Izreku da je statistika tačan zbir netačnih podataka potvrđuje informacija o cijeni stana u maloj, izrazito nerazvijenoj opštini Trnovo.
Prema podacima Zavoda za statistiku Republike Srpske mala, izrazito nerazvijena opština na istoku Srpske,Trnovo zauzela je prvo mjesto na listi cijene kvadrata novogradnje. Cijena kvadrata u ovoj opštini je 4 hiljade 259 maraka.
Kako u opštini koja nema ni mesaru, ni benzisku pumpu, ni frizerski salon ni još niz sadržaja potrebnih za normalan život kvadrat stana može iznosti preko 4 hiljde maraka?
,,Zato što našoj opštini pripada i dio planine Jahorine”, pojašnjava načelnik opštine Trnovo Miroslav Bjelica.
,,Poslednjih godina krenula je ekspanzija granje na Jahorini. Mi se nadamo da će se to nastaviti i očekujemo da cijene još porastu jer opština od toga ima koristi. Porez na nepokretnost ide direktno u opštinski budžet”, kaže Bjelica i ističe da će svu zaradu sa Jarohine opština vratiti na planinu kroz izgradnju infrastrukture.
Da bi se gradnja na trnovskom dijelu olimpijske Jahorine nastavila potrebno je da se usvoji novi regulacioni plan jer je stari pao na Ustavnom sudu Republike Srepske nakon žalbe građana koji već imaju izgrađene objekte na Jahorini.
U ranijim izjavama za našu televiziju nezadovoljni građani su tvrdili da je planirano da se bukvalno između njihovih objekata prave zgrade od 5-6 spratova te da je na djelu ,,betonizacija” planine.
Javna je tajna da na Jahorini grade uglavnom investitori povezani sa politikom i političarima ali se priča i o pranju prljavog novca.
,,Građeninarstvo je grana u kojoj se u značajnom procentu pere novac. Novac strečen na osnovu koruptivnih i krimainalnih radnji uključujući, nažalost, i trgovinu drogom”, kaže profesor ekonomije Miladin Stanić i dodaje da time treba da se bave Ministarstvo unutrašnjih poslova i Tužilaštvo.
,,Na Jahorini postoji sigurno mnogo osoba koje imaju nesklad između primanja i imovine”, kažeprofesor Stanić.
Imovinu na olimpijskoj Jahorini, i na trnovskoj i na paljanskoj strani, imaju i političari. Ko i koliko ne zna se tačno mada je predsjednik Nadzornog odbora Olimpijskog centra Nedeljko Elek nedavno tvrdio da će, kako je rekao, otvoriti Pandorinu kutiju i reći ko sve ima objekte na planini.
,,Otvorio sam je malo. Rekao sam ko nema imovinu na Jahorini” , kaže Elek a na pitanje da li pokušava da ucjenjuje neke osobe tim podacima odgovara da to ne čini.
,,Ne ucjenjujem ja nikoga.Kada sam rekao da ću otkriti ko sve ima imovinu nisam mislio samo na članove Vlade. Reći ću ja ko šta ima i iz opozcije i iz Vlade i iz menadžemta javnih preduzeća”, tvrdi Elek a na pitanje kad će reći odgovara, kad dođe vrijeme.
Da li je vrijeme da se Poreska uprava, a ne mediji, počne baviti neskladom između primanja i imovine ne samo političara neko i svih poreskih obveznika u Republici Srpskoj?
Nadležni sektor Poreske uprave tvrdi da je formirao bazu podataka o imovini i prihodima od skoro 800 hiljda fizičkih lica te da su poseban nadzor stavili na hiljadu 450 osoba koje su u poslednje tri godine imale razliku između prijavljenih prihoda i imovine veću od 300 hiljada maraka.
Ako se i utvrdi da nisu u pitanju, što bi se reklo čista posla, Zakon o utvrđivanju porijekla imovine ,usvojen početkom 2022, ne predviđa oduzimanje te imovine nego samo obavezu da ta lica plate veći porez na imovinu za koju ne mogu dokazati porijeklo.