Dok volonteri koji svakodnevno brinu o napuštenim psima u azilu na Manjači upozoravaju na katastrofalne uslove, nedostatak zaposlenih i dugogodišnje ignorisanje problema, iz Gradske uprave poručuju da su psi zbrinuti, da radnik redovno obilazi azil, te da su u toku pripreme za poboljšanje infrastrukture.
Ove suprotstavljene izjave dodatno podgrijavaju višegodišnju debatu o odgovornosti institucija i stvarnom stanju u ovom gradskom prihvatilištu za pse.
Azil na Manjači danima je, prema riječima volontera, u katastrofalnom stanju.
Volonteri tvrde da radnika nema i da su psi prepušteni samo volonterima.

Iz Gradske uprave kažu nam da od 1. jula u azil za napuštene pse na Manjači redovno ide radnik Odjeljenja za komunalne poslove, i to svaki radni dan, kao i danima vikenda, da nahrani pse, da im da vode i da opere, očisti i provjetri boksove.
“Uz sve to, psima je obezbijeđena veterinarska njega i usluga. Dodatno, volonteri dolaze takođe u azil, ali sve redovne aktivnosti provodi radnik Gradske uprave. Samim tim, potrebno je istaći da psi niti jedan dan u azilu nisu bili bez nadzora. Grad Banja Luka trenutno traži dva radnika za stalni rad u azilu”, kažu za BUKU iz Gradske uprave.
Dodaju da su u toku pripremne aktivnosti za izgradnju ispusta koji je potreban, te se početak radova očekuje uskoro.
“Grad Banjaluka konstantno radi na poboljšanju uslova u azilu za napuštene pse na Manjači”, dodaju.
Iz Građanske inicijative Azil Manjača poručuju Gradskoj upravi da, po Zakonu, azil mora imati minimum dva radnika stalno zaposlena u azilu, sa radnim vremenom od osam sati.

“Sramotno je što pokušavate, po ko zna koji put, zamazati oči i prodati maglu građanima koji bi trebali da vjeruju vama, a ne svojim očima. Da imate morala, ćutali biste i riješili problem na koji vam se godinama unazad ukazuje. Kršite zakon i to radite svjesno, vjerujući da niko neće odgovarati za svu nebrigu, sistematsko, dugogodišnje mučenje pasa, a mnogi su doživjeli i smrtni ishod kojima smo svjedočili”, poručuju volonteri iz ove građanske inicijative.
Dodaju da se aktivnosti za izgradnju ispusta planiraju zadnjih pet godina.
“Vaši radnici obilaze azile u okruženju da se edukuju. Među vašim zaposlenicima imate inženjere građevinske struke, pa se pitamo da li vi u stvari pokušavate reći da su isti nesposobni da rade ono za šta su se školovali ili da ne znaju raditi svoj posao”, dodaju iz Građanske inicijative Azil Manjača – građani.