Pronađena grobnica prvog vladara drevnog grada Maja

Arheolozi sa Univerziteta u Hjustonu tokom iskopavanja u Karakolu, u Belizeu, otkrili su grobnicu Te Kab Čaka, prvog vladara drevnog grada Maja i osnivača njegove kraljevske dinastije.

Sada u ruševinama, Karakol je nekada bio metropola i važan politički akter u istoriji Maja, dominirao je južnim dijelom Jukatana od 560. do 680, a onda je napušten prije 900. godine.

Ovo otkriće je prvo identifikovanje vladarske grobnice poslije više od četiri decenije rada u Karakolu, piše Phys.org.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Te Kab Čak, koji je stupio na presto 331, sahranjen je u podnožju hrama kraljevske porodice sa 11 keramičkih posuda, izrezbarenim cijevima od kostiju, nakitom od žada, mozaičkom maskom od žada, školjkama sa Pacifika…

Keramičke posude u odaji uključivale su prikaz majanskog vladara koji drži koplje i prima darove.

Druga posuda prikazuje lik Ek Čuaha, majanskog boga trgovaca, okruženog darovima.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Četiri keramičke posude prikazuju vezane zarobljenike (slične posude su se takođe pojavile u dvije povezane sahrane).

Dvije posude su imale poklopce sa drškama u obliku glava koatija.

Tim koji predvode saradnici, supružnici Arlen F. Čejs i Dajen Z. Čejs sa Univerziteta u Hjustonu, obavljao je iskopavanja u Karakolu više od 40 godina.

Čejsovi procjenjuju da je u vrijeme sahrane vladar bio u poodmaklim godinama i visok oko 170 cm.

Nije imao preostalih zuba.

Njihova istraživanja na Sjeveroistočnom akropolju u Karakolu pokazuju da je grobnica Te Kab Čaka bila prva od tri velike grobnice nastale oko 350, u vreme ranog kontakta sa centralnomeksičkim gradom Teotivakanom, udaljenim oko 1.200 kilometara, prenosi Telegraf.

“Jedno pitanje koje zbunjuje arheologe koji se bave Majama još od šezdesetih jeste da li su Meksikanci iz Teotivakana uveli novi politički poredak u majansku oblast. Majanski kameni spomenici, hijeroglifski datumi, ikonografija i arheološki podaci sugerišu da su se široko rasprostranjene pan-mezoameričke veze dogodile nakon događaja iz 378. koji se naziva “entrada”, rekla je Dajen Z. Čejs, arheolog i viša potpredsjednica za akademska pitanja i prorektorka na Univerzitetu u Hjustonu, i dodala:

“Još uvijek se raspravlja o tome da li je ovaj događaj predstavljao stvarne Teotivakance u majanskoj oblasti ili Maje koje su koristile centralnomeksičke simbole”.

Arheološki podaci iz Karakola sugerišu da je situacija bila daleko složenija.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije