Roboti obučeni vještačkom inteligencijom uspješno su uklonili žučne kese sa svinjskih organa — bez ikakve ljudske pomoći. Nakon što su „učili“ gledajući snimke pravih hirurga, ovi roboti su izveli osam složenih operacija mekih tkiva sa stopostotnim uspjehom, saopštili su istraživači sa Univerziteta Johns Hopkins, a prenosi Gardijan.
Prema naučnom radu objavljenom u časopisu Science Robotics, roboti su bili nešto sporiji od ljudi, ali precizniji i „manje trzavi“, uz mogućnost automatske korekcije grešaka, prilagođavanja anatomskim razlikama i samostalnog biranja alata tokom operacije.
Britansko Kraljevsko udruženje hirurga nazvalo je ovo „uzbudljivim razvojem s velikim potencijalom“, dok vodeći britanski stručnjak za robotsku hirurgiju Džon Mekgrat kaže da je riječ o „impresivnom i važnom iskoraku ka autonomiji“.
Tehnologija koristi neuronske mreže slične onima koje pokreću ChatGPT i Google Gemini, a očekuje se da bi u narednih deset godina autonomni roboti mogli izvoditi rutinske operacije na ljudima, poput uklanjanja kile ili žučne kese — uz nadzor jednog hirurga nad više operacija istovremeno.
U Engleskoj se već izvodi oko 70.000 robotskih operacija godišnje, ali su sve još uvijek pod punom kontrolom ljudi. Novi plan britanskog zdravstva predviđa da će u narednoj deceniji čak 90% svih laparoskopski vođenih operacija biti uz asistenciju robota.
Ipak, stručnjaci upozoravaju da je autonomna hirurgija još daleko od primjene na ljudima — jer testovi na organima mrtvih životinja ne uključuju faktore poput krvarenja, pokreta pacijenta, dima ili iznenadnih komplikacija.
„Sljedeći korak mora biti pažljiva i odgovorna procjena kako i kada ove tehnologije mogu preći na klinička ispitivanja na ljudima“, poručila je Nuha Jasin iz Kraljevskog udruženja hirurga. „Bez kompromisa kada je riječ o obuci, edukaciji i sigurnosti pacijenata.“