Pogledajte razmjere “betonizacije” Vrbasa (FOTO)

Radovi na obali rijeke Vrbas izazvali su zabrinutost ekoloških organizacija i dijela javnosti u Banjaluci.
Bez jasnih informacija o projektnoj dokumentaciji, izvođačima i obimu radova, počelo je uređenje priobalnog dijela rijeke uz pomoć teške mehanizacije. Građani i aktivisti upozoravaju na moguće negativne posljedice po ekosistem, stabilnost obala i kvalitet života u gradu.

Prema riječima predstavnika lokalnih ekoloških udruženja, radovi se izvode bez prethodnih konsultacija sa stručnjacima i bez uvida u studije uticaja na životnu sredinu. Posebnu zabrinutost izaziva uklanjanje autohtonog biljnog pokrivača i betoniranje dijelova obale, što može ugroziti staništa brojnih vrsta ptica, riba i vodenih biljaka.

Takođe, građani ističu da su radovi započeti bez javne rasprave, što dodatno doprinosi osjećaju netransparentnosti.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Ekološki aktivisti pozivaju nadležne institucije da hitno obustave radove dok se ne obezbijedi potpuna transparentnost, uvid u dokumentaciju i mišljenje stručnjaka. Oni podsjećaju da Vrbas nije samo prirodni resurs, već i važan simbol grada, te da svaka intervencija mora biti pažljivo planirana i sprovedena uz poštovanje zakona i načela održivog razvoja.

Aleksandra-Anja Dragomirović, potpredsjednica Centra za životnu sredinu kaže da ukoliko pogledamo kako su izgledali radovi u prvoj fazi možemo govoriti i djelimičnom uništavanju prirodne obale (tamo gdje je ista postojala) i obalne vegetacije, te nasipanju velike količine kamena kao podloge, tj. baze kojom se izdigao nivo riječnog dna u samom priobalju, a koji je potom prekriven betonom i time formirana šetačka staza u samom koritu.

“Ono što je i laičkom oku bilo jasno nakon prve faze da će rijeka trošiti i odnositi postavljeni tampon od tucanika pa i krupnijeg kamena, ispirati oslonac gornjem sloju betona (šetačke podloge) – koji će se na taj način brzo trošiti i pucati. To se ovog proljeća već i dogodilo, a manjkavosti planiranja i izvedbe su zakrpane nasipanjem dodatih količina betona i učvršćivanjem rute sa dodatnim kamenjem. Ono što takođe svako ko se bavi ovakvim intervencijama u riječnim koritima zna jeste da stvaranje glatke podloge u obali, podloge sa malo prirodne vegetacije, drveća i žbunja tj. prirodnih prepreka, ubrzava kretanje vode, te Vrbas za vrijeme velikih voda donoseći razni materijal koji kupi uzvodno većom silinom i bez prirodnih prepreke isti transportuje ka samom gradu. Taj maretijal (velika debla, granje i sl.) se pri susretu sa prvom preprekom gomila ili velikom silinom o istu udara i pravi štetu. To smo ovog proljeća mogli vidjeti i na samoj stazi gdje je voda pomjerala krupni, betonski mobilijar, ispirala šljunak i kamen, pa su čak stradale i bandere za javnu rasvjetu od siline udara nosećih predmeta od njih”, rekla je BUKU Aleksandra-Anja Dragomirović.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Ona ističe da ovakva intervencija jasno sa sobom nosi potrebu za svakogodišnjim održavanjima i dodatnim troškovima.

“Ono što prirodne obale još nude, pored čuvanja stambenih objekata u prvoj liniji do vode je i stanište za mnoge vrste. Ovakve grube intervencije svakako unose poremećaj u živote bića koja se napajaju osnovnim uslovima za život baš na ovakvim staništima – a da prethodno nismo utvrdili sa čim raspolažemo od biodiverziteta i koliko ćemo mu ovakvim intervencijama nauditi”, pojašnjava ona.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije