Turkmenistan je u četvrtak saopštio da je značajno smanjio požar koji više od 50 godina bukti na lokalitetu poznatom kao „Vrata pakla“.
Požar je aktivan u pustinji Karakum još od 1971. godine, kada su sovjetski naučnici prilikom bušenja slučajno otvorili podzemni džep prepun gasa, a potom odlučili da ga namerno zapale — u pokušaju da spreče nekontrolisano ispuštanje metana.
Od tada, požar konstantno emituje ogromne količine metana, jednog od najpotentnijih gasova sa efektom staklene bašte, koji značajno doprinosi klimatskim promenama i zato ga nazivaju „najvećim zlom“.
Znatno slabiji sjaj plamena
Kako su saopštili nadležni, intenzitet vatre — koja je u međuvremenu postala i najpoznatija turistička atrakcija ove zatvorene centralnoazijske zemlje — smanjen je čak tri puta, iako nije precizirano u kom vremenskom periodu je to postignuto.
„Dok je ranije snažan sjaj bio vidljiv kilometrima daleko, otuda i naziv Vrata pakla, danas je ostao samo slab izvor sagorevanja“, rekla je Irina Lurjeva, direktorka državne energetske kompanije Turkmengaz, na konferenciji posvećenoj zaštiti životne sredine u Ašhabadu.

Tehnike za smanjenje emisije metana
Prema rečima Lurjeve, oko samog kratera izbušeni su brojni bunari kako bi se zahvatio metan i smanjilo njegovo oslobađanje u atmosferu.
Turkmenistan, koji poseduje četvrte najveće rezerve prirodnog gasa u svetu, prema podacima Međunarodne agencije za energiju (IEA), ujedno je i najveći emiter metana kroz curenja gasa na globalnom nivou — tvrdnju koju zvanične vlasti međutim negiraju.