za Katar i Kuvajt u parlamentarnom odboru za pravosuđe i unutarnje poslove, iako nije članica tog odbora. Očito, zastupnici i potpredsjednici Kalil iz nekog je razloga bilo jako stalo do toga da popravi imidž Katara u očima europske javnosti.
Što će poduzeti EU?
Predstavnici Unije i Parlamenta propisno su se zgrozili nad nedjelima za koje su optuženi Kaili i njezini suradnici. Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen već je izrazila zabrinutost zbog toga što bi ovakvi skandali mogli izazvati gubitak povjerenja građana u institucije EU-a. Von der Leyen je rekla i da Komisija provjerava svoj registar transparentnosti u kojem su dokumentirani svi sastanci povjerenika i njihovog osoblja s predstavnicima interesnih skupina.
Što se tiče konkretnijih poteza, nagađa se kako će Europski parlament donijeti nova, stroga pravila o transparentnosti, posebno kada je riječ o kontaktima zastupnika s lobističkim grupama. Dio novinara koji prate rade institucija EU ističu kako je razotkriveni skandal samo vrh ledenog brijega različitih nezakonitih i/ili neetičnih načina na koji strane zemlje nastoje ostvariti utjecaj u Uniji.
U tom kontekstu poseban razlog za brigu predstavlja Rusija. Ako je Katar podmitio tako visoku dužnosnicu EU-a, tko zna koga sve plaća Vladimir Putin. Reforma načina lobiranja u Europarlamentu i ostalim institucijama Unije očito je neophodna, a u medijima se već pojavljuju konkretni prijedlozi kako bi te promjene trebale izgledati.
Hoće li Katar biti kažnjen?
Šteta koju će zbog afere pretrpjeti Katar zasad se čini prilično ograničenom. Bivši klub Eve Kaili u Europarlamentu pozvao je da se na čekanje stavi prijedlog liberalizacije viznog režima sa zaljevskom državom. Osim toga, Odbor za vanjske poslove Parlamenta koje je planirao posjetiti u Saudijsku Arabiju i Katar u nadolazećim tjednima, otkazao je dolazak u Dohu.
To znači da će svu pažnju EU-a sada dobiti Saudijska Arabija, najveći regionalni rival Katara. Takva odluka svakako predstavlja udarac za katarsku vlast, ali pitanje jest je li on dovoljno snažan da Katarane nauči pameti.
Preuzeto sa Telegram.hr