Od kada je u martu jednostrano prekinuo primirje s Hamasom, Izrael je uništio hiljade zgrada širom pojasa Gaze. U posljednjih nekoliko sedmica, čitavi gradovi i prigradska naselja – nekada dom desetinama hiljada ljudi – sravnjeni su sa zemljom.
Satelitski snimci pokazuju ogromne razmjere razaranja u brojnim područjima za koje izraelska vojska tvrdi da su pod njenom “operativnom kontrolom”.
Veliki dio tih razaranja rezultat je planiranih rušenja, ne samo teško oštećenih objekata, već i onih koji su se činili uglavnom netaknutim.
Verifikovani snimci pokazuju kontrolisane eksplozije koje podižu oblake prašine i ruševina dok izraelske snage ruše stambene zgrade, škole i drugu infrastrukturu.
Više pravnih stručnjaka izjavilo je za BBC Verify da bi Izrael mogao biti odgovoran za ratne zločine prema Ženevskoj konvenciji, koja uglavnom zabranjuje uništavanje civilne infrastrukture od strane okupacione sile.
Izraelske odbrambene snage (IDF) tvrde da djeluju u skladu s međunarodnim pravom, uz obrazloženje da Hamas skriva „vojnu opremu“ u civilnim područjima, te da se „uništavanje imovine vrši samo kada to zahtijeva apsolutna vojna nužda“.

U julu je izraelski ministar odbrane Israel Katz najavio planove za izgradnju tzv. „humanitarnog grada“ na ruševinama Rafaha, gdje bi bilo smješteno početnih 600.000 Palestinaca.
Plan je naišao na široku osudu. Bivši izraelski premijer Ehud Olmert rekao je za BBC da bi takav prijedlog mogao biti „protumačen kao koncentracioni logor“.

Izrael tvrdi da ima “operativnu kontrolu” nad velikim dijelovima Gaze, koji su pretvoreni u vojne zone ili su pod naredbom za evakuaciju.
BBC Verify je dokumentovao rušenja infrastrukture na 40 lokacija od završetka primirja u martu.
Video snimci pokazuju kako su škole, poput one u naselju Tel al-Sultan, sravnjene, zajedno sa stambenim i opštinskim objektima.
Tel al-Sultan je nekada bio jedno od najživljih područja u Rafahu – tu su se nalazili jedina specijalizirana porodilišna bolnica i centar za napuštenu djecu. Iako je područje već bilo teško bombardovano, mnoge zgrade su još stajale.
No, do 13. jula, čak su i ostaci oštećenih objekata uklonjeni, a cijeli blokovi su uništeni. Bolnica je jedna od rijetkih zgrada koja je još uvijek uspravna.
Slično se dešava u susjednom saudijskom kvartu, gdje su bile smještene najveća gradska džamija i nekoliko škola.
edan verifikovani snimak prikazuje izraelski tenk kako prolazi ulicom dok bager uklanja ostatke zgrada.
Rušenja su zabilježena i u dijelovima Gaze koji su ranije izbjegli direktna bombardovanja.
Naprimjer, Khuza’a, poljoprivredno naselje 1,5 km od izraelske granice, imalo je prije rata oko 11.000 stanovnika i bilo poznato po uzgoju paradajza, pšenice i maslina.


Satelitski snimci iz maja pokazuju da su mnoge zgrade još bile čitave, ali do sredine juna, Khuza’a je skoro potpuno sravnjena.
IDF tvrdi da je srušio 1.200 zgrada u Khuza’i, jer su, navodno, bile dio „terorističke infrastrukture“ Hamasa.
Sličan scenarij zabilježen je u obližnjem Abasan al-Kabiru, gdje je prije rata živjelo oko 27.000 ljudi. Fotografije snimljene 31. maja i 8. jula pokazuju da je u samo 38 dana uništena ogromna površina.
Izrael je uspostavio „sigurnosne koridore“ koji dijele Gazu na više zona, pri čemu su uništene brojne zgrade uz te rute. Najnoviji koridor dijeli zapadni i istočni dio Khan Younisa, uključujući Khuza’u i Abasan.
Analitičari od početka rata sugerišu da Izrael pokušava stvoriti duboke „tampon zone“ duž granice, ali neka od nedavno sravnjenih područja nalaze se duboko unutar Gaze.
U Qizan Abu Rashwanu, poljoprivrednoj zajednici 7 km od granice, gotovo svaka građevina uništena je od 17. maja. Jedan video prikazuje kontrolisanu eksploziju koja ruši čitav niz zgrada.
BBC Verify je predstavio IDF-u spisak lokacija gdje su dokumentovana rušenja i zatražio vojne razloge – odgovori nisu dostavljeni.
IDF je ponovio da „Hamas i druge terorističke organizacije skrivaju vojnu infrastrukturu u gusto naseljenim područjima“, te da uništavaju takve objekte gdje god ih identificiraju.
Međutim, više stručnjaka za ljudska prava tvrdi da bi ovakva praksa mogla predstavljati ratni zločin.

Eitan Diamond, pravni ekspert iz Humanitarnog pravnog centra Diakonia u Jerusalemu, izjavio je da četvrta Ženevska konvencija dozvoljava uništavanje civilne imovine samo pod uslovima apsolutne vojne nužde.
„Uništavanje imovine zbog spekulacija o mogućoj budućoj upotrebi (npr. da će se koristiti za napade) nije dopušteno“, rekao je Diamond.
Prof. Janina Dill, su-direktorica Instituta za etiku, pravo i oružane sukobe na Univerzitetu Oxford, navodi da okupaciona sila mora upravljati teritorijom u interesu civilnog stanovništva, što je „nekompatibilno sa pristupom koji teritoriju čini nenastanjivom“.
S druge strane, neki izraelski analitičari brane IDF-ovu kampanju, tvrdeći da su mnoge zgrade već bile u ruševinama te da predstavljaju opasnost za povratnike, posebno u sezoni kiša.
Prof. Eitan Shamir iz Centra za strateške studije BESA istakao je i taktičke razloge, navodeći da militanti često iznova ulaze u „očišćene“ zgrade i koriste ih za postavljanje eksploziva.
Tempo rušenja se ne usporava. Izraelski mediji su prošle sedmice izvijestili da je IDF dobio desetine D9 buldožera iz SAD-a, čija je isporuka prethodno bila obustavljena od strane Bidenove administracije.
BBC Verify je identifikovao desetine oglasa na izraelskim Facebook grupama u kojima se traže izvođači za rušenje objekata u Gazi – većina oglasa objavljena je od maja.
Neki od njih navode specifične lokacije poput „Filadelfijskog koridora“ i „Morag ose“, obje pod kontrolom izraelske vojske.
Na upit BBC-a, jedan izvođač je odgovorio: „Od*bi ti i Gaza.“
Analitičar Adil Haque sa Pravnog fakulteta Rutgers sugerira da IDF možda pokušava stvoriti trajne sigurnosne zone pod svojom kontrolom.
Drugi analitičari vjeruju da se teren priprema za izgradnju tzv. „humanitarnog grada“ u Rafahu, dok neki, poput Efraima Inbara iz Instituta za strategiju i sigurnost u Jerusalemu, smatraju da je cilj da se poveća pritisak na Palestince da napuste Gazu.
Sam izraelski premijer Benjamin Netanyahu je, prema više izvora iz izraelskih medija, rekao zastupnicima da IDF „uništava sve više i više kuća“, ostavljajući Palestince „bez ičega na što bi se mogli vratiti“.
Za stanovnike Gaze, razaranje je totalno.
Moataz Yousef Ahmed Al-Absi iz Tel al-Sultana kaže da je njegov dom uništen.
„Tek sam se uselio u kuću godinu prije rata i bio sam presretan, pun nade za budućnost. Sada je potpuno uništena“, rekao je.
„Nakon što sam izgubio sve – više nemam ni dom, ni zaklon.“