EPBiH uvodi blok tarifu: Evo za koliko će biti skuplja struja

EPBiH zatražila je uvođenja blok tarife, čime bi bila pogođena domaćinstva koja troše preko 350 kWh mjesečno

Regulatorna komisija za energiju u Federaciji BiH (FERK) u srijedu će na sjednici razmatrati i odlučivati o prijedlogu cijena za snabdijevanje krajnjih kupaca kod javnog snabdjevača JP Elektroprivreda BiH d.d. – Sarajevo.

Novi saziv FERK-a, novi pokušaj EPBiH

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Naime, radi se o tome da je prije nekoliko sedmica Elektroprivreda BiH uputila zahtjev FERK-u za uvođenje tzv. blok tarife. Navedeni model su krajem juna predstavili članovi Upravnog odbora EPBiH i tom prilikom su istakli kako je ovo model koji treba da stimuliše građane da manje troše električnu energiju.

Prezentirajući pomenuti model, izvršni direktor za snabdijevanje i trgovinu Elektroprivrede BiH Nevad Ikanović kazao je kako će struja za domaćinstva u prosjeku biti skuplja za šest posto.

“Opredjelili smo se da imamo tri modela. Granice do 350 kWh, od 350 do 1.000 kWh i preko 1.000 kWh potrošnje. Do 350 smo došli tako što smo uradili analizu potrošnje u 2024. godini. Utvrdili smo da veliki dio kupaca ima potrošnju oko 50 kWh. Dakle, veliki broj kućanstava ne koristi energiju, nalaze se negdje drugo. Kroz sve te analize došli smo do zaključka da je prosječna mjesečna potrošnja 357 kWh i na bazi toga smo se opredijelili da gornja granica bude 350 kWh”, istakao je Ikanović.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Naveo je kako će električna energija za grupu domaćinstava koji troše do 350 kWh biti skuplja za 4.8 posto, za grupu koja troši do 1.000 kWh poskupljenje će biti za 6.3 posto, dok će za one koji troše preko 1.000 kWh električna energija biti skuplja za 8 posto.

Prema riječima Ikanovića, oko 70 posto korisnika se nalazi u prvoj grupi, odnosno troši do 350 kWh.

“Domaćinstvo koje troši 350 kWH trenutno plaća račun 58.31 KM, a novi račun bi bio 61.46 KM. Onaj koji potroši 300 kWh trenutno plaća 50.67 KM, a novi račun će biti 53.37 KM”, rekao je Ikanović.

Konstatovao je kako je cilj ovog modela da se električna energija racionalno i ekonomično koristi.

“Prolazeći kroz različite institucije, privredna društva, na mnogim mjestima sam zatekao da u pola bijela dana gori električna energija iako za to nema potrebe. Svjedoci smo da se na mnogim mjestima može racionalnije trošiti električna energija”, riječi su Ikanovića.

Isti model Elektroprivreda BiH je predlagala prošle godine, samo što je tada prva granica potrošnje umjesto sadašnjih 350 kWh bila 268 kWH.

Taj zahtjev je odbio prošli saziv FERK-a, a ubrzo nakon toga u FERK-u su ušli novi članovi koje je imenovala aktuelna vlast u Zastupničkom domu Parlamenta FBiH. Ukoliko bi sutra FERK prihvatio zahtjev EPBiH, poskupljenje električne energije za domaćinstva bi uslijedilo od 1. septembra ove godine. 

Kažnjavanje višečlanih porodica

Bivši direktor Elektroprivrede BiH Amer Jerlagić kaže da je blok tarifa netransparentna.

“Blok tarifa bez uređenog socijalnog sistema u državi nema smisla, jer se može desiti da neko ko ima višečlanu porodicu za malu potrošnju kWh po članu domaćinstva uđe u plavu ili crvenu tarifu, dok neko može imati pet apartmana i nekoliko stanova i da ima malu potrošnju te da se tako uvijek nađe u zelenoj zoni i da plaća jeftinije. Dakle, kompletno društvo treba imati uređen socijalni karton, da se vidi koje su sve nekretnine na određenom pojedincu, i da takvi pojedinci ne mogu biti nikako u zelenoj zoni i maloj potrošnji”, objašnjava za Buku Jerlagić.

Dodaje kako će poskupljenje biti drastično za one koji izađu iz zelene zone, odnosno koji potroše preko 350 kWh za mjesec.

“U ekonomiji su stvari postavljene tako da nam je jeftinije ako nečega kupujemo više. Kod blok tarife je to suprotno. Što više trošite, plaćate skuplju cijenu električne energije. Ovdje se ne radi ni o kakvom stimulisanju, ovdje se radi o kažnjavanju onih koji troše više od tih nekih normi koje su propisane. Ovim kažnjavamo i višečlane porodice jer je neminovno da će ući plavu ili crvenu zonu, bilo da se radi o ljetnom periodu kada imamo hlađenje ili zimi kada imamo grijanje. Te porodice će biti prve na udaru kada bude prelazak iz jedne tarife u drugu ili treću”, naglašava Jerlagić.

Naš sagovornik podvlači da se Elektroprivreda BiH neće na ovaj način izvući iz finansijske dubioze u koju je upala.

“Elektroprivredi, prije svega, treba proizvodnja. Kada ima proizvodnju, onda ima i dovoljne količine, a onda i prodaju električne energije na otvorenom tržištu u izvozu, gdje su veće cijene električne energije nego ove domaće. Ovo neće spasiti Elektroprivredu, spasit će je puno veća proizvodnja nego što danas proizvodi”, zaključuje Jerlagić.

Diskriminacija je nezakonita u FBiH

Problematično bi također moglo biti i to što je blok tarifa potencijalno nezakonito rješenje za teritorij Federacije BiH. 

Naime, Zakon o električnoj energiji u FBiH, u članu 106. ne dozvoljava diskriminaciju.

Član 106. (Javno snabdijevanje)

(1) Javno snabdijevanje podrazumijeva obavezu snabdijevanja električnom energijom prema regulisanim uslovima onih kupaca koji imaju pravo na javno snabdijevanje i koji slobodno izaberu ili po automatizmu koriste takav način snabdijevanja, po lako uporedivim, nediskriminirajućim i transparentnim uslovima.

Također, o nediskriminaciji govori i Zakon o energiji i regulaciji energetskih subjekata u FBiH, u članovima 16 i 18.

Član 16. (Javna usluga)

(3) Obaveza javne usluge mora biti jasno definisana, transparentna, nediskriminacijska i provjerljiva te mora garantovati jednakost pristupa kupcima.

Član 18. (Regulatorna komisija)

(1) Regulatorna komisija za energiju u Federaciji Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: Regulatorna komisija) je regulatorno tijelo koje reguliše i nadzire tržišta električne energije, prirodnog gasa, naftnih derivata i toplotne energije u Federaciji, na principima nepristrasnosti, transparentnosti, pravičnosti, nediskriminacije, konkurentnosti, nezavisnosti i zaštite učesnika na tržištu, u skladu sa posebnim zakonima kojima se uređuju sektori električne energije, obnovljivih izvora energije, energijske efikasnosti, prirodnog gasa, naftnih derivata i toplotne energije.

(2) Regulatorna komisija djeluje nezavisno od bilo kojeg tržišnog interesa i ne smije primati instrukcije od organa izvršne vlasti, energetskih subjekata i korisnika njihovih proizvoda i usluga, kao i drugih pravnih i fizičkih lica.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije