Izraelski ministar predstavio plan za Gazu: 600.000 Palestinaca iz cijele enklave smjestiti u Rafu

“Plan izraelskog ministra odbrane Israela Katza o naseljavanju stanovnika Gaze na područje juga te palestinske enklave predstavlja kršenje međunarodnog prava i potencijalni je zločin protiv čovječnosti”, kažu mnogi pravni stručnjaci. Kritičari ideje puno su plastičniji: “Katzov prijedlog moderna je verzija koncentracionog kampa”.

Plan ministra u vladi premijera Benjamina Netanyahua, koji je na zatvorenom sastanku predstavio odabranim izraelskim medijima, kritikovali su i izraelski liberalni političari. Neki komentatori spekulišu da ga je ionako nemoguće provesti i da bi mogao biti tek trampovski tip aduta za pregovore s Hamasom ili način za pritisak najradikalnijih članova izraelske vladajuće koalicije da pristanu na prekid vatre s Hamasom.

Bilo kako bilo, prema planu, grad Rafah na jugu Gaze bio bi novi dom za 600.000 Palestinaca iz Gaze, isprva. U sljedećim fazama na tom bi se području trebala stisnuti cjelokupna populacija Gaze, odnosno dva miliona ljudi. Odande bi mogli u potpunosti napustiti Gazu, ali nije poznato kuda bi išli.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

‘Humanitarni grad‘

Katz svoj prijedlog opisuje drugačijim riječima: Rafah (Rafa) bi postao “humanitarni grad” koji bi izraelski vojnici izgradili na ruševinama, moguće tokom šestonedjeljnog primirja o kojem se trenutno pregovara s Hamasom, ali koje nije na vidiku. Pitanje je, navode analitičari liberalnog izraelskog dnevnika Haaretz, koliko je uopšte moguće u tako kratkom roku podići zadovoljavajuću novu naseobinu za tako velik broj ljudi. Koliko bi to koštalo, pita se jedan komentator u Haaretzu navodeći da prema procjenama samo troškovi hrane i osnovnog za toliki broj ljudi dnevno iznose 600.000 dolara.

“Ali Katz je ionako napomenuo da Izrael ne bi bio odgovoran za distribuciju hrane”, navodi autor koji ironično napominje da bi za organizaciju Izrael mogao inspiraciju potražiti u istorijskim knjigama. Katz nije rekao ko bi dijelio hranu gladnim Palestincima ni ko bi je platio. Ali zato bi, prema Katzu, IDF “daljinski osiguravao” to područje, iako ni o tome nema detalja.

Prvi kamp, za 600.000 ljudi, trebao bi biti ogledni model za ostatak kampova u koje bi se smjestila preostala populacija Gaze.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Katz je, navodi The New York Times, na brifingu s novinarima izjavio da bi Palestinci prije ulaska u svoj novi dom prolazili bezbjednosni pregled, a nakon što bi jednom ušli, više ne bi smjeli napuštati to područje. Prvi doseljenici bili bi raseljeni stanovnici s područja al-Mawasi – uskog pojasa uz obalu Gaze, gdje se nalazi plodno poljoprivredno zemljište. Riječ je o području koje je ranije u ratu deklarisano kao jedna od rijetkih sigurnih zona, a za koje su UN prošlog avgusta navodile da ondje na svakom kvadratnom kilometru, smješteni u šatore, živi oko 30.000 raseljenih ljudi.

‘Čišćenje‘ Gaze

Iako je pitanje šta će biti s najnovijim planom i koliko je provodiv, već se mjesecima, a i duže, u javnosti iznose izjave o tome da Gazu treba “očistiti”, a Palestince raseliti iz Gaze. I sam američki predsjednik Donald Tramp, kod kojeg je upravo u posjeti bio izraelski premijer Benjamin Netanyahu, govorio je o prisilnoj deportaciji Palestinaca iz Gaze. Čulo se da je Gaza, smještena na obali Mediterana, idealno mjesto za luksuzni resort, da bi to mjesto moglo postati bliskoistočna rivijera nakon što se svi Palestinci odande deportuju, a SAD preuzmu upravu.

O najnovijem prijedlogu oglasio se i Hamas. “To što se predlaže bio bi izolovan grad nalik na geto. To je neprihvatljivo i Palestinci na to neće pristati. Ovo je namjerna opstrukcija koja će zakomplikovati pregovore između Hamasa i Izraela o okončanju sukoba u Gazi”, rekao je Husam Badran, jedan od visokih zvaničnika Hamasa.

Iako Katz tvrdi da bi preseljenje bilo dobrovoljno, prema stručnjacima za međunarodno pravo posrijedi bi mogao biti prisilni premještaj, a to je zločin prema međunarodnom pravu. To, između ostalog, stoji u pismu koje je grupa izraelskih eksperata poslala Katzu i šefu izraelske vojske Eyalu Zamiru.

“Provođenje tog plana označilo bi niz ratnih zločina i zločina protiv čovječnosti, a čak bi se pod određenim okolnostima moglo smatrati i genocidom”, naveli su u pismu. Izraelska vojska odbila je da potvrdi ili demantuje da je dobila nalog za provođenje tog plana.

Bizarne ideje

Drugi planovi o postratnoj Gazi manje su šokantni ili bizarni. Među njima su prijedlozi o arapskoj upravi nad tom palestinskom teritorijom, revitalizovana Palestinska uprava umjesto Hamasove radikalne vlade, uz podršku SAD, EU ili UN, novi “Palestinski emirat”.

Izrael je, pak, predlagao rješenja koja bi mu bila prihvatljiva da bi povratio osjećaj bezbjednosti, među kojima je izraelska bezbjednosna kontrola uz ograničenu palestinsku vlast. Međutim, jasno je da Izrael ne namjerava da dopusti “povratak na staro”, na upravu i arhitekturu kakve su postojale do Hamasovog upada na Izrael u oktobru 2023. godine. Izrael takođe ne odustaje od vojnog cilja poraza Hamasa i brisanja mogućnosti da se nastavi Hamasova politička uprava u Gazi, koja traje gotovo 20 godina

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije