Konzorcijum logistika BiH upozorava ministra Fortu: Reforma blokirana, vozači hapšeni u EU

“Ministre Forto, gdje su reforme?” Sektor transporta traži konkretne rezultate

Konzorcijum logistika Bosne i Hercegovine, koji okuplja najširu mrežu stručnjaka i aktera u oblasti saobraćaja i logistike, uputio je otvoreno pismo ministru komunikacija i transporta BiH Edinu Forti, izražavajući duboku zabrinutost zbog stanja u sektoru i, kako navode, sistemskog gušenja reformi od strane birokratskog aparata unutar samog Ministarstva.

U pismu se ističe da su članovi Konzorcijuma nakon zajedničkog sastanka s ministrom Fortom 16. juna obišli gotovo sve lokalne zajednice u BiH, prenoseći partnerima poruku da je upravo Forto jedan od najkvalitetnijih ministara u dosadašnjim sazivima. Ipak, kako navode, do danas nije došlo do konkretnih pomaka, a umjesto odgovora dobijaju fraze o “formiranim radnim grupama”.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“Ne tražimo radne grupe – tražimo rezultate”, poručuju iz Konzorcijuma, naglašavajući da su nadležni imali više od 100 dana da pokažu prve konkretne poteze.

Tri ključna problema

U saopštenju se ističu tri posebno alarmantne tačke:

– Pravilnik o uslovima za izdavanje licence i kvalifikacijske kartice vozača, za koji tvrde da je neustavan i nezakonit, te da favorizuje jednu organizaciju nauštrb svih ostalih.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

– Nedostavljanje osnovnih podataka o distribuciji bilateralnih dozvola u posljednjih 10 godina – iako su te informacije zatražene još ranije, Ministarstvo nije dostavilo ni osnovnu tabelu.

– Zabrinjavajući pravni vakuum za profesionalne vozače iz BiH, koji su, od juna ove godine, ponovo hapšeni i kažnjavani u državama EU zbog neusaglašenosti AETR propisa i izostanka bilateralnih rješenja.

Konzorcijum podsjeća da je upravo s Fortom ranije dogovoreno slanje dopisa EU partnerima u vezi sa priznavanjem bh. režima rada, ali da su vozači i dalje izloženi sankcijama, pa čak i pritvorima u Austriji, Poljskoj i drugim državama članicama.

Optužbe na račun Ministarstva

Pravni tim Konzorcijuma izvršio je, kako navode, detaljnu analizu pomenutog pravilnika, pri čemu se iznose ozbiljne optužbe:

– Ministarstvo je, bez zakonskog osnova, preuzelo entitetske nadležnosti iz oblasti obrazovanja;

– Propisani kriterijumi za “stručne organizacije” su stroži od EU standarda i očigledno eliminišu konkurenciju;

– Nadzor predviđen pravilnikom ne može biti sproveden jer Ministarstvo nema zakonski osnov za inspekcijski nadzor;

– Besplatne obuke koje organizuju VTK BiH i Konzorcijum namjerno se blokiraju, dok se istovremeno omogućava rad samo jednoj privatnoj organizaciji, čiji prihodi, kako tvrde, ne završavaju u budžetu BiH.

“Organizacija koja u isto vrijeme sprovodi obuke, formira komisije, izdaje uvjerenja i nadzire samu sebe – takav model ne postoji ni u jednoj članici EU”, navodi se u saopštenju.

Najava pravnih koraka

Ukoliko ne dobiju pravno obrazložene odgovore u zakonskom roku, Konzorcijum najavljuje sljedeće mjere:

– Podnošenje zahtjeva za ocjenu ustavnosti pred Ustavnim sudom BiH;

– Dostavljanje dokumentacije Tužilaštvu BiH zbog sumnje na zloupotrebu položaja;

– Upoznavanje parlamentarnih komisija i medija sa navodnim pokušajima stvaranja monopola.

Konzorcijum izražava nadu da će ministar Forto ipak reagovati kao pojedinac i lider koji je ranije pokazivao volju za reformama.

“U suprotnom, branićete nešto što nije vaše djelo, već djelo birokratskog aparata koji 20 godina guši sektor, a sada pokušava da to i ozakoni”, zaključuje se u obraćanju.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije