Astrofizičar iz Banjaluke Nemanja Rakić akter novog projekta istraživanja svemira u Čileu

Istraživanje svemira je vječita težnja čovječanstva. Veliku pažnju svjetske i naučne javnosti izazvao je novi projekat istraživanja svemira čija će baza biti Opservatorijum “Vera Rubin” u Čileu. Riječ je u desetogodišnjem projektu koji je po svojoj složnosti i sistematičnosti – najnapredniji do sada. Srpski naučni tim, čiji je član i astrofizičar iz Banjaluke Nemanja Rakić, imaće posebno mjesto u novom projektu.

Opservatorijum smješten u Čileu, čija izgradnja traje 20 godina, postavio je teleskop izuzetnih karakteristika u planinama Anda zbog velikog broja vedrih noći u tom dijelu svijeta, objašnjava profesor na Prirodno – matamtičkom fakultetu u Banjaluci Nemanja Rakić, gostujući u emisiji Eho nauke Radija Republike Srpske i ističe da će svemir biti sniman svake treće večeri u sljedećih deset godina što bi čovječanstvu moglo da ponudi nova saznanja.

– Ne možemo ni zamisliti količinu podataka koju ćemo dobiti o promjenama na objektima koje ćemo pratiti, što je nama bitno da bi s fizičke strane objasnili te pojave. Јedan od zadataka je i da u našem Sunčevom sistemu snimamo sva mala tijela, komete, asteroide, meteore pa ako postoji mogućnost za potencijalni sudar da pravovremeno reagujemo – naveo je Rakić.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Profesor Rakić ističe da bi jedan od rezultata ovog istraživanja svemira u koje je već uloženo nekoliko milijardi dolara i upotrebljeno sedam hiljada kilometara optičkog kabla, moglo biti i utvrđivanje postojanja devete planete našeg Sunčevog sistema.

– Znamo za određene naučne indicije da bi ta planeta mogla da postoji, to smo vidjeli indirektno kroz gravitaciona djelovanja na ostala tijela ali dokazivanje njenog postojanja je veoma komplikovano. Ono što bi htjeli da vidimo je kako ta potencijalna Iks planeta djeluje na ostala tijela u Sunčevom sistemu. Sa radom Opservatorijuma “Vera Rubin” imaćemo dovoljno podataka o tome – rekao je Rakić-

Srpski naučni tim je među prvima koji je ušao u projekat Opservatorijuma “Vera Rubin” za istraživanje svemira čiji su nosioci američki naučnici. Nemanja Rakić jedini je naučnik iz Republike Srpske i BiH koji je dio svjetskog tima stručnjaka za ovaj projekat.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

– Srpski naučnici su na osnovu znanja ušli u ovu priču. Neki su ušli tako što su finanasijski podržali. Kompleksna tema, kompleksan teleskop zahtijevaju mnogo eksperata i ni jedna država ne može samostalno da izvede ovakav projekat. Srpski tim naučnika, čiji sam i ja član, zajedno sa francuskim je među prvima pristupio ovom projektu istraživanja svemira, čiji su nosioci Amerikanci. Јoš kao beogradski student postao sam dio te ekipe – kaže u razgovoru za emisiju Eho nauke Radija Republike Srpske, doktor astrofizike Nemanja Rakić, prenosi RTRS.

Srpska naučna zajednica jedna je od onih koje će rezultate istraživanja, zbog svoje uloge u projektu, dobiti odmah, a ostalima će rezutati biti dostupni nakon dvije godine. Na zvaničnoj stranici Opservatorijuma “Vera Rubin” navedeno je da treba očekivati odgovore na pitanja koje čovječanstvo još ne zna ni da postavi.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije