Danas u 8:30 u Osnovnom sudu u Banjaluci biće iznesene završne riječi u predmetu koji se vodi protiv Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske, po tužbi aktiviste Ozrena Perduva zbog diskriminacije.
Njegovu pravnu borbu pred sudom vodi advokatica Jovana Kisin Zagajac, koja je u ovom slučaju, kako je Perduv potvrdio ispred suda za BUKU, zatražila i njegovo psihijatrijsko vještačenje – što u prethodnim slučajevima nije bio slučaj.
Perduv je 2023.godine podnio tužbu protiv MUP-a Republike Srpske zbog kontinuirane, neposredne i višestruke diskriminacije.
“Slične tužbene zahtjeve su imali i Aleksandra, Sofija, Davor i Suzana Radanović – i sve su tužbe dobijene. Moja tužba se odnosi na sve ono što se dešavalo 2018. godine, ne samo prema meni. Prije svega želim da ostvarim moralnu satisfakciju, koju neću dobiti samo ja, već i cijela grupa. Vjerujem da će sudski epilog biti pravedan – kako pred Osnovnim, tako i pred višim sudovima“, rekao je ranije za BUKU Ozren Perduv, jedan od istaknutijih članova grupe „Pravda za Davida“.
Na ranije presude u korist članova grupe MUP RS se žalio, ali je Okružni sud te žalbe odbacivao i potvrđivao odluke nižih sudova. Perduv je tokom čitavog procesa dostavlja opsežan dokazni materijal – uključujući brojne prekršajne naloge koji su kasnije odbačeni na sudu kao neosnovani.
„Pozivi na informativne razgovore bez objašnjenja razloga, brojna lišavanja slobode, prekršajni i krivični postupci protiv nas – sve je to bila očita namjera da se uništi naša borba, da nam se stane na put. To ćemo i dokazati“, poručio je Perduv za BUKU.
Podsjećamo, njegov saborac iz „Pravde za Davida“, Davor Dragičević – otac ubijenog mladića Davida – već je dobio tužbu protiv MUP-a RS. U ranijoj izjavi za BUKU, Dragičević je rekao da je Grupa „Pravda za Davida“ svojim djelovanjem i dobijenim presudama „zaustavila zlo koje su vlasti bile spremne da učine i koje su činile u martu 2018. godine“.
Mart 2018. godine je ključni trenutak u novijoj istoriji Banjaluke. Tada je, nakon višednevne potrage, pronađeno tijelo 21-godišnjeg Davida Dragičevića. Na konferenciji MUP-a RS tvrdilo se da je smrt nastupila „zadesno“, što je izazvalo ogorčenje i masovne proteste građana pod sloganom „Pravda za Davida“.
Protesti su trajali mjesecima, kulminirajući u tri velika skupa koji su okupili desetine hiljada građana. Posljednji veliki skup održan je 5. oktobra 2018, dva dana prije opštih izbora. Zvanično, okupljanja su okončana 25. decembra 2018. godine, nakon hapšenja Davora Dragičevića i uklanjanja improvizovanog spomen-obilježja sa Trga Krajine. Međutim, spontani protesti su nastavljeni ulicama Banjaluke, a posljednja šetnja održana je 30. decembra, kada je brutalna policijska akcija rezultirala privođenjem više građana.
Umjesto rješavanja slučaja ubistva, uslijedili su brojni prekršajni i krivični postupci protiv članova grupe „Pravda za Davida“, uključujući i Davidovu majku Suzanu Radanović. Većina tih postupaka je na sudu okončana u korist optuženih, što je dalo osnov za nove tužbe – sada protiv MUP-a RS i indirektno protiv entiteta Republike Srpske – zbog diskriminacije, zlostavljanja i kršenja osnovnih ljudskih prava.
Danas, više od šest godina kasnije, u sudnici Osnovnog suda u Banjaluci, zatvara se još jedno poglavlje te borbe. Nakon što advokatica Jovana Kisin Zagajac iznese završne riječi, očekuje se prvostepena presuda