Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) dobila je naredbu Tužilaštva Bosne i Hercegovine da, u okviru predmeta “Black Tie”, provjeri finansiranje političke stranke Narod i pravda (NiP), koju predvodi ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković. Ista naredba upućena je i Centralnoj izbornoj komisiji BiH.
Ova istraga pokrenuta je zbog sumnje da je NiP finansiran novcem koji potiče od narkokartela „Tito i Dino“, čiji je vođa Edin Gačanin, poznat kao Tito, međunarodno traženi narko boss sa sjedištem u Dubaiju.
Prema sadržaju Sky aplikacije, koji je postao dostupan nakon razbijanja enkripcije u saradnji s Europolom, Gačanin je još 2020. godine članovima svog kartela slao poruke u kojima se direktno govori o vezama s NiP-om i Elmedinom Konakovićem. U porukama se navodi: „Mi imamo dobre veze u NiP, do Konakovića direktno“, kao i: „On nam je važan.“
Takođe, u prepiskama se spominje i posredovanje biznismena Gordana Memije (Memos), za kojeg Gačanin tvrdi da je Konakovićev kum. U martu 2021. godine, prema informacijama Europola, Konaković se s Edinom Gačaninom susreo u Dubaiju, zajedno sa suprugom Dalijom i NiP-ovim funkcionerom Mahirom Hodžićem. Hodžićevo ime, kao i ime njegovog zeta Dženisa Kadrića – osumnjičenog člana kartela – takođe se pojavljuju u Sky komunikaciji.
U porukama iz 2020. i 2021. godine, Gačanin detaljno komentariše politička dešavanja u BiH, predviđa prelazak Aljoše Čampare i Denisa Zvizdića u NiP – što se kasnije i dogodilo – te govori o planovima da kartel osnuje vlastitu političku stranku zbog gubitka povjerenja u SDA i njenog tadašnjeg lidera Bakira Izetbegovića.
Pored naredbe o finansijskoj istrazi, NiP se već suočava s nalazima državne revizije o zloupotrebama budžetskih sredstava u Ministarstvu vanjskih poslova, te ozbiljnim kritikama u vezi s navodnim zataškavanjem razloga ukidanja Al Jazeere Balkans od strane države Katar.
Na sve ove informacije, Konaković je reagovao u svom prepoznatljivom stilu, tvrdeći da se radi o političkom napadu:
„Napadaju nas zajedno četnici, ustaše i balije. Svim snagama. Združeno i koordinirano. Jer im nikad niko nije mrsio račune kao mi.“
Ipak, kritičari tvrde da ovakvim izjavama ministar pokušava skrenuti pažnju sa suštine – sve ozbiljnijih indicija o povezanosti sa osobama i strukturama koje se dovode u vezu s međunarodnim kriminalnim mrežama. Ranije je slično reagovao i na istragu o netransparentnoj podjeli 600.000 KM budžetskog novca, bez javnog tendera.
Iako Konaković uporno negira sve optužbe i odbacuje odgovornost, Tužilaštvo BiH i dalje aktivno radi na predmetu, uz podršku međunarodnih partnera. Konačni nalazi SIPA-e i CIK-a tek se očekuju, ali ako se sumnje potvrde, BiH bi se mogla suočiti s jednim od najvećih političko-kriminalnih skandala u postdejtonskoj istoriji.