Vlada Slovenije odobrila je prijedlog zakona o porezu na dobit od otuđenja kripto imovine i prijedlog izmjena zakona o porezu na dobit od sticanja izvedenih finansijskih instrumenata.
Oporezivaće se dobit od prodaje ili zamjene kriptovaluta za usluge, robu, uključujući, na primjer, akcije ili gotovinski novac (na primjer evre, dolare), koju fizička lica, rezidenti Slovenije, ostvare u određenoj poreskoj godini.
Međutim, dobit ostvarena kripto imovinom koja je dio preduzetničke djelatnosti fizičkog lica neće se oporezivati na ovaj način – to potpada pod poreze na dobit.
Dobiće se oporezivati po stopi od 25 odsto, osim ako se ne odlučite za oporezivanje kao standardno fizičko lice, samostalni preduzetnik ili d.o.o. To je konačna stopa koja se neće umanjivati tokom godina vlasništva (kao kod akcija).
Kako stabilni koini ulaze u svakodnevne finansijske tokove
Poreska osnovica je dobit. Dobit je razlika između zbira vrijednosti pri otuđenju kripto imovine otuđene u poreskoj godini i zbira vrijednosti pri sticanju kripto imovine stečene u istoj godini. Kada je razlika negativna, tj. gubitak, višak vrijednosti pri sticanju prenosi se u narednu poresku godinu.
Poreski obaveznici biće u obavezi da vode evidenciju o sticanju i otuđenju kripto imovine za sva ulaganja u kripto, i da ih na zahtjev dostave Poreskoj upravi. Ulaganja do hiljadu evra neće se oporezivati.
Zakon će se primjenjivati na poreske godine koje počinju od 1. januara 2026., što znači da će prvi put porez biti plaćen sredinom 2027.
Međunarodna razmjena informacija biće obavezna za plaćanja kripto imovinom ako je pojedinačna vrijednost veća od 50.000 evra. Izvještavanje Poreskoj upravi biće potrebno od iznosa većeg od 1.000 evra.
“Ovo je važan korak kojim pratimo situaciju na finansijskim tržištima”, rekao je ministar finansija Klemen Boštjančič nakon sjednice vlade, objašnjavajući da novi zakon o porezu na dobit od raspolaganja kripto imovinom uređuje sistem i uvodi obavezu plaćanja poreza na prihod pojedinaca koji će biti ostvaren prilikom raspolaganja kriptom.
“Time se obezbjeđuje veća jednakost u poreskom tretmanu prihoda od različitih vrsta finansijskih ulaganja građana, na osnovu principa da se uporedivi prihodi treba da oporezuju približno jednako”, rekao je Boštjančič.
Pojasnio je da je većina zemalja koje su oporezivale kripto dobit izabrala sličan put.
Vlada će takođe izmijeniti zakon o oporezivanju dobiti od izvedenih finansijskih instrumenata.
Trenutna poreska skala, koja je počinjala sa 40 odsto za jednu godinu, biće zamijenjena jedinstvenim oporezivanjem od 25 odsto, uz dodatna smanjenja, prenosi Euronews.
Razlozi su pojednostavljenje, izjednačavanje sa kriptovalutama i kratkoročna priroda instrumenata.