Novac stoji, institucije tonu: Hasanović  otkriva plan za 200 miliona KM dobiti Centralne banke

Zamjenik ministra finansija i trezora Bosne i Hercegovine Muhamed Hasanović

Zamjenik ministra finansija i trezora Bosne i Hercegovine Muhamed Hasanović iznio je prijedlog kako rasporediti dobit Centralne banke BiH u iznosu od preko 200 miliona KM. Njegovo saopštenje u cjelosti objavljujemo u nastavku: 


U trenutku kada državni budžet još uvijek nije usvojen, a institucije funkcionišu pod sve većim pritiskom, smatram svojom odgovornošću da ponudim konkretno rješenje koje može doprinijeti očuvanju stabilnosti i funkcionalnosti sistema.


Moj prijedlog je model raspodjele dobiti Centralne banke Bosne i Hercegovine, u iznosu od preko 200 miliona KM, koji bi omogućio hitnu i ciljanu intervenciju prema najugroženijim i strateški najvažnijim institucijama.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -


Činjenica je da je ta dobit trenutno suspendovana zbog ugrožene imovine Centralne banke povezane sa slučajem Viaduct, ali vjerujem da se kroz ovaj prijedlog može doći do zakonski utemeljenog i politički odgovornog rješenja koje bi bilo u interesu svih građana.


Stoga smatram da se dio sredstava treba usmjeriti kroz direktne transfere, kako bismo omogućili nesmetan rad institucija od posebnog značaja, što u ovom slučaju uključuje 7 institucija kulture i Radioteleviziju Bosne i Hercegovine, sve prema okvirno iskazanim potrebema:


– Zemaljski muzej BiH – 3.000.000 KM
– Historijski muzej BiH – 800.000 KM
– Muzej književnosti i pozorišne umjetnosti BiH – 400.000 KM
– Biblioteka za slijepa i slabovidna lica BiH – 300.000 KM
– Umjetnička galerija BiH – 400.000 KM
– Nacionalna i univerzitetska biblioteka BiH – 2.000.000 KM
– Kinoteka BiH – 500.000 KM
– BHRT – 20.000.000 KM

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -


Ovih 8 institucija – sedam iz oblasti kulture i javni servis BHRT – predstavljaju temelj očuvanja kulturne i informativne infrastrukture Bosne i Hercegovine, te bi navedena sredstva omogućila njihovo stabilno i nesmetano funkcionisanje.


Također, u ovom slučaju moguće bi bilo odobriti dodatna finansija sredstva institucijama koje su u svojim zahtjevima jasno iskazale prioritete i opravdanost sredstava, kao što su npr:


– CIK BiH – 58.161.000 KM, za nabavku opreme nužne za provođenje izbora (autentifikacija birača, skeneri, video nadzor itd.);
– Ministarstvo odbrane BiH – 102.311.000 KM, za jačanje odbrambenih kapaciteta države;
– SIPA – 3.358.000 KM, za podršku u radu;
– IDEAA – 13.684.551 KM, za unapređenje javne uprave i digitalizaciju.


Ova struktura raspodjele nije rezultat paušalnog pristupa, već detaljno urađene analize, precizno definisanih potreba i strateških prioriteta. Vjerujem da se na ovaj način jača funkcionalnost državnih institucija i stvara preduslov za efikasniji, transparentniji i sigurniji javni sektor.


U tom smislu, želim izraziti i podršku zaposlenima u institucijama Bosne i Hercegovine, koji mjesecima trpe posljedice neusvajanja budžeta. Njihov profesionalizam, odgovornost i posvećenost uprkos neizvjesnosti zaslužuju ne samo poštovanje, već i pravnu i finansijsku zaštitu. Svako dodatno kašnjenje u ispunjavanju osnovnih obaveza države prema njima predstavlja ozbiljan rizik za funkcionalnost sistema.


Krajnji cilj mora nam biti jača i stabilnija Bosna i Hercegovina, u interesu svih njenih građana.


Bit će indikativno pratiti ko će, i na osnovu kojih argumenata, biti protiv prijedloga – ovog ili sličnog – čiji je cilj očuvanje državnih institucija koje zapošljavaju hiljade ljudi iz svih dijelova Bosne i Hercegovine i svakodnevno osiguravaju funkcionisanje ključnih sistema od općeg javnog interesa – navodi Hasanović.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije