“Češljanje” usluga estetske hirurgije u BiH

U Bosni i Hercegovini estetska hirurgija i usluge uljepšavanja doživljavaju pravu ekspanziju – od transplantacije kose, botoksa i filera, do liposukcija i ugradnje silikona. Međutim, taj brzorastući sektor sada se suočava s pojačanim interesovanjem Uprave za indirektno oporezivanje (UIO), koja najavljuje ciljane kontrole u 2025. godini.

Naime, UIO je objavila da razvija specijalizovane programe za unapređenje poreske discipline u rizičnim oblastima, a estetska industrija se našla visoko na toj listi. U fokusu će biti svi oni koji pružaju pomenute usluge, bez obzira na to da li ih obavljaju doktori medicine, te da li rade u privatnim klinikama, salonima ili javnim ustanovama.

Razlog? Vrlo jasan – usluge estetske hirurgije i uljepšavanja nisu oslobođene PDV-a, jer ih zakon ne prepoznaje kao preventivne, dijagnostičke, terapijske ili rehabilitacione zdravstvene usluge. Shodno tome, svi koji pružaju takve usluge dužni su da ih oporezuju po standardnoj stopi PDV-a.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Analizom tržišta utvrđeno je da veliki broj pružalaca estetskih usluga ostvaruje promet koji premašuje zakonski prag za obaveznu PDV registraciju – 100.000 KM godišnje – a da pritom nisu ni registrovani u Jedinstvenom registru obveznika indirektnih poreza. Drugim riječima, posluju mimo poreskog sistema.

Iz UIO jasno poručuju: svi koji se bave ovim poslom, a još nisu registrovani za PDV, imaju obavezu da to odmah učine. Takođe, i oni koji su već obveznici, pozivaju se da još jednom pregledaju svoje knjige i PDV prijave. Ukoliko su izostavili obračun PDV-a na estetske zahvate, sada je posljednji trenutak da podnesu izmijenjene prijave i otklone nepravilnosti – prije nego što krenu kontrole na terenu.

U protivnom, slijede zakonom propisane sankcije, a kazne mogu biti itekako ozbiljne. Estetski zahvati možda čine da izgledamo mlađe i ljepše, ali poreske obaveze se – baš kao i godine – ne mogu izbrisati filerom.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije