Vučinić: Vlast rezervnim sastavom plaši građane, ali nema straha od ratnih sukoba 

Vjeruje da će policija biti represivni aparat vlasti prema građanima 

Narodna skupština Republike Srpske usvojila je zakon kojim se formira rezervni sastav policije Republike Srpske. Tako su se poslanici vladajuće koalicije oglušili na brojna upozorenja. 

Iz Kancelarije visokog predstavnika u BiH, Delegacije EU u BiH i drugih institucija prije usvajanja zakona stigle su poruke upozorenja. Ukratko, formiranje rezervnog sastava je nepotrebno i opasno. 

No, resorni ministar Siniša Karan tvrdi da bez dodanih policajaca MUP ne može dovoljno dobro obavljati svoj posao. 

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Zakon su odbacile i stranke opozicije. Đorđe Vučinić, poslanik opozicione Liste za pravdu i red u izjavi za Buku kaže da sam pojam rezervnog, odnosno pomoćnog sastava policije, miriše na neke potencijalne ratne sukobe, ratna dejstva. 

“I ona neka vremena gdje su ti rezervni sastavi služili da bi upunjavali brojnost u slučaju neke ratne opasnosti”, rekao je Vučinić. 

Komentarišući argumente ministra Karana da nedostalje hiljadu policajaca koji će biti 

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

zaposleni na privremenim i povremenim poslovima, da bi popunili redove policije, kaže da nema povjerenja u ono što govori. 

“Navodno, bi tako lakše funkcionisala policija u slučaju određenih mitinga, velikih okupljanja, koncerata, da se reguliše saobraćaj, da se stanje bezbjednosti sačuva – jer je rekao da je stanje bezbjednosti trenutno zadovoljavajuće. Ali, s obzirom da znamo kakvo je stanje bezbjednosti, da prije svega mi opozicioni političari nismo sigurni u Republici Srpskoj – da gotovo svaki dan se desi neki napad na nekoga od nas, da nam se pale auta, da nam se presreće na ulici, da nam prijete, da ima neriješenih i fizičkih sukoba – onda znamo da je, pretpostavljam, i ova priča gospodina Karana nešto u šta možemo i trebamo da sumnjamo”, nepovjerljiv je Vučinić. 

Mišljenja je da je formiranje rezervnog sastava plan kojim vlasti Republike Srpske šalju poruku, ali ne građanima i ne onu o sigurnosti. 

“Oni žele prema međunarodnoj zajednici da se postave na način da su spremni kao za neke, možda, potencijalne sukobe, i da pojačavaju policiju”, kaže Vučinić. 

Dodatno je zabrinut što sumnja da bi se rezervni sastav mogao koristiti i u obračanu sa građanima i pravom na javno okupljanje. 

“S treće strane, to liči na pripreme za određenu vrstu represije, jer pretpostavljam da je MUP Republike Srpske svjestan dešavanja u Srbiji i šta se desi kada se dogodi narod jednoj vlasti. Tako da pretpostavljam da iz tog razloga također nedostaje pripadnika policije, i sad se pravi jedna, možemo slobodno reći, partijska, odnosno policijska država.”

Za početak treba vidjeti, kaže Vučinić, kako će teći javni konkursi i da li će biti nezakonitog zapošljavanja i nepotizma. 

“Moramo da sumnjamo u javne konkurse – koliko će biti primljenih ljudi.”

I to sve na štetu građana na koje, u slučaju protesta, vlasti planiraju poslati policiju. 

“Imamo pravo da sumnjamo, baš zato što vidimo šta se u Srbiji dešava – koliko je policija brutalna i koliko i u Srbiji nedostaje policije i ne može da kontroliše situaciju kada građanski bijes izlije na ulice. Jer, ništa nije bolje stanje u Republici Srpskoj, ni drugačije nego u Srbiji.”

“Nije rezervni nego pomoćni sastav policije”, to je jedan od argumenata ministra Karana. No, bez obzira na zvanični naziv kritičari kažu da je uvođenje takvog odreda policije nepotrebno i rizično. 

“Razlika je u formulaciji. A vidjećemo u praksi da li ima neke razlike između rezervnog i pomoćnog sastava. Vidjećemo da li će biti potrebe da policija u Republici Srpskoj možda reaguje na neku građansku neposlušnost”, kaže Vučinić. 

Dodaje kako je uvjeren da rezervni, odnosno pomoćni sastav, neće učestvovati u bilo kakvim ratnim sukobima ili bilo čemu, ali da je vjerovanje u takav scenario namjera vlasti. 

“To je priča kojom pokušavaju da dodatno skrenu pažnju sa, generalno, ekonomske situacije u zemlji. I to je sve dio one priče oko presude Miloradu Dodiku. Tako da, njima sigurno odgovara ta priča.”

Formiranje rezervnog sastava policije izazvalo je i burne reakcije u drugom bh. entitetu. Tamošnji ministar unutrašnjih poslova Ramo Isak najavio je odgovor i formiranje rezervnog sastava Federalne uprave policije. 

“Ja bih volio da svi pripadnici MUP-a, prije svega časno obavljaju svoj posao – bili to pripadnici federalnog MUP-a, bili to pripadnici MUP-a Republike Srpske i kantonalnih MUP-ova – i da reaguju po službenoj dužnosti. I onda neće biti problema ni sa akterima koji smišljaju ove vrste zakona, ni sa onima koji bi to eventualno sprovodili”, dodao je Vučinić. 

Za kraj razgovora kaže da građani mogu mirno spavati, i da je “utjerivanje straha u kosti” neopravdano, ali sebično pozicioniranje onih koje MUP RS-a čuva od hapšenja. 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije